24 Eylül 2014 16:40

GMİS ‘bitirin’ dedi madenci isyan etti

Hema Kömür İşletmesi işçilerinin torba yasayı gerekçe gösteren patronların yaptığı işçi kıyımına karşı başlattığı eylem, sendikaları GMİS tarafından bitirildi. İşçiler bu karara büyük tepki gösterdi. Tepki sorunun çözülmemesi halinde eylemin yeniden başlayacağı sözleri veren sendikacıların saatler süren uğraşısıyla dindirilebildi.

Paylaş

Hema Kömür İşletmesi işçilerinin torba yasayı gerekçe gösteren patronların yaptığı işçi kıyımına karşı başlattığı eylem, sendikaları GMİS tarafından bitirildi. İşçiler bu karara büyük tepki gösterdi. Tepki “İş başı yapmazsanız işten atılırsınız” sözleri ve sorunun çözülmemesi halinde eylemin yeniden başlayacağı sözleri veren sendikacıların saatler süren uğraşısıyla dindirilebildi.

Zonguldak Valiliği önünde oturma eylemi yapan HEMA işçilerine önceki gün öğleden sonra aileleri de destek verdi. Yağmur nedeniyle valilik önündeki oturma eylemini bitirmek zorunda kalan işçiler, aileleriyle birlikte GMİS salonuna gitti. GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, madencileri işverenin yasal olarak 3 gün üst üste işe gitmemeleri durumunda iş akitlerinin feshedeceğini, bu yüzden işçileri işyerlerine dönmeleri konusunda uyardı. Alabaş, “Bizim düşüncemiz işyerlerine dönüp yeni mağduriyetler yaratmayalım. Biz problemi çözme adına Ankara’da yapacağımız görüşmelerden sonuç alamıyorsak da yine aynı şekilde ailelerimizle, çoluk-çocuğumuzla birlikte bundan sonraki hedefimizin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TBMM olacağının bilinmesini istiyoruz. Geldiğimiz gibi aynı şekilde evimize ve işimize döndüğümüzde birbirimizle irtibat içerisinde bu problemi çözelim istiyoruz” dedi.

İŞÇİ: KARARLIYIZ

Bunun üzerine işçiler, eylemlerinde kararlı olduklarını gerekirse Ankara’ya giderek eylemlerine orada devam edeceklerini söyledi. Alabaş, işçilere acele etmemelerini, bir yol haritası belirleyip çözüm bulunmaması durumunda Ankara’da geniş katılımlı bir eylem yapabileceklerini ifade etti. Bu kararı beğenmeyen işçiler ile Alabaş arasında gergin anlar yaşandı. Yaklaşık 2 saat kürsüde işçilere konuşan Alabaş, işverenin 22 Ekim’de 489 işçiyi toplu halde işten çıkaracağını, bu işçilerin de yasal haklarının korunması için işçilerin sabah işyerlerine dönmek zorunda olduğunu ileri sürdü. Alabaş, işçileri ikna edemeyince salondan ayrıldı.  Salondaki gerginliğin sona ermesinin ardından GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, işçilerle görüştü. Mutlu, “Önümüzdeki günlerde bu süreci lehimize çevirebilecek şekilde yeni eylem stratejileri geliştireceğiz” derken, maden işçileri, aileleriyle birlikte salondan ayrılarak araçlarla evlerine döndü. (ZONGULDAK)

ÖNCEKİ HABER

ÇOMÜ öğrencileri dövülerek okuldan dışarı atıldı

SONRAKİ HABER

Büyük şirketlerin kredi borçları yeniden yapılandırılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa