24 Eylül 2014 16:08

ÇOMÜ öğrencileri dövülerek okuldan dışarı atıldı

KTÜ'de üç öğrenci tarafından dövülerek hastanede yaşam savaşı veren Metehan Tuna Göre'ye destek olmak amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencileri, önce okula alınmadı, sonra özel güvenlikçiler ve çevik kuvvet polisi tarafından tartaklanarak okul dışına çıkarıldı.

ÇOMÜ öğrencileri dövülerek okuldan dışarı atıldı
Paylaş

Ali Can GÜN
Çanakkale

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde üç öğrenci tarafından dövülerek hastanede yaşam savaşı veren Metehan Tuna Göre'ye destek olmak amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencileri, önce okula alınmadı, sonra özel güvenlikçiler ve çevik kuvvet polisi tarafından tartaklanarak okul dışına çıkarıldı. 5 öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Metehan Tuna Göre'ye destek olmak isteyen öğrenciler, önce “Siz bu fakülteden değilsiniz” denilerek okula alınmak istemedi. Öğrenci kimlikleri ile ÇOMÜ Eğitim Fakültesi önünde özel güvenlik birimi elemanlarına dertlerini anlatmak isteyen, “Biz bu okulun öğrencisiyiz, neden okula giremiyoruz?” diyerek tepki gösteren öğrenciler içeriye alınmadı. ÇOMÜ öğrencisinin, ÇOMÜ'ye alınmadığını öğrenen Eğitim-Sen Şube Başkanı ve ÇOMÜ akademisyenlerinden Prof. Dr. Telat Koç da Eğitim Fakültesi önüne geldi. Koç, “Bu çocuklar bu okulun parçalarıdır. Nasıl içeriye almazsınız? Bu emri kimden aldınız?” diyerek tepki gösterdi. Koç'un söylediklerine aldırmayan özel güvenlik elemanlarının kayıtsız tavrı bardağın taşmasına neden oldu. Okullarına alınmayan öğrenciler ve bazı akademisyenler turnikelerden atlayarak üniversiteye girdiler. Bu sırada özel güvenlikçilerin kaba kuvveti ile karşılanan grub yaşanan arbede sonrası burayı aştılar. 

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ POLİSİ ÇAĞIRDI

Sonrasında üniversitenin çağrısı üzerine ÇOMÜ'ye giren çevik kuvvet ekibi, okulun içinde zırhları ile öğrencilerin etrafını çevirdi. Bunun üzerine öğrenciler ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, hem üniversite yönetimine hem de polise tepki gösterdiler. “Bizler bu okulun bileşenleriyiz” diyerek, Rektör Sedat Laçiner'i eleştiren Koç, “Bu görüntü ÇOMÜ'nün getirildiği durumun görüntüsüdür. Bu görüntüyü hiçkimse açıklayamaz. Bu karamizahın görüntüsüdür, faşizmin görüntüsüdür. Kimse kimsenin eğitim hakkını engelleyemez. O odalarda oturarak dekanlık, rektörlük yapılmaz. Buraya gelip açıklasınlar bu arkadaşların okula alınmamalarının nedenini. Televizyonlara çıkarak ahkam kesmekle olmaz eğitim ve bilim. Gelip açıklasınlar bu durumu demokrasi havarisi kesinlenler. Bir de bu saldırı kendi üniversitesinde yapılıyor. Faşizmin aracılığını yapıyorsunuz” dedi. 

ARBEDE YAŞANDI, REKTÖR YARDIMCISI SEYRETTİ

Bir süre bekleyen grubun yanına ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Uğur geldi. Uğur'un yanına giden Prof. Dr. Telat Koç, “Hocam bu sorunu çözelim, bu görüntü üniversiteye yakışmıyor. Burada muhatap sizsiniz” dedi. Bunun üzerine “Bu eylem yasadışıdır” diyen Rektör Yardımcısı Uğur'a “Hangi yasaya aykırıdır. O yasayı söyler misiniz?” diyen Koç, sorusuna cevap alamadı. Konuşmadan bir sonuç çıkmazsen, Rektör Yardımcısı Uğur'un polislere “Tamam” diyerek işaret vermesinden sonra, çevik kuvvet görevlileri ve özel güvenlik elemanları öğrencilere müdahale ederek, okul dışana çıkarmaya çalıştı. Çıkan arbedede çok sayıda öğrenci darbe alırken, okul dışına çıkan öğrenciler daha sonra hastaneye kaldırıldı. Öğrenciler okulun önünü tamamen terk edene kadar okul önünde çevik kuvvet polisi tarafından barikat kuruldu. Bu duruma da tepki gösteren kitle, “Biz bu okulun öğrencileri ve akademisyenleriyiz. Sizler hangi haklı bizi okulumuza sokmuyorsunuz” diyerek tepki gösterdiler. 

5 ÖĞRENCİ HASTANEYE KALDIRILDI 

Çıkan olaylar sonrasında 5 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Beş öğrenciden biri, olaylardan yaklaşık 10 dakika sonra baygınlık geçirerek ticari taksiyle hastaneye götürüldü. Kafa travması şüphesiyle tomografisi çekilirken, bir başka öğrenci serum takılarak tedavi altına alındı. Diğer öğrencilerin de kol ve bacaklarından darbe aldıkları ifade edilerek, Çanakkale Devlet Hastanesi'nde tedavi altına altına alındılar.

YARIN ÇOMÜ'DE EYLEM YAPILACAK 

Olayların ardından yarın (Perşembe) saat 18'de ÇOMÜ Anafartalar Yerleşkesi, Eğitim Fakültesi önünde basın açıklaması yapılacağı ifade edildi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e 5 hava saldırısı düzenledi

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa