23 Eylül 2014 23:24

ABD saldırısında el Nusra'nın Türkiyeli komutanı öldürüldü

ABD'nin 5 Arap ülkesiyle birlikte Suriye'de IŞİD ve el Kaide bağlantılı örgüte yönelik düzenlediği hava saldırısında öldüğü belirlenen Ebu Yusuf el Türki lakaplı 38 yaşındaki Ümit Yaşar Toprak’ın, eşi ve 5 çocuğunu Bursa'da ailesinin yanına bırakarak Esad yönetimi ve IŞİD'e karşı savaşmak için Suriye'ye gittiği iddia edildi.

ABD saldırısında el Nusra\'nın Türkiyeli komutanı öldürüldü
Paylaş

ABD'nin 5 Arap ülkesiyle birlikte Suriye'de IŞİD ve el Kaide bağlantılı örgüte yönelik düzenlediği hava saldırısında öldüğü belirlenen Ebu Yusuf el Türki lakaplı 38 yaşındaki Ümit Yaşar Toprak’ın, eşi ve 5 çocuğunu Bursa'da ailesinin yanına bırakarak Esad yönetimi ve IŞİD'e karşı savaşmak için Suriye'ye gittiği iddia edildi. El Kaide bağlantılı el Nusra cephesinde kanas tim komutanı olduğu öne sürülen Toprak'ın, Türkiye ziyareti sırasında ABD Başkanı George W. Bush'a suikast palanlayan örgütün üyesi olmaktan gözaltına alınıp serbest bırakıldığı belirlendi. 

Bursa Merkez Osmangazi İlçesi'nde mermercilik yapan Ümit Yaşar Toprak, iddiaya göre iki ay önce Esad ve IŞİD'e karşı savaşmak üzere, eşi ve 5 çocuğunu aynı binada oturdukları ailesine bırakarak el Nusra örgütüne katıldı. Bu süre içerisinde zaman zaman ailesiyle telefonla görüştüğü önü sürülen Toprak'ın bu sabah ABD'nin hava saldırısında öldürüldüğü ortaya çıktı. El Nusra Cephesi'nde kanas birliğinin tim komutanı olduğu öne sürülen Toprak'ın, 2012 yılında da Irak'a gittiği ve bir süre kaldıktan sonra Bursa'ya döndüğü öğrenildi. Hava saldırısında hayatını kaybeden Ümit Yaşar Toprak’ın ailesi, konuyla ilgili konuşmak istemediklerini belirterek görüşme talebini reddettiler. 

DHA’YA KONUŞMUŞTU

Ümit Yaşar Toprak, 2004 yılı Nisan ayında Türkiye'ye gezi düzenleyecek olan dönemin ABD Başkanı George W. Bush'a suikast hazırlığı yaparken, Bursa polisi tarafından çökertilen el Kaide bağlantılı Ensar el İslam örgütü üyesi olmaktan, kardeşi ile birlikte gözaltına alınmıştı. Tutuklanan ağabeyi, mahkemede bu suçtan hüküm giyerken, tutuksuz yargılanan ve beraat eden Toprak ise DHA muhabirinin sorularını cevaplamıştı. Ümit Yaşar Toprak yaptığı açıklamada, ABD ve İsrail'in saldırgan politikalarını nefretle ve lanetle karşıladıklarını söylemişti.

25 TÜRKİYE VATANDAŞI ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

ABD bombardımanında, Ümit Yaşar Toprak'ın yanı sıra, 24 Türkiye vatandaşının daha öldürüldüğü iddia edildi. DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul\'da su kesintileri yapılacak

SONRAKİ HABER

Bursa’da hava kirli ama önlem yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...