23 Eylül 2014 22:00

HDP heyeti iki gündür hükümetle görüşüyor

İki gündür devlet ve hükümet yetkilileriyle görüşen HDP'nin İmralı heyeti hem Kandil'in sürece yönelik beklenti ve eleştirilerini hem de PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan gelen mesajlara ilişkin rahatsızlığını hükümet yetkililerine iletiyor.

Paylaş

İki gündür devlet ve hükümet yetkilileriyle görüşen HDP'nin İmralı heyeti hem Kandil'in sürece yönelik beklenti ve eleştirilerini hem de PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan gelen mesajlara ilişkin rahatsızlığını hükümet yetkililerine iletiyor.

Çözüm süreci açısından kader ayı olarak nitelendirilen Eylül ayının bitmesine sayılı günler kala, hükümetin somut adım beklentilerinin aksine çözüm sürecini boşa çıkaracak girişimler içine girmesi çözüm sürecine ilişkin kaygıları arttırdı. PKK Lideri Abdullah Öcalan ise vasisi ve avukatı Mazlum Dinç aracılığı ile yaptığı açıklamada, hükümetin müzakereleri başlatmadığını belirterek, durumun kritik olduğunu işaret etmişti. IŞİD'in Kobanê saldırısı sonrasında da KCK yönetimi ve HPG, "süreç bizim için anlamını yitirdi" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'den oluşan İmralı heyeti dünden beri hükümet yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştiriyor. Hükümetin dün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında başlayan ve geç saatlere kadar devam ettiği öğrenilen görüşmelere bugün devam edildi.

İKİNCİ GÜNDE YALÇIN AKDOĞAN’LA GÖRÜŞME


HDP İmralı Heyeti, dün hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin ardından bugün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında HDP heyeti basına bilgilendirmelerde bulundu. Yaşanan güncel gelişmeleri ve çözüm sürecini ele aldıklarını belirten HDP heyeti, gündeme ilişkin gelen soruları yanıtladı. Grup adına konuşan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk'un polise taş attığı görüntüler hatırlatılarak soru sorulması üzerine, Tuğluk'un refleksinin doğru bir refleks olduğunu söyledi.

Önder, Türkiye'nin bölgede yaşananlar karşısında yol ayrımına geldiğini ve bölgeye giden insanlara polis yoluyla sert müdahalede bulunduğunu hatırlatarak, Tuğluk'un refleksi için "Gaz ve bomba saldırısına karşı doğru bir refleks olarak bakmamız lazım. Çatışma meselesinin topraklarımıza yansımamasını istiyorsak, orada yaşanan doğal reflekse değil 300 metre ileride yaşanan vahşi katliama odaklanmamız lazım" diye konuştu. Önder, yaşanan durum karşısında herkesin eski ezberlerine sığınmasını, "sığınıyor en hafif deyimiyle sorumsuzluk" olarak nitelendirdiğini söyledi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın vasisi ve avukatıyla yaptığı görüşmede gündeme ilişkin yaptığı açıklamaların sorulması üzerine de Önder, Öcalan ile bu hafta içinde görüşmeyi umduklarını ve bu konuda başvuru yaptıklarını belirterek, "Bu görüşmede, bununla ne kast ettiğini birinci elden öğrenmiş olacağız" dedi.

Genel olarak Öcalan'ın bölgede savaşlara karşı olduğunu ve bölge için demokratik modeller önerdiğini belirten Önder, "Öcalan bugün yaşanan gelişmeleri gün gün sokak sokak takvim takvim ön görerek uyarılarda bulunmuştur. Orada yaşayan bütün haklara demokratik bir seçenek sunmakla sorunun çözüleceğini söyledi. Bizde onunla yaptığım her görüşme sonrasında bunu kamuoyuyla paylaştık. Bu demokratik teklif bir türlü olgunlaşmadı. Askeri müdahaleler tek başına çözüme götürücü bir yöntem değildir. İsteyen arşivlere baksın Sayın Öcalan'ın bu uyarılarını görecektir. Bölgedeki bütün pradigmayı bütün bu emperyal müdahalelere karşı demokratik özerklik temelli kanton temeli herkesin kendisini ifade edebileceği önerilerini görecektir" dedi. Önder, Öcalan'ın özellikle "Demokratik İslam Kongresi"ni yaşanan kaos ortamından bir çıkış olarak ön gördüğünü söyledi.

Önder tampon bölge konusundaki girişimlerin de kabul edilemeyeceğini söyleyerek, "Bu görüşmelerimizi sonuçlandırdıktan sonra daha geniş değerlendirmeler yapacağız" diye konuştu.

BALUKEN: HÜKÜMET İLE GÖRÜŞME TRAFİĞİ DEVAM EDECEK

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, dün İçişleri Bakanı Efkan Ala ile, bugün ise Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yaptıkları görüşmelerin ayrıntılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Görüşmelerde bölgesel gelişmeler üzerine yapılan tartışmaların ön plana çıktığını belirten Baluken, "Türkiye'nin Kobanê ve Rojava politikasını, çözüm sürecinde atılması gereken adımları, müzakere süreci ile ilgili mekanizmaların kurulması ve sınırda halka yönelik yapılan müdahaleler konusunda heyet olarak kendi görüşlerimizi aktardık" dedi.

Baluken, hükümet yetkilileri ile görüşme trafiğinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirterek, iki gün içerisinde Başbakan Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtuluş ile bir araya geleceklerini paylaştı. Ancak görüşmenin ne zaman gerçekleşeceğinin netleşmediğini sözlerine ekledi.

Görüşmelerde, İmralı'da bir sekretaryanın oluşturulması, görüşme heyetinin genişletilmesi ve bir İzleme Kurulu'nun oluşturulması yönündeki talepleri yinelediklerini aktaran Baluken, "Hasta tutsaklarla ilgili anlamsız blokajın kaldırılması da gündemlerimizden biriydi" dedi.

Hükümet yetkilileri tarafından Eylül ayı içerisinde açıklanması gereken yol haritasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Baluken, "Yol haritası ile ilgili beklentilerimizi aktardık. Eylül ayı sonu itibari ile çalışmaların olgunlaşacağı belirtildi" değerlendirmesinde bulundu. Baluken, hükümetin görüşmelerdeki tutumuna dönük, görüşme trafiğinin sona ermesi ardından basın açıklaması yaparak kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Almanya ultralarından Çarşı’ya destek sürüyor

SONRAKİ HABER

ABD, Ruhani ve Zarif'e vize verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa