23 Eylül 2014 16:22

İstanbul'da fırtına: İnşaatların iskele, vinç ve paravanları uçtu

İstanbul'da fırtına Taksim, Elmadağ'daki Şan Tiyatrosu'nun yerine yapılan 8 katlı AVM inşaatının çelik iskelesini çökertti, 10 kişi yaralandı. Sultanbeyli'de fırtına bir inşaatın paravanlarını uçurdu; 2 işçi yaralandı. Küçükçekmece’de yapımı devam eden bir inşaattaki kule vinç şiddetli fırtına sonucu devrildi, 1 işçi yaralandı.

Paylaş

İstanbul'da öğleden sonra başlayan fırtına Taksim, Elmadağ'daki Şan Tiyatrosu'nun yerine yapılan 8 katlı AVM inşaatının çelik iskelesini çökertti. İskeleden kopan parçalar Cumhuriyet Caddesi'nden geçen geçen 1'i taksi 2 otomobil, 1 cip ve 1 minibüsün üzerine üzerine düştü. Aralarında Lübnan ve Suriyeli turistlerin de bulunduğu 10 kişi çeşitli yerlerinden hafif yaralandı.

Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevkedildi. 1  Suriyeli çocuğun da aralarında olduğu yaralılara ilk müdahale yakındaki Surp Agop Hastanesi'nden yapıldı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri ve itfaiye, araçlarının ezilmesiyle yüzlerinden ve çeşitli yerlerinden yaralananlara müdahale etti, itfaiye ekipleri araçlarda kalanları dışarı çıkardı.  Polis güvenlik çemberi oluşturdu. Cumhuriyet Caddesi her iki yönden trafiğe kapatıldı, itfaiye binadana düşme olasılığı bulunan iskele parçalarını toplamaya başladı.

Bu arada, yolun ortasındaki çınar ağaçları yaralı sayısının artmasını engelledi. Çöken iskeleden kopan parçalar, Taksim altgeçidinin girişinden aşağıya kadar düştü.

Yanında eşi ile birlikte giderken kullandığı cipin üstüne iskele düşen Lübnanlı turist  Mouhannad Moussa'nın ezilme yada çarpmadan bir gözü şişti. Moussa. "Kırmızı ışık yandı beklerken bir anda üstümüze demir parçaları düştü. Çok korktuk. Ne olduğunu anlayamadık" dedi.

Taksici Erkan Balta da, aracında 2 müşterisi olduğunu belirterek, "Birden üstümüze birşeyler düştü. Enkaz altında kaldık" diye konuştu.

KÜÇÜKÇEKMECE'DE VİNÇ DEVRİLDİ

Küçükçekmece’de yapımı devam eden bir inşaattaki kule vinç şiddetli fırtına sonucu devrildi. Olayda bir işçi yaralandı. Kaza, İkitelli Atatürk Mahallesi Güner Caddesi üzerinde yapımı devam eden bir site inşaatında yaşandı. Kuvvetli rüzgara dayanamadığı kaydedilen kule vinç, büyük bir gürültüyle devrildi. Kazada kule vincin boş olduğu ancak kopan demir parçanın bir işçiye çarptığı belirtildi. Hastaneye sevk edilen işçinin, hayati tehlikesinin bulunmadığı ancak vücudunda kırık olduğu öğrenildi.

İnşaat firması yetkilisi Tufan Karaağaç, gerekli önlemlerin alındığını iddia ederek operatörün rüzgarlı havada kule vinçten indiğini söyledi. Karaağaç, “Rüzgar ölçerlerle kule vinçteki operatörler uyarılıyor. Bu uyarı sonucunda rüzgar 45 nata varmadan daha 20-25 nat seviyesindeyken tedbir alınıyor ve kule vinç boşaltılıyor. Kule vinç, boşaltıldıktan sonra çıkan ani rüzgarda devriliyor. Devrildikten sonra bir arkadaşımız vinçten kopan parçalardan dolayı yaralandı. Sağlık durumu iyi, sadece kırık var.” dedi.

SULTANBEYLİ VE MERTER'DE İNŞAAT PARAVANLARI UÇTU

Sultanbeyli'de fırtına bir inşaatın paravanlarını uçurdu; ilk belirlemelere göre 2 işçi yaralandı.

E-5 Karayolu Merter yan yolda bulunan bir inşaat şantiyesinin çevresindeki sunta perdeler ise, yoldan geçen otomobillerin üzerine devrildi. Olayda şans eseri hiç kimse yaralanmadı. Aynı şantiye içerisinde bulunan bir ağaç da fırtınanın etkisiyle devrildi. Yoldan otomobiliyle geçen bir vatandaş ise, otomobilinin üstüne devrilen perdelerin görüntüsünü çekti. Sürücü, daha sonra seyir halinde olduğunu ve bir anda perdelerin aracının üstüne devrildiğini söyledi. E-5 yan yol geçici olarak trafiğe kapanırken, otomobillerin plaka altından çıkarılmasıyla kısa sürede yol trafiğe açıldı.

TORUN CENTER'IN VİNCİ PERVANE GİBİ DÖNDÜ


 

Mecidiyeköy'de, 10 işçinin yaşamını yitirdiği asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatındaki kulenin vinci, fırtınanın etkisiyle pervane gibi döndü. O anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

E-5 YAN YOLDA OTOMOBİLLERİN ÜZERİNE ŞANTİYE ÇEVRESİNDEKİ PERDELER DEVRİLDİ

E-5 Karayolu Merter yan yol mevkiinde bulunan bir inşaat şantiyesinin çevresindeki sunta perdeler, fırtınanın etkisiyle yoldan geçen otomobillerin üzerine düştü. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, bazı araçlarda hasar meydana geldi. Öte yandan, aynı şantiye içerisinde bulunan bir ağaç da fırtınanın etkisiyle devrildi. Yoldan otomobiliyle geçen bir vatandaş ise, otomobilinin üstüne devrilen perdelerin görüntüsünü çekti. Sürücü, daha sonra seyir halinde olduğunu ve bir anda perdelerin aracının üstüne devrildiğini söyledi.

E-5 yan yol geçici olarak trafiğe kapanırken, otomobillerin plaka altından çıkarılmasıyla kısa sürede yol trafiğe açıldı.

FIRTINA UÇAK SEFERLERİNİ DE ETKİLEDİ


Şiddetli fırtına uçak seferlerini de etkiledi. Yaklaşık saatte 70 Km hızla esen fırtına nedeniyle, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda  kısa pist olarak adlandırılan 05/23 pistini kullanamadıklarını belirten Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri kısa süreli gecikmeler yaşandığını söylediler.

DHMİ yetkilileri iniş ve kalkışlarda Yeşilköy-Sefaköy istikametindeki 17/36 pistinin kullanıldığını belirterek, “Kısa pistte fırtına nedeniyle şiddetli yan rüzgar var. Bu nedenle Sefaköy istikametindeki sağ ve sol pistleri kullanıyoruz” dediler

Bu arada fırtına nedeniyle havada yakıt kritiğine giren Hamburg, Frankfurt, Bakü, Düsseldorf, Atina ve Seul'den İstanbul’a gelen THY uçakları, Atatürk Havalimanı’na inemedi, başka havalimanlarına yönlendirildi.

İDO'DA BAZI SEFERLER İPTAL EDİLDİ

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), şiddetli fırtına nedeni ile bazı seferleri iptal ettiğini açıkladı.

İDO, İstanbul'da öğle sonu aniden bastıran şiddetli fırtına sonucu, bazı deniz seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

İDO tarafından iptal edilen seferler şöyle:
15:30 Kadiköy-Yenikapi-Armutlutk-Armutlu-Bursa Deniz Otobüsü
17:30 Yenikapi - Bursa Hızlı Feribot
18:30 Bostanci - Yenikapi - Bandirma Deniz Otobüsü
18:40 Kadikoy-Yenikapi-Bursa Deniz Otobüsü
07:30 Bandirma - Yenikapi - Bostanci Deniz Otobüsü

ŞİLE'DE ÇATILAR UÇTU

İstanbul - Şile’de öğleden sonra etkili olan şiddetli rüzgar ve fırtına, bazı ev ve iş yerlerinde maddi hasara sebep oldu. İlçenin muhtelif yerlerinde rüzgarın şiddetine dayanamayan ağaçlar yollara devrilirken, bazı evlerin de çatıları uçtu. Üsküdar caddesi merkezinde bir binanın çatısı da rüzgarın şiddetine karşı koyamayarak komple uçtu ve yaya trafiğinin olduğu caddeye düştü.

Yoldan geçen vatandaş olmaması olası bir kazayı engellerken, yolda bulunan bir araç da zarar gördü. Polis ve zabıta ekipleri caddeye giriş çıkışları kapatırken itfaiye ve fen işleri ekipleri de enkazı kaldırma çalışmalarına başladı. 

Olayın akabinde çatının düştüğü noktaya incelemelere gelen Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, zabıta ekiplerine talimat vererek ilçe genelinde çalışmalar başlattı. Fırtınanın çatılardan uçurduğu kiremitler ve kırılan camların, bazı vatandaşların yaralanmasına sebep olduğu öğrenildi. 

KURBANLIKLARI DA VURDU

İstanbul’da etkili olan fırtına, Sultangazi’deki kurbanlık çadırlarını uçurdu. Çadırların demirleri bir kişinin yaralanmasına neden olurken bazı çadırlardaki hayvanlar açıkta kaldı. Fatih Balat'ta ise fırtına sebebiyle düşen taşlar, durakta bekleyen bir kadını yaraladı. Sultangazi'de Kurban Bayramı için kurulan kurbanlık çadırları, fırtınanın şiddetiyle yerinden söküldü. Brandaları rüzgarla şişen çadırlardan fırlayan demirler bir kişinin yaralanmasına neden oldu. Bazı çadırlar yırtıldı, kurbanlık hayvanlar açıkta kaldı. Kurbanlık sahipleri fırtınaya bir anda yakalandıkların söyleyerek, çadırların yırtıldığını ancak kurbanlıklara zara gelmediğini söyledi.

OTOBÜS BEKLERKEN YARALANDI

Fırtına, Balat'ta durakta bekleyen bir kadının da yaralanmasına neden oldu. Ayakapı otobüs durağında otobüs bekleyen kadın, durağa düşen taşlarla yaralandı. Tarihi binadan düşen taşlar durağa da hasar verdi. Ayağından yaralandığı öğrenilen kadın, tedavi amacıyla hastaneye kaldırıldı.

METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Öte yandan, Meteoroloji'den yapılan hava tahmin raporuna göre, İç Anadolu'nun Doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun Kuzey Kesimlerinde Kuvvetli Rüzgar Bekleniyor. Bugün akşam saatlerine doğru İç Anadolu'nun doğusu ile gece saatlerinden itibaren Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz'de güney ve güney batılı, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren Orta ve Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatı yönlerden esecek rüzgarın kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Başta Orta ve Doğu Karadeniz'de oluşacak yüksek dalgalar, deniz ve hava ulaşımında aksamalar olmak üzere) dikkatli ve tedbirli olunmalı. Kuvvetli rüzgar nedeniyle, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi ve ulaşımda aksamalar olabilir. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

TOKİ sevinci yarım kaldı

SONRAKİ HABER

Arda Turan'ın Berkay'ı darbetmesiyle ilgili duruşma başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa