23 Eylül 2014 16:10

TOKİ sevinci yarım kaldı

Muğla’nın Milas ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) yaptığı konutlara geçen yıl yerleştirilen dar gelirli ailelerin ev sevinci hüsrana döndü. Ayda 130 lira taksit, 50 TL de aidat ödeyen aileler, şimdi de istinat duvarı ve balkon için ek ödeme istenince düzenli gelirleri olmadığını söyleyip isyan etti.

Paylaş

Muğla’nın Milas ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) yaptığı konutlara geçen yıl yerleştirilen dar gelirli ailelerin ev sevinci hüsrana döndü. Ayda 130 lira taksit, 50 TL de aidat ödeyen aileler, şimdi de istinat duvarı ve balkon için ek ödeme istenince düzenli gelirleri olmadığını söyleyip isyan etti.

TOKİ tarafından Milas - Selimiye kara yolu üzerinde 2011 yılı içinde temelleri atılan ve 2012 yılı içinde tamamlanan 300 evin büyük bir bölümü geçtiğimiz yıl Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şartlara göre sahiplerine teslim edildi. Anahtarlarını teslim alan dar gelirli vatandaşlar evlerine yerleştikten sonra, 130 TL taksit, 50 TL de aidat ödedi. Site yönetimi iddiaya göre istinat duvarı, çevre duvarı ve balkon için de yeni aidatlar isteyince sıkıntı yaşandı.

Geçen yıl temmuz ayında gerçekleşen kura çekimiyle evlerin kendilerine fakir insanlar oldukları için verildiğini hatırlatan Nihat Argız, “Bizler buralara taşındıktan sonra önümüze çıkarılan ödemeler bizleri daha da zor duruma düşürdü. Bu evler bize mağduruz diye verildi daha da mağdur olduk. Şehir merkezinde kirada otururken giderlerim daha azdı. Burada oturanların ne doğru düzgün maaşı var ne sigortası” dedi.

ÖĞRENCİLER OKULA GİDEMİYOR

Okulların açılmasıyla birlikte yaklaşık 300 öğrencinin okula gidip gelme konusunda sorunlar yaşadığını belirten Ekrem Ataş (45), öğrenci taşımacılığı konusunda büyük sorun yaşadıklarını savundu. Okula giden çocuklarının servis paralarını ödeyecek durumlarının olmadığını belirten Azize Olcay (20) ise “Geçen yıl öğrenci taşımacılığı 60 TL’ye yapılıyordu, bu yıl 70 TL oldu. Bu paraları nasıl ödeyeceğimizi şaşırdık. Bu ev bizlere ilk çıktığında çok sevindik. Fakat cebimizden iki kat para çıkmaya başladı. Hepimizin maddi durumu kötü. Her ay 130 TL ev aidatı, 50 TL kalorifer aidatı veriyoruz. Şimdi de binaların etrafına duvar yapılacakmış bunun için her ay para istiyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

MADDİ DURUMUMUZ KÖTÜ OLDUĞU İÇİN...

TOKİ’ye en yakın okul olan yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Semiha Altunkan Ortaokulu 5’inci Sınıf Öğrencisi Kübra Sevindi (10), TOKİ’de oturan ve okula giden arkadaşlarının bulunduğunu dile getirerek, “Maddi durumumuz kötü olduğu için okula gidip gelmekte zorlanıyoruz. Bazen derslere geç kalıyoruz” dedi.

23 yaşındaki engelli kızıyla TOKİ evlerinde yaşadığını dile getiren Ayşe Ay (60) ise “23 yaşında engelli kızım var. Sık sık kontrol için hastaneye gidiyoruz. 400 TL maaşımız var. Aidat mı vereyim, duvar parası mı vereyim, çocuğun ihtiyaçlarını mı karşılayayım? Biz devletten tam yardım istiyoruz” dedi.

‘GÖNÜLLÜLERDEN TOPLUYORUZ’ SAVUNMASI

TOKİ’de toplanan aidat, duvar ve balkon yapılması konularında açıklama yapan TOKİ Site Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yılmaz, “TOKİ evleri yapılırken projesine balkonları koymamışlar. Balkonlar olmadığı için de mutlaka mağduriyetler yaşanıyor. Fakat buralarda oturanlar, TOKİ projesinde balkon olduğunu, müteahhittin kazanç sağlamak amacıyla yapmadığı söylentisine inanıyor. Aslında böyle bir şey yok. Zaten projesine balkon konulmamış. Bizler proje değişikliği yapılarak evlere balkon yapılması ve daha güvenli ortam oluşması için evlerin etrafına duvar veya tel örgü çektirme kararı aldık. Balkon için henüz netleşmiş bir şey yok. Fakat tel örgü için gönüllülerden destek toplamaya başladık” dedi. (Muğla/DHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP’li vekillerin Cenevre’deki eylemleri sürüyor

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa