23 Eylül 2014 15:34

Murat Karayılan: Çözüm süreci bitmiştir

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Kobanê saldırısının IŞİD ve Türkiye devletinin ortak saldırısı olduğunu belirterek, “Türk devletinin çözümde samimi olmadığı netleşmiştir. Bu süreç artık anlamsızlaşmıştır. Doğrusu bitmiştir. Ama son sözü Önder Apo söyleyecektir. Bu yapılan bir savaş ilanıdır” dedi.

 Murat Karayılan: Çözüm süreci bitmiştir
Paylaş

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Kobanê saldırısının IŞİD ve Türkiye devletinin ortak saldırısı olduğunu belirterek, “Türk devletinin çözümde samimi olmadığı netleşmiştir. Bu süreç artık anlamsızlaşmıştır. Doğrusu bitmiştir. Ama son sözü Önder Apo söyleyecektir. Bu yapılan bir savaş ilanıdır” dedi.

KOBANÊ SALDIRISI IŞİD-AKP PLANIDIR

Sterk TV’ye konuşan Karayılan, Kobanê’ye saldırıların bir proje dahilinde gerçekleştiğini belirterek, “Bu proje AKP ile IŞİD’in ortaklaşa devreye koyduğu bir projedir. Evet, ortaktırlar ve bu planı birlikte yapmışlardır” dedi. Türkiye’nin IŞİD’e lojistik destek sağladığı iddialarına karşı inandırıcı açıklamalar yapmadığını belirten Karayılan, “Bu planda AKP’nin ve Türk devletinin de olduğu ispatlanmıştır. Bu, bizim açımızdan kesin bir şeydir. Türkiye ve IŞİD’in tüm çabaları Kobanê’yi düşürmeye dönüktür. Ardından ise Türkiye uluslararası güçlere tampon bölge önerisi yapacak ve böylece Suriye topraklarında bir tampon bölge oluşturacak. Bunu IŞİD de kabul etmiş durumda. Türkiye 3 yıldır Rojava kantonlarına karşı çalıştı, her türlü yöntemle kantonları tasfiye etmek istedi” dedi. Türkiye’nin Musul Konsolosluğunda rehin alınanların serbest bırakılmasına da değinen Karayılan, “Ne zaman ki IŞİD Kobanê’ye 8 kilometre yaklaştı, o zaman Til Ebyad’da rehineleri Türk devletine teslim ettiler. Yani esasen Kobanê’nin düşürülmesinin karşılığında IŞİD, bu 49 konsolosluk rehinesinin bırakılmasını kabul etmiştir. Bu olan şeyler Erdoğan’ın dediği gibi ‘diplomasinin zaferi’ değil, diplomasinin rezaletidir; insanlığın yüz karasıdır” dedi.

BU BİR SAVAŞ İLANIDIR

Türkiye’nin bu politikalarının çözüm sürecini anlamsızlaştırdığını söyleyen Karayılan, “Türk devletinin Kobanê’de açığa çıkan bu duruşundan sonra çözüm süreci diye adlandırılan bu süreç anlamsızlaştı. Türk devletinin çözüme değer vermediği netleşmiştir. Türk devletinin gerçek yüzü açığa çıkmıştır. Bu devlet Kürtler konusunda iki yüzlüdür. Bunlarla çözüme nasıl gideceğiz! Bizim açımızdan bu sürecin artık hiç bir anlamı yoktur. Doğrusu, bitmiştir. Ama sürecin devam etmesi hususunda son sözü Önder Apo söyleyecektir. Biz şimdi Önder Apo’nun son sözünü beklemekteyiz. Türk devleti, Kobanê ve Suruç halkına dönük yaptığı saldırılarla bu süreci bozmuştur. Bu yapılan bir savaş ilanıdır” şeklinde konuştu.

KCK: TÜRKİYE ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİRİYOR

Sterk TV’ye konuşan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Besê Hozat da Kobanê konusunda IŞİD ve Türkiye’nin ittifak içinde olduğunu belirterek, “Türkiye ve IŞİD, Kobanê üzerinden tüm Kürdistan ve Rojava’daki Kürtlerin iradesini kırmayı hedefliyor” dedi.

“Kobanê saldırısı amacına ulaşırsa kuzeyde çözüm süreci diye bir şey kalmaz. Bu çok açıktır” diyen Hozat şunları söyledi; “Zaten mevcut durumda Türkiye bu süreci kendi eliyle bitiriyor. Bu şekilde çözüm süreci gitmez. Türkiye şu anda kapsamlı bir savaş içindedir. Kobanê’deki saldırılar Türkiye-IŞİD ittifakı üzerinden gelişen saldırılardır. Türkiye bu savaşın içerisindedir. Türkiye, Kobanê’de Kürt halkına karşı savaş veriyor. Ortada öyle bir ateşkes falan yok. Kapsamlı bir savaş vardır. Ve bu savaş derinleşerek devam ediyor. Türk devleti Kürt düşmanı bir devlettir. Kürtlerin inkarı ve imhası üzerinden gelişen bir devlettir. Bütün Kuzey Kürdistan ayakta olmalıdır. Kobanê’ye saldırı tüm Kürdistan’a saldırıdır. Kürtlerin tek kaderi var o da özgürlük ve zaferdir.” (HABER MERKEZİ)

 
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MMK işçisi ek iş yaparken iş cinayetinde yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Öcalan : Türkiye\'nin Rojava siyaseti Kürde karşı savaş siyasetidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...