23 Eylül 2014 14:55

3 cana 14 bin lira bedel

İstanbulda, 3’üncü Boğaz Köprüsü Kuzey Marmara Otoyolu viyadük inşaatında 3 işçinin ölümüne neden olan 12 eksiklik için patrona 14 bin 560 lira idari para cezası verildi.

Paylaş

İstanbulda, 3’üncü Boğaz Köprüsü Kuzey Marmara Otoyolu viyadük inşaatında 3 işçinin ölümüne neden olan 12 eksiklik için patrona 14 bin 560 lira idari para cezası verildi.

Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu raporunda, yapımını ICA İçtaş-Astaldi ortaklığının üstlendiği köprü ve otoyol inşaatında kazanın meydana geldiği V-35 nolu viyadük inşaatını taşeron Ongun Yapı ve Tasarım Sanayi Ticaret şirketinin yürüttüğüne dikkat çekildi. Raporda şu eksiklikler şöyle sıralandı:

* İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamadı.
* İskele oluşacak yanal yükü kaldıracak özellikte değildir. İskele güvenli bir şekilde desteklenmemiş, yatay ve düşey kuvvetlere karşı uygun sabitlenmemiştir.
* İskele üst ayak uçları ile kalıp arasındaki ara bağlantı elemanları sağlamlığı ve kendiliğinden ayrılmamasına yönelik kontrol yapılmamıştır.
* İskelenin bağlantı ve sabitleme noktaları yükten kaynaklanan statik ve dinamik kuvvetleri karşılayacak nitelikte değildir.
* İskelenin zemine temas eden ayaklarında taban plakaları ve yükü dağıtmak için gerekli altlıklar bulunmamaktadır.
* İskelelerle ilgili detaylı kontrol yapılmamış ve ona göre detaylı raporu hazırlanmamıştır.
* Yüksekte yapılan çalışmalarda, kalıp ve iskele çökmesi veya düşme durumlarında çalışanları askıda tutacak özellikte yatay yaşam hat sistemi bulunmamaktadır.
* Yatay yaşam hattı ve donanımları projenin hazırlık aşamasında belirlenerek sağlık ve güvenlik planı ve sağlık ve güvenlik dosyasında yer almamış ve işler bu plana göre yürütülmemiş.
* Yüksekte yapılan çalışmaları kontrol ve gözetim altında tutmak için işveren tarafından ehil bir kişi görevlendirilmemiş.
* Beton dökümü bitinceye kadar kalıplar sürekli kontrol edilmemiş, kalıp açılması ve patlaması olması ihtimaline karşı tedbirlerin yeterliliği gözden geçirilmemiştir.
* Başlığın betonarme kalıp bağlantılarının uygun olup olmadığı ve sağlam olduğu yönünde düzenli, detaylı kontrol yapılmamış.
* Başlık kısmının kalıbı kendi içinde ve iskele bağlantıları ile bütünlük oluşturmamaktır.

14 BİN 560 LİRA PARA CEZASI

Tasarım ve planlamada tehlikenin öngörülmemesi, imalatın yeterince sağlam yapılmaması, kontrolünün sağlanmaması kazanın en önemli nedeni olarak görülürken, bunların sorumluluğunun işverende olduğu ifade edildi. Raporda, kazaya neden olan mevzuata aykırı 12 eksikliğin yerine getirilmemesi nedeniyle taşeron firmaya toplam 14 bin 560 lira idari para cezasının uygulanmasının uygun görüldüğü belirtildi.

İŞİ DURDURMA KARARI UYGULANMAMIŞ

Raporda ayrıca, 15 Kasım 2013’te 3’üncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde başka bir taşeron firmanın yaptığı 19’uncu viyadük inşaatında denetim yapıldığı, çalışanlar için hayati tehlike oluşturan 4 eksiklik saptandığı ve taşeron firmaya 4 bin 312 lira idari para cezası uygulanıp işin durdurulmasının istendiği belirtildi. Ancak işyeri dosyasında, işi durdurma kararına ilişkin mühürleme uygulandığını gösteren tutanak bulunmadığına dikkat çekilerek, işverenin durdurma kararının kaldırılmasına yönelik bir başvurusunun olmadığı da belirtildi.

İŞÇİLERİN AVUKATI: CEZALAR DÜŞÜK


Ölen işçi kardeşlerden Lütfü ve Yaşar Bulut’un avukatı Ünal Demirtaş, işverene uygulanan idari para cezasının düşük olduğunu belirtti. Demirtaş, “İşverenin işi hızlı bitirmek için iş güvenliği önlemlerini bir kenara bırakarak çalışma sistemini devam ettirmesi, aşırı kâr elde etmek istemesi böyle bir kazaya yol açmıştır. Uygulanan idari para cezalarının düşük olması da işverenleri bir nevi teşvik etmektedir. İş güvenliği önlemleriyle ilgili daha ağır cezalar verilmesi bu tür kazaların önlenmesine yardımcı olacaktır” dedi. (İSTANBUL)
 

ÖNCEKİ HABER

Van İŞKUR işçisine Başbakan barikatı

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa