Şike soruşturmasında 7 tutuklama daha

Şike soruşturmasında 7 tutuklama daha

Şike soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 18 kişiden aralarında eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker’in de bulunduğu 7 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zanlıların "Haksız çıkar amaçlı örgüt kurma", "örgüt üyeliği", "örgüt faaliyet kapsamında şike yapmak", "rüşve

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen 22 kişiden 4’ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Diğer 18 kişi ise dün akşam 20.00 sıralarında nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti. Zanlıların mahkemedeki ifadeleri yaklaşık 6 saat sürdü. Gece saatlerinde çıkan karara göre 7 kişi tutuklandı, diğer 11 kişi ise serbest bırakıldı.

Tutuklananların isimleri şöyle: Abdurrahman Yakut, Olgun Peker, Haldun Şenman, Talat Emre Koçak, Coşkun Çalık, Hakan Karaahmet ve Ömer Ülkü. Tutuklanan zanlılar Metris Cezaevi’ne gönderildi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın hastanedeki tedavisi sürüyor.

MOSTUROĞLU, TURAN, ODYAKMAZ, KARAN VE EMENİKE ADLİYE'DE

Fenerbahçeli yöneticiler Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan İlhan Ekşioğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Eskişehirspor Sportif Direktörü Ümit Karan, futbolcular Emanuel Emenike, Korcan Çelikay gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişilik grup çevik kuvvet otobüsüyle adliyeye getirildi.

Şahısların getirilişi öncesinde adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Sivil polis aracıyla adliyeye getirilen soruşturma dosyaları, el arabasıyla adliyeye alındı.


İKİNCİ DALGA FEDERASYONA

Dördüncü gününe girilen soruşturmalarda Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkanlık Koordinatörü Mümtaz Karakaya ve Yönetim Kurulu üyesi Levent Kızıl’ın da ifadelerinin alınacağı öğrenildi. Bu isimlere geçen sezon içinde gerçekleştirilen hakem atamaları, iptal edilen menajerlik sınavında soruların çalınması gibi konuların yanında, özellikle Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’la teknik takibe takılan diyaloglarının sorulması bekleniyor.

Hasan Doğan’ın vefatı sonrası Futbol Federasyonu Başkanlığı’nı üstlenen Mahmut Özgener, 29 Haziran’da Ankara’da yapılan TFF Genel Kurulu’nun ardından 30 Haziran’da görevi yeni başkan Mehmet Ali Aydınlar’a devretmişti.


'SON 5 MAÇI BİLİYORDUK'

Dün yeni futbol federasyonu başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Savcı Mehmet Berk ile yarım saatlik bir görüşme yaptı. Habertürk'ün aktardığına göre, Berk, "F.Bahçe’nin takibe aldığımız son 5 maçının sonuçlarını önceden biliyorduk. Uzun süredir bu işin peşindeyiz. Delillerimiz oldukça sağlam. Gözaltına aldığımız kişilerin önüne belgeleri koyuyoruz, kimse inkar edemiyor” şeklinde konuştu. İddiaya göre Mehmet Ali Aydınlar’ın, bu sözlere cevabı “Durum çok vahim gözüküyor. Bu kadarını beklemiyordum” oldu. Yapılan ziyaretlerde, “F.Bahçe’nin başta küme düşme olmak üzere ağır bir yaptırımla karşı karşıya kalabileceği ve bazı isimleri ağır hapis cezası beklediği” kanaatinin oluştuğu kaydedildi.

LİG ERTELENECEK Mİ?

UEFA’nın, 15 Temmuz’daki Devler Ligi ön eleme kuraları nedeniyle federasyondan bilgi istediği ancak TFF’nin savcılıktan gelecek raporları beklediği belirtildi. Sürecin uzaması halinde 5 Ağustos’ta başlayacak liglerin ertelenmesinin düşünüldüğü ifade edildi.

PAZARTESİ KARAR YOK

TFF yönetimi, 11 Temmuz’da saat 14.00’te Süper Lig başkanlarını toplantıya çağırdı. Ancak toplantının bilgi verme amacı taşıdığı ve karar alınmayacağı kaydedildi. Aydınlar ise gün içinde önce “15 Temmuz’a kadar karar vermeye çalışacağız”, sonra “Soruşturmanın bitmesini bekleyeceğiz” diyerek kafa karıştırdı. (AJANSLAR/SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net