22 Eylül 2014 15:59

Tarihi alanlar ticarethane olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi 12 Eylül'de aldığı kararla yıllardır tarihi Yüksek Öğretmen Okulu'nun yıkılarak yerine ticarethane yapılmasına karar verdi.

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi 12 Eylül'de aldığı kararla yıllardır tarihi Yüksek Öğretmen Okulu'nun yıkılarak yerine ticarethane yapılmasına karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara'da bir çok tarihi bina ve yerleşkenin tescili için başvuruda bulunduklarının söyledi. Ancak bir çok yerin tescil edilmediğini ve bugün yıkılarak yerine ticaret merkezi yapılması planlanan  Beşevler’de bulunan Yüksek Öğretmen Okulu yerleşke alanı ve Etlik garajının ticaret merkezinin bunlarda biri olduğuna dikkat çekti.

KENT TALAN SÜRECİNDE

Büyükşehir Belediye Meclis kararlarını yargıya taşıyacaklarını belirten Candan, “Büyükşehir Belediye meclisi kararları ile kent talan sürecine girmiştir” dedi.  Beşevlerde bulunan Yüksek Öğretmen Okulu yerleşkesinin 1961 yılında Yatakhane ve okulları konferans salonu ile önemli bir kompleks olarak 65 bin hektarlık bir alana içinde kurulduğunu hatırlatan Candan, 2010 yılında bu alanın tescili için başvurduklarını fakat tescil edilmediğini ifade etti.

Ankara’da Etlik garajı olarak bilinen ASKİ Genel Müdürlüğü’nün kullanımında olan alanın ticaret merkezine açılmasını da dava açacaklarını açıklayan Candan, “Ağaçlandırılacak alanları yapılaşmaya açmak için plan değişiklikleri veriyorlar. Sadece Büyükşehir Belediyesi’nin bir meclis toplantısında 30 dan fazla bu şekilde karar var” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Dünya IŞİD’i IŞİD dünyayı tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

Mecliste çalışan işçiler arasında ayrımcılık: 4D'lilere az maaş, pahalı yemek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa