22 Eylül 2014 08:01

İklim değişikliği ile ilgili devletlere dev uyarı

ABD’nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bugün gerçekleştirilecek “iklim değişikliği” oturumu öncesi 310 bin kişi yürüyüş yaptı. 100 bin katılım beklenen yürüyüşün beklenenden üç katı büyüklüğünde olması dikkat çekti.

Paylaş

ABD’nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bugün gerçekleştirilecek “iklim değişikliği” oturumu öncesi 310 bin kişi yürüyüş yaptı. 100 bin katılım beklenen yürüyüşün beklenenden üç katı büyüklüğünde olması dikkat çekti.

Yürüyüşe, New York’taki yerel topluluklar, uluslararası kitle örgütleri, sosyal halk hareketleri, din ve inanç organizasyonları başta olmak üzere toplam 1572 kuruluş destek verdi. Organizasyonun, tarihin en geniş katılımlı çevre yürüyüşü olduğu tahmin ediliyor. Yüz binlerce insan, ellerindeki pankartla New York’un Columbos Kavşağı’ndan 42 Sokak’a ve oradan 11. Cadde’ye kadar yürüdü.

Aralarında İngiltere, Fransa Afganistan ve Bulgaristan’ın yer aldığı 166 ülkeden katılımın olduğu yürüyüşe BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore, ünlü aktör Leonardo DiCaprio katılımlarıyla destek verdi.

161 ÜLKEDE 567 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

New York’un yanı sıra Suriye kenti Halep de dahil, dünyanın bir çok kentinde aynı gün yapılan iklim eylemlerine yaklaşık 570 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.
The Guardian’ın haberine göre İngiltere’nin başkenti Londra’da da 40 bin kişi yürüdü.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 20 büyük ekonominin dışişleri bakanlarına yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin diğer acil önemli konuların yanı sıra gündeme alınması gerektiğini söyledi.

“Bir yandan IŞİD, bir yandan terörizm ve Ebola ile uğraşırken bu konunun da aciliyet gerektirdiğini insanlar anlamalı. Önemli sorunlar listesi uzun, fakat iklim değişikliğinin yarattığı ciddi tehdit de bu listede kalıcı bir yer ediniyor” dedi. 

OTURUMUN GÜNDEMİ BELİRSİZ

Öte yandan bugün yapılacak BM iklim görüşmelerinin gündemi net değil. BM’den yapılan açıklamada bu buluşma bir “müzakere” buluşması değil. BM, dünya liderlerinin “daha fazla ne yapılabilir”i konuşacağını duyurdu. Asıl konferans ise 1-12 Aralık 2014 tarihleri arasında Peru’nun başkenti Lima’da toplanacak olan BM İklim Değişikliği konferansı olacak. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Sınırda insanlık trajedisi

SONRAKİ HABER

Midilli mültecileri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa