21 Eylül 2014 22:13

Antep’te Kobanê eylemine polis saldırdı: 5 yaralı

DBP Antep İl Örgütü’nün Kobanê’ye yönelik saldırıları protesto ettiği eylem sonrası, kitleye polis saldırdı. Polisin uyarı yapmadan kitlenin üzerine akrep araçlarıyla rastgele attığı gaz kapsülleri sonucu 4 kişi çeşitli yerlerinden yararlandı. Kontrolsüz atılan gaz kapsülü bir eve de isabet etti ve 1 kişi de evde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Paylaş

Antep’te Kobanê eylemine polisin rastgele attığı gaz fişekleriyle 5 kişi yaralandı

DBP Antep İl Örgütü’nün Kobanê’ye yönelik saldırıları protesto ettiği eylem sonrası, kitleye polis saldırdı. Polisin uyarı yapmadan kitlenin üzerine akrep araçlarıyla rastgele attığı gaz kapsülleri sonucu 4 kişi çeşitli yerlerinden yararlandı. Kontrolsüz atılan gaz kapsülü bir eve de isabet etti ve 1 kişi de evde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Antep’te Kobanê’ye yönelik saldırıları protesto etmek için DBP Şahinbey İlçe binası önünde toplanan binlerce kişi Vatan Mahallesine yürüdü. Eyleme DBP’nin yanı sıra EMEP, HDP, ESP’de destek verdi.  “Kobanê’deki direniş direnişimizdir. IŞİD ve destekçilerini lanetliyoruz”pankartı taşınan eylemde sık sık “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak”, “Bıjiberxwedane YPG”, “BıjiKobanê”, “BıjiSerokApo” sloganları atıldı.

KOBANE’YE SALDIRI TEDASÜF DEĞİL

Vatan Mahallesinde yapılan saygı duruşundan sonra basın açıklamasını okuyan DBP Gençlik Meclisi Üyesi İbrahim Halil Şahin, Rojava’ya yönelik saldırıların tesadüf olmadığını söyledi. Maxmur saldırılarında istediğini elde edemeyen IŞİD’inKobanê’de son bir hamleye kalktığını ifade eden Şahin, “IŞİD açısından da Kobanê kader belirleyici bir cephedir. Burada hamle yapıp yayılmak istemektedir. Önünde en temel engel olarak duran Rojava devrimi gerçeğini boğmayı amaçlamaktadır” diye konuştu.Kirli savaş yöntemleriyle psikolojik savaş yürütüldüğünü belirten Şahin, Kobanê saldırısının boşa çıkartılması için bütün halkları Kobanê direnişine çağırdıklarını söyledi.  

RASTGELE ATILAN GAZ FİŞEKLERİYLE 5 KİŞİ YARALANDI

Basın açıklamasından sonra DBP ilçe binasında doğru giden kitle bir taziye evine ziyarete gideceği sırada polislerce uyarı yapılmadan kitleye saldırıldı. Akrep zırhlı araçlarıyla yoğun şekilde atılan gaz fişek kapsülleri sonucu çok sayıda kişi gazdan etkilenirken, TOMA’dan da kitlenin üzerine su sıkıldı. Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan kitleye Akreplerle rastgele gaz fişekleri atılmaya devam edildi. Müdahale sonrası 4 kişi gaz fişeğinden, plastik mermiden ve gazdan etkilenerek yaralandı. Segman Aktaş’ın kulağına gaz fişeğinin isabet etmesiyle hastaneye kaldırılarak,müdahale edildi ve daha sonra taburcu edildiği öğrenildi. Oldukça yaşlı olan Şükrü Gümüştekinde yoğun gazdan fenalaştı. Gümüştekin’in, çevrede ki kişilerin müdahale etmesiyle kendine geldiği, durumunun iyi olduğu bildirildi. İsmi öğrenilmeyen diğer iki yaralıların ise birinin parmağının kırıldığını, diğerinin ise ayağından yaralandığı öğrenildi.

‘HER HAFTA GAZ YEMEKTEN BIKTIK’

Polisin rastgele gaz fişekleri atmasıyla etrafta ki evlerde etkilendi. Bir eve isabet gaz kapsülünün gazından fenalaşan 16 yaşındaki Rabia Baş, Düztepe’de Özel YaşamHastanesine getirildi. Baş’ın yakınları hastane de polislerin yoğun gaz kullanmasına tepki gösterdi. Her hafta polislerin gazını yemekten bıktıklarını belirten Baş’ın yakınları, polisleri şikayet için hastane yakındaki Düztepe karakoluna gitmesine rağmen şikâyetleriyle ilgilenen polis olmadı. Hastane önünde 155’i arayan Baş’ın yakını,şikâyetine cevap veren polise “Evet eylem oluyor. Belki bir hak savunuluyor. Ama biber gazından halkımız ve biz zarar görmek zorunda değiliz. Ben 2-3 hafta önce biber gazından dolayı evime giremedim. Dışarda kaldım. Benim şunda, geçen hafta 3 tane camım kırıldı. Artı halen hükümet gelip te senin camın niye kırıldı diye sormadı. Bana da yazık memur bey” diye telefondaki polise tepki gösterdi.

DBP, POLİSLERE TEPKİ GÖSTERDİ

Yaşanan polis saldırısı sonucu tepki gösteren DBP İl Eş Başkanı Bedran Fermanoğlu, “Polislere çekilmelerini söyledim. Siz olmazsanız kitle dağılıp gidecek dedim. Ancak beni dinlemediler. Hiçbir uyarı bile yapmadan kadın ve çocukların üzerine yoğun şekilde gaz attılar” dedi. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Afganistan’da başkanlık seçimini Eşref Gani Ahmedzai kazandı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa