21 Eylül 2014 15:56

Kadınlar katledilen göçmen işçi için sokaktaydı

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu ve Sınır Tanımayan Kadınlar Grubu göçmen işçi olarak bir tekstil fabrikasında çalışan ve tecavüz edildikten sonra öldürülen Jesca Nankabirwa için eylem yaptı.

Paylaş

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu ve Sınır Tanımayan Kadınlar Grubu göçmen işçi olarak bir tekstil fabrikasında çalışan ve tecavüz edildikten sonra öldürülen Jesca Nankabirwa için eylem yaptı. Kurtuluş Son Durak’ta, bugün bir araya gelen kadınlar, sloganlarla Pangaltı’ya yürüdü. Nankabirwa’nın katil zanlısının ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmasına tepki gösteren kadınlar, katil zanlısının tutuklanmasını istedi.

Eylemde açıklamayı okuyan Kadın Cinayetlerine Acil Önlem Grubu’ndan  Özgül Kaplan, Türkiye’de yaşayan göçmen kadınların cinsel şiddete ve sömürüye uğradığında başvurabileceği, sivil ve çok dilli bir kriz merkezi kurulması, sınır dışı edilme korkusu olmadan sağlık, barınma ve hukuki destek sağlayan koruma mekanizmalarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Türkiyeli ve göçmen kadınların yaşadığı cinsel şiddetin bir an önce son bulması için Meclis’in toplanması gerektiğinin altını çizdi. “Göçmen Kadınlar Yalnız Değil” ve “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganı sıklıkla atıldı. 

‘GÖÇMENLERİ DEĞERSİZLEŞTİREN TUTUMDAN VAZGEÇİLMELİ’

Almanya Göçmen Kadınlar Birliği, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu ve Sınır Tanımayan Kadınlar Grubu’nun öldürülen Jesca Nankabirwa için yaptığı eylemi sahiplendiğine ilişkin açıklama yaptı.

Birlik, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin cinsiyetçi, kadın emeğini ve bedenini değersizleştiren politikalardan, katillerin ve tecavüzcülerin korunmasından, suçluların cezalandırılmamasından beslendiğini söyledi.

Açıklamada, daha iyi bir yaşam umuduyla Türkiye’ye göç edenlerin kadınların ayrımcılık ve kötü muameleye maruz kaldığına dikkat çekilirken, “Yoksulluk ve savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan onbinlerce insan göç yollarında sağ kalmayı başardıysa bu kez göç ettikleri ülkelerin ayrımcı yasaları, kışkırtılan önyargıları, kötü barınma ve çalışma koşullarıyla yaşam mücadelesi veriyor. Kimi zaman Jesca gibi bedenleri çoğu zaman da umutları, hayalleri paramparça ediliyor ” denildi.   Ayrımcılığın son bulması, daha iyi yaşam, çalışma koşulları ve göçmenlere yönelik ön yargıların körüklenmemesini istediklerini söyleyen Birlik, Türkiye’li kadınların kadın düşmanı politikalara, şiddete, göçmenleri değersizleştiren, ayrımcı ve düşmanca tutumlara karşı verdikleri mücadeleyi desteklediklerini ve sahiplendiklerini söyledi.  (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Ekvador’da halk hareketi büyüyor

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa