21 Eylül 2014 13:03

Avrupa Komisyonu binasını hedefleyen IŞİD üyeleri yakalandı

Brüksel'de aralarında Avrupa Komisyonu binasının da bulunduğu hedeflere saldırı planı içerisinde bulunan 1'i Türkiyeli 2 kişi yakalandı.

Paylaş

Brüksel'de aralarında Avrupa Komisyonu binasının da bulunduğu hedeflere saldırı planı içerisinde bulunan 1'i Türkiyeli 2 kişi yakalandı.

Hollanda Radyo-Televizyonu NOS, yakalanan kişilerin IŞİD üyesi olduğu ve Suriye’de bir süre eğitim aldıktan sonra Türkiye üzerinden Hollanda’ya giriş yaptığını bildirdi.

NOS TV, bu kişilerin evinde yapılan aramalarda silah ve kurşun geçirmez yelek bulunduğunu açıkladı.

Belçika ve Hollanda polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Yakalanan şüphelilerden birinin Mayıs ayında Brüksel'deki Yahudi Müzesine yapılan saldırının faillerinden Fransa uyruklu Mehdi Nemmouche olduğu öğrenildi. Yahudi müzesi saldırısında 4 kişi yaşamını yitirmişti. Polis kaynaklarının yaptığı açıklamada benzeri bir saldırının hedeflendiği belirtildi.

AB'nin üst düzey isimlerinin yanı sıra binin üzerinde çalışana ev sahipliği yapan Avrupa Komisyonu binası Avrupa Birliği'nin sembolik öneme haiz yapılarından biri.

Belçika'dan bugüne kadar 400'e yakın kişinin Suriye'ye savaşmaya gittiği, bunların 90'ının geri döndüğü belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Suruç’ta provokasyon: Halka saldırdı, polis serbest bıraktı!

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa