20 Eylül 2014 11:33

EMEP: Seferberlik ruhuyla Kobanê'yi savunalım

Emek Partisi (EMEP) Kürdistan Örgütü, IŞİD saldırılarına ve AKP'nin işgal planlarına karşı Kobanê'ye sahip çıkma çağrısı yaptı. Açıklamada, 'IŞİD barbarlığına ve işgal planlarına karşı işçi sınıfı ve bütün emek örgütlerini, her milliyet ve inançta halk güçlerini Rojava için seferberlik ruhuyla dayanışma ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz' denildi.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Kürdistan Örgütü, IŞİD saldırılarına ve AKP'nin işgal planlarına karşı Kobanê'ye sahip çıkma çağrısı yaptı. "Emperyalist emelleri için Bölge’ye müdahale etmek amacıyla ‘IŞİD’le mücadele stratejisi’ açıklayanlar ikinci bir Şengal katliamı yapma peşinde koşan IŞİD çetelerini seyrediyor" denilen açıklamada, "S. Arabistan ve Katar ile birlikte Suriye’ye müdahale politikalarının başını çekerek IŞİD’i yaratan AKP ise, IŞİD’e karşı mücadele etmek bir tarafa IŞİD saldırılarını Rojava devrimini boğmaya yönelik bir işgal planının gerekçesi yapmanın peşinde koşuyor. Bunun da ötesinde var gücüyle Kobanê'ye saldıran IŞİD'e Türkiye'den silahların taşındığı iddialarının hemen ardından IŞİD'in 49 Türk rehineyi bırakması  IŞİD ve AKP arasındaki ilişki ve işbirliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.Bu nedenle bugün ağır bir saldırı altındaki Kobanê’yi savunmak sadece IŞİD barbarlığına karşı değil; emperyalizm ve Bölge gericiliğinin işgal planlarına karşı halkların demokratik geleceğini savunmaktır" ifadesi kullanıldı.

EMEP Kürdistan Örgütü'nün açıklaması şöyle devam etti: "Açıktır ki bugün IŞİD barbarlığından kurtuluşun yolu, Bölge’nin kaynaklarını yağmalamak için milliyetler ve mezhepler arasındaki düşmanlıkları kışkırtan emperyalistlerin yeni müdahale planlarından değil; aksine bu güçlerin Bölge’ye müdahale politikalarının son bulmasından ve Bölge halklarının kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesinden geçmektedir.

AKP’nin IŞİD’e karşı mücadele görüntüsü altında gündeme getirdiği “uçuşa yasak” ya da “tampon bölge” oluşturulması planı, insani yardım kılıfı altında Rojava’nın işgal edilmesine yönelik gerici bir planıdır. Bu plan aynı zamanda Rojava devrimini yok ederek AKP’nin “çözüm süreci”nde Kürt halkına kendi çözümünü dayatmasını da amaçlamaktadır. AKP’nin nasıl bir çözüm peşinde olduğu ise, açılan Kürtçe okullara yönelik saldırılarda kendini göstermiştir.

Emek Partisi Kürdistan Örgütü olarak, IŞİD barbarlığına ve işgal planlarına karşı işçi sınıfı ve bütün emek örgütlerini, her milliyet ve inançta halk güçlerini Rojava için seferberlik ruhuyla dayanışma ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz." (DİYARBAKIR)


DİYARBAKIRLILAR YARIN KOBANÊ İÇİN SOKAĞA DÖKÜLECEK

Kobanê'ye dönük IŞİD saldırılarının ardından dünden bu yana onlarca araçla Kobanê sınırına giden Diyarbakır halkının gidişleri bugün de devam ederken, yarın 7'den 77'ye tüm Diyarbakırlılar alanlara çıkarak bu saldırıları karşı direnişi sahiplemek amacıyla yola çıkacak. Dünden bu yana kentte devam eden bu gidişlerin yanı sıra Diyarbakırlılar yarın DBP öncülüğünde gerçekleşecek olan kitlesel yürüyüşle hem saldırıları protesto edecek hem de tarihe geçecek olan direnişe ses vermeye hazırlanıyor. 

DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, DİHA'ya yaptığı açıklamada dünden bu yana binlerce yurttaşın sınır bölgesine hareket ettiği bilgisini paylaşarak, bu gidişlerin halen devam ettiğini aktardı. 

Kobanê'yi savunmanın dört parça Kürdistan'ı savunmak olduğunu söyleyen Zümrüt, Diyarbakır'da da Kobanê direnişini selamlamak amacıyla bir bütün olarak kitlesel bir yürüyüşle bu direnişe sahip çıkacaklarını söyledi. Kobanê'ye dönük saldırılar devam ettiği müddetçe Diyarbakırlıların yerlerinde oturamayacağını söyleyen Zümrüt, "Bu saldırılar karşısında en büyük tepkiyi de Kürdistan'ın yüreği olan Amed'in sergilemesi gerekir. Dünden bu yana giden halkımızın desteği yeterli değil. Buradaki halkımızla da 7'den 77'ye alanlara çıkacağız. İnsanım diyen herkesin bu Kobanê direnişini sahiplenmelidir" ifadelerini kullandı. Zümrüt, Kobanê'ye savunmanın halkların özgürlüğünü sahiplenme olduğunu belirterek, tüm Diyarbakır halkının bu yürüyüşe katılmaya çağırdı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD’ten kaçanların aklı, geride bıraktıklarında

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa