20 Eylül 2014 06:00

5 ay önce o madendeyim

Bartın Amasra’da dün bir işçinin öldüğü kömür madenini beş ay önce Al Jazeera Dergi’ye Çinli işçiler için yaptığım bir çalışma için ziyaret etmiştim. O dönem çalışan 150 Çinli işçi Datoong adlı Çinli bir firmanın getirdiği işçilerdi.

Paylaş

Sadık GÜLEÇ
İstanbul


Bartın Amasra’da dün bir işçinin öldüğü kömür madenini beş ay önce Al Jazeera Dergi’ye Çinli işçiler için yaptığım bir çalışma için ziyaret etmiştim. O dönem çalışan 150 Çinli işçi Datoong adlı Çinli bir firmanın getirdiği işçilerdi. Datoong madeni işletmeye açan Hattat Holding’in bir tür taşeron firması gibi. Firma Çinli işçileri çalıştırmalarının sebebi olarak “derin kuyu açma” konusunda uzman olmalarını göstermişti.
Bu maden henüz üretime geçmemiş bir maden. Çinli işçiler ise kömür madenine giden galerileri açma işiyle uğraşıyorlar. Çinli işçilerin öyküleri biraz ‘60’lı yıllarda Almanya’ya çalışmaya giden Türkiyeli işçilerini anımsatmıştı bana. Diline, kültürüne, dinine yabancı bir ülkeye para kazanmak için gelip yaptıkları birikimle ülkelerinde hayallerini gerçekleştirmek istiyorlardı. Firma yetkilileri “güvenlik önlemlerinin” üst düzeyde olduğunu söylemişti. Kömür madenlerindeki gaz patlamalarına karşı sürekli havayı ölçen sensörler vardı. Ayrıca işçileri bu konuda uyarmak için “sesli, ışıklı” uyarı sistemlerini bana göstermişlerdi. Daha öncede bazı madenlere inmiştim. Ama burada henüz kömür üretimi başlamadığı için onlara göre daha temiz görünmüştü. Bu işçiler kömür madenine ulaşacak galerilerin açılmasında çalışıyorlar. Madene gidecek galerileri açıp, beton ve demirle kaplayıp ray sistemlerini döşüyorlar.
Fakat zaten kaza bir “gaz patlamasından” dolayı değil, bir göçük sonucu gerçekleşmiş. Bu galerilerin kazıldığı en dip noktaya kadar gitmiş çalışan Çinli işçilerin fotolarını çekmiştim. Sanırım kazada böyle bir noktada olmuş. Bu galeri açma işinde çok sayıda işçinin kullanılmaması kayıpların daha az olmasını sağlamış sanırım. Benim gördüğüm yerde de en fazla yedi sekiz işçi vardı. Fakat gittiğim gün firma yetkilileri bir gün önce meydana gelmiş bir kaza ile uğraşıyorlardı. Bir Türk işçi bir gün önce hayatını kaybetmişti. Ama öğrenebildiğim kadarı ile göçükten dolayı değil başına düşen bir metalden dolayı olmuştu.

ÖNCEKİ HABER

\'Kürdistan\' diyen Kanuni bile olsa, sansürden kurtulamıyor!

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu: İstanbul'un, valiye 'it' diyen bir belediye başkanı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa