19 Eylül 2014 16:02

Atatürk Orman çiftliği YOÇ oldu

Başbakanlık binasının yapımına devam edilen Atatürk Orman Çiftliği’nin adı, Yenimahalle Orman Çiftliği olarak değiştirildi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, isim değişikliğinin 12 Eylül'deki Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan toplantıda ortaya çıktığını bildirdi.

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
Ankara

Başbakanlık binasının yapımına devam edilen Atatürk Orman Çiftliği’nin adı, Yenimahalle Orman Çiftliği olarak değiştirildi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, isim değişikliğinin 12 Eylül'deki Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan toplantıda ortaya çıktığını aktararak, çiftliğin yeni ismiyle 29 Ekim'de düzenlenecek resepsiyonla açılacağı yönünde söylentiler olduğunu iddia etti.

‘DAVETLİLER RESEPSİYONUNA KATILMASINLAR’


Sürecin artık bir bina mevzusu olmadığını dile getiren Candan, ortada bir hukuk kararı olmasına rağmen bu kararlara uymayan bir cumhurbaşkanının, başbakanın ve hükümetin olduğunu söyledi. AOÇ’nin talan sürecini anlatan her türlü bilginin ve görselin olduğu mektubu 29 Ekim’de konutta yapılması planlanan Cuhmurbaşkanlığı resepsiyonu listesindeki herkese göndereceklerini ifade etti. Binanın hukuk kuralları çiğnenerek, yapıldığını vurgulayan Candan “Bu bina hukuksuzdur, kabul edilemez. O binadaki kabullere gidecek, o binayı meşrulaştıracak herkes tarihin kara sayfalarına yazılacaktır. O resepsiyona ve kabullere katılacaklara resepsiyona katılmamaları çağrımızdır. Türkiye’nin bir hukuk devleti olma sürecini katletmesinler” dedi.

‘BİNA MİMARİ AÇIDAN DA ÇOK KÖTÜ’

Basın toplantısı düzenleyen Tezcan Karakuş Candan başbakanlık binasını gezen bir meslektaşlarının gözlemlerini aktardığı mektubu paylaştı. Binanın mimarisinin çok kötü olduğunun ifade edildiği mektupta, tuvaletlerin ipekli duvar kağıtlarıyla kaplı olduğu aktarılıyor. Binanın arka girişinde kış bahçesi denilen yere, yani binanın içine iki sıra çınar dikilmiş ve ağaçların solmuş olduğu söyleniyor. Candan “Bu ne kadar bilim dışı bir şey. Öncelikle orası ağaçların yetişme koşullarına uygun bir yer değil ve tanesi 8 bin avroya ithal edilen ağaçlar bunlar” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Van’da oturma eylemi

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa