19 Eylül 2014 14:48

TTB’den Bakanlığa çağrı: Êzidi sığınmacılar için görevini yap

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Suriye ve Irak’ta IŞİD vahşetinden kaçmak zorunda kalan ve Türkiye’ye sığınan Êzidilerle ilgili, Sağlık Bakanlığı’nı, TTB ile işbirliği yapmaya ve Êzidi sığınmacılar için görevini yapmaya çağırdı.

Paylaş

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Suriye ve Irak’ta IŞİD vahşetinden kaçmak zorunda kalan ve Türkiye’ye sığınan Êzidilerle ilgili, Sağlık Bakanlığı’nı, TTB ile işbirliği yapmaya ve Êzidi sığınmacılar için görevini yapmaya çağırdı.

TTB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, TTB’nin Diyarbakır, Urfa, Mardin ve Batman’daki odalarının hazırladığı gözlem raporunu paylaşan TTB Genel Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, Güneydoğu Bölgesi’ndeki Êzidi sığınmacıların sağlık koşullarına dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’nın bu sığınmacılara yardım için gerekli adımları atmadığının altını çizen İlhan, “Ezidi sığınmacıların birinci basamak sağlık hizmetinden yaralanmaları bir insan hakkıdır” dedi.

KIZILAY VE AFAD GEREĞİNİ YAPMIYOR!

TBB’nin sığınmacılara yardım için bölgedeki gönüllü doktorları harekete geçirdiğini açıklayan İlhan, Sağlık Bakanlığı’nı kendileriyle işbirliği yapmaya davet etti. Kızılay ve AFAD’ın Ezidilere yardımlarının yok denecek kadar az olduğunun altını çizen İlhan, hükümetin farklı tanımlamalarla uluslar arası sözleşmelerden doğan sorumluluğundan kurtulmaya çalıştığını ifade etti. İlhan, “Ezidilerin yasala statü bakımından Cenevre Sözleşmesi kapsamında sığınmacı olmasına karlın hükümet ‘misafir’ demeyi tercih etmektedir. Bu insanlar için sığınmacı statüsü kabul edilerek uluslar arası kurallar doğrultusunda gereken yapılmalıdır” diye konuştu.  

HAFTALIK RAPOR PAYLAŞILACAK

TTB’nin haftalık olarak bölgedeki sığınmacıların durumu hakkında izleme raporunu halka açıklayacağını söyleyen İlhan, şuan toplan sığınmacı sayısının 16 bin 331 olduğunu, 5 binin yerleşim yerleri dışında yaşadığını aktardı.  8 kamp alını bulunduğunu belirten İlhan, çoğu sığınmacının kayıt altına alınmadığını da vurguladı.

KADINLAR SATILIYOR!

Bölgede bire, bir gözlemlerde bulunan Prof. Dr. Feride Aksu Tanık da özellikle Êzidi kadın ve çocukların yaşam koşullarının çok kötü olduğunu ifade etti. Kadınların kaçırılarak satıldığına dikkat çeken Tanık, çocukların ise 1. basamak sağlık hizmetlerinden yaralanamadığı için ölüm riski altında olduğunu söyledi. Kızılay’ın bölgedeki Êzidilere yeterli yardımı yapamamasını manidar bulan Tanık,  “Kızılay’ın elinde yeteri kadar çadır varken Diyarbakır ve Şırnak’taki Êzidi sığınmacılara neden verilmiyor?” diye sordu. (AnkaraEVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Soma soruşturmasında gözaltındakiler serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa