19 Eylül 2014 08:01

İskoçlar, bağımsızlığa 'hayır' dedi

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılıp ayrılmaması için düzenlenen referandumdan 'hayır' kararı çıktı. İskoçya Başbakanı Alex Salmond, 'Halkın kararını kabul etme' çağrısı yaparken, İngiltere Başbakanı David Cameron ise, 'Tartışmalar bir nesil için sona erdi. İskoç halkının iradesini öğrendik. Artık yeni bir oylama olamaz' dedi.

Paylaş

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılıp ayrılmaması için düzenlenen referandumda oy sayım işlemleri sürüyor. 32 bölgesel seçim merkezinden 31’inin sonuçlarına göre ‘hayır’ oyları yüzde 55 ile önde. ‘Evet’ oylarının ise yaklaşık yüzde 45 olduğu açıklandı. ‘Hayır’ diyen seçmen sayısı 1 milyon 914 bin olarak açıklanırken, bağımsızlığa ‘evet’ diyen seçmen sayısı ise 1 milyon 539 binde kaldı. Referandumda bağımsızlığın kazanılması için ise 1 milyon 853 bin oy gerekiyordu. 

CAMERON: YENİ BİR OYLAMA OLAMAZ

İngiltere Başbakanı David Cameron, İskoçya’da referandumun sonuçlarından memnun olduğunu beritti. Cameron, yaptığı açıklamada, “İskoçya halkı sözünü söyledi ve sonuçlar çok açık. Onlar bizim dört milletten oluşan ülkemizin birliğini korudu ve milyonlarca insan gibi ben de çok mutluyum.” dedi.

David Cameron, “Tartışmalar bir nesil için sona erdi. İskoç halkının iradesini öğrendik. Artık yeni bir oylama olamaz” dedi. Cameron, bundan sonra İngiltere de dahil olmak üzere tüm Britanya’da yeni dengelerin oluşacağını, İskoçya’nın yetkilerini artıracak kanunların da Ocak ayında çıkarılacağını dile getirdi. Cameron, İskoçların Birleşik Krallık içinde kalması halinde Endinburgh’a daha fazla otonomi tanınacağı sözünü vermişti.

Cameron, Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın vergi ve harcama konularıyla ilgili parlamentolarında ayrı ayrı kararlar alabileceğini dile getirdi.

İSKOÇYA BAŞBAKANI: HALKIN KARARINI KABUL EDELİM

İskoçya Başbakanı Alex Salmond, İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılıp ayrılmaması için düzenlenen referandumda seçmenlerin kararını kabul ettiğini söyledi. “Halkın kararını kabul ettiğini” belirten Salmond, “İskoçya’ya da İskoçya halkının demokratik kararını kabul etme çağrısı” yaptı. Salmond, “Ben bütün İskoçya’ya İskoçya halkının demokratik seçini kabul etme ve buna uyma çağrısı yapıyorum.” dedi.

4 BÖLGE 'BAĞIMSIZLIK' DEDİ

Açıklanan 26 bölgeden, aralarında Birleşik Krallık'ın üçüncü büyük şehri olan Glasgow'un da olduğu 4 bölge tercihini bağımsızlıktan yana kullandı. İskoçya'nın en büyük bölgesi olan Glasgow'da, halkın yüzde 53.5'i "evet" oyu verdi. Dundee, West Dunbartonshire ve North Lanarkshire şehirlerinin de bağımsızlık için ‘evet’ dediği kaydedildi.

Gece yerel saatle 22'de kapanan sandıkların ardından, sonuçların açıklandığı ilk bölge olan Clackmannanshire, 19.036 oy ile bağımsızlığa yüzde 54 oy oranıyla "hayır" dedi. Yüzde 89 katılımın olduğu bölgede "evet" oyu verenlerin sayısı ise 16.350.

Bu arada yetkililerin seçimde hileyle ilgili 10 iddiayı araştırdıkları söylendi.

Sandıklar kapandıktan hemen sonra bir tahmin yayınlayan YouGov isimli bir araştırma kuruluşu, İskoçların yüzde 54'ünün "Hayır" oyu kullanacağını, yüzde 46'nin ise bağımsızlığa "evet" diyeceğini söyledi.

Toplam 2 bin 608 seçim merkezinde gerçekleşen referanduma oy kullanmak için kayıt yaptıran seçmen sayısı, toplam seçmenin yüzde 97'si ile çok yüksek bir orandaydı. İskoçya'da 4 milyon 200 binden fazla seçmen var. Seçimde ilk kez 16 ve 17 yaşındaki seçmenler de oy kullandı. Referanduma katılım oranının ise İskoçya’da bugüne kadarki seçimlerde en yüksek seviyeye ulaşarak yüzde 86 olduğu kaydedildi.

KATILIM YÜKSEKTİ

Referanduma katılım oranının yüksek çıkması bekleniyor. Gün boyunca seçim merkezlerinde kuyruklar oluşmaması için önlemler alındı. Bağımsızlık konusundaki kararı oyların sayılmasından sorumlu olan kurumun başındaki Mary Pitcaithly açıklayacak.

Sayılacak oylar arasında postayla kullanılacak olan 789 binden fazla oy da var. Bu sayı, bugüne kadar postayla gönderilen en yüksek düzeyde pusula.

 İskoçya seçim kurulu, ancak sayım sürecine dair herhangi bir kaygının ifade edilmesi halinde oyların yerel düzeyde yeniden sayımına gidilebileceğini, sadece sonuçlar başabaş çıktı diye yeniden sayım yapılmayacağını belirtti.

Referandum öncesinde, son anketler İskoçya seçmeninin yüzde 8 ila 14'ünün kararsız olduğunu gösteriyordu. Ülkede bazı çevreler, İskoçya'nın Birleşik Krallık ile 307 yıllık birlikteliğinin son bulması halinde Başbakan David Cameron'ın istifa etmesi gerektiğini söylüyordu. Birleşik Krallık'ta, aksi yönde bir karar alınmadıkça, genel seçim 7 Mayıs 2015'te yapılacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Trabzon UEFA Avrupa Ligi\'ne 3 puanla başladı

SONRAKİ HABER

Maltepe Belediyesi önünde direnen işçi belediyenin şikayeti üzerine gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa