19 Eylül 2014 06:00

TMMOB: Özelleştirme ve taşeronlaştırma çökmüştür

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma faciasına ilişkin ayrıntılı raporunu hazırlayan TMMOB, daha fazla kar için üretim zorlamasının, emek yoğun çalışma ve denetimsizliğin faciadaki rolüne dikkat çekti.

Paylaş

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma faciasına ilişkin ayrıntılı raporunu hazırlayan TMMOB, daha fazla kar için üretim zorlamasının, emek yoğun çalışma ve denetimsizliğin faciadaki rolüne dikkat çekti.

TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Torun, “Facianın hem madencilik, hem de işçi sağlığı ve güvenliği alanında son 12 yıldır ağırlaştırılmış biçimde sürdürülen özelleştirme, piyasalaştırma ve taşeronlaştırma  politikalarının çöktüğünü göstermektedir” dedi.

TMMOB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Mehmet Torun, olayın henüz bütün yönleriyle aydınlatılmadığını, ancak eldeki verilerin, ölüm nedenleri ve tanık ifadelerinin olayın kömür kızışmasıyla meydana geldiğine işaret ettiğini söyledi.

ÖLDÜRESİYE ÇALIŞTIRDILAR

2006 yılında hizmet alım sözleşmesiyle madeni devralan firmanın yılda maksimum 1.5 milyon ton üretim yapabileceği ve bunun için de 800 kişinin çalışmasının yeterli olacağı yönünde Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) rapor yazdığını hatırlatan Torun, 2009 yılında Soma Kömürleri A.Ş. tarafından alınan sahada üretimin 2010 yılında 2.6 milyon, 2012 yılında ise 3.8 milyon tona çıktığına dikkat çekti.

Üretimin 10 kat arttırıldığını ifade eden Torun, kısa sürede bu üretim düzeyine çıkılmasının sahanın fiziksel dengelerini olumsuz yönde etkilediğini vurguladı. Ocakta dar bir alanda ve aynı anda çok sayıda panonun çalıştırıldığını ifade eden Torun, üretim zorlaması nedeniyle işçi sayısının giderek arttığını ve kaza riskinin de hızla yükseldiğini söyledi.

İŞÇİ SAĞLIĞI DA TAŞERONDA

Mehmet Torun, Türkiye’de işçi sağlığı ve iş güvenliği sisteminin yaşama geçirilmesi için oluşturulmuş mevzuatın sorunları çözemeyeceğini belirtti. Torun, “Her şeyin kağıt üzerinde kaldığı bir işçi sağlığı ve iş güvenliği sisteminin yürütülebilmesi mümkün değildir. 6331 Sayılı Yasa ile işveren verilen işçi sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden satın alabilme hakkı, işçi sağlığı ve güvenliğinin de taşeronlaştırılması demektir” diye konuştu.

BAKANLIĞIN GİZLEDİĞİ NE?

Daha detaylı ve sağlıklı bir rapor hazırlayabilmek için ilgili Bakanlıklardan madende inceleme yapmayı talep ettiklerini ancak reddedildiğini aktaran Torun, bu konuda ısrar edeceklerini belirtti. Soma faciasının boyutları itibariyle ülkenin en büyük iş cinayeti olduğunu söyleyen Torun, “Facia, hem madencilik hem de işçi sağlığı ve güvenliği alanında son 12 yıldır ağırlaştırılmış biçimde sürdürülen özelleştirme, piyasalaştırma ve taşeronlaştırma  politikalarının çöktüğünü göstermektedir” dedi.

Yaşanan felakete şirketin “ne pahasına olursa olsun, maliyeti düşürme ve üretimi kesintisiz sürdürme” politikasının neden olduğunu belirten Mehmet Torun, bu üretim modelini yaratanların, kömür madenlerini ve linyit sahalarını ihalelerle devredenlerin ve denetim sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin de faciadan sorumlu olduğunu ifade etti. Torun, Türkiye’de kömür madenciliğinin mevcut koşullarda sürdürülmesinin iş cinayetlerine davetiye çıkardığını söyledi.

MADEN İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA SÜRESİ KISALTILMADI

Emekçilere müjde olarak yansıtılan torba yasanın göründüğü gibi olmadığını belirten TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Torun, “madenlerde çalışma saatlerinin 6 saate düşürülmesi, emeklilik yaşının düşürülmesi” gibi düzenlemelerin yeterli olmadığını dile getirdi. Altı saat çalışma süresinin sadece yer altı için geçerli olduğuna dikkat çeken Torun, aslında maden işçilerinin çalışma süresinin kısaltılmadığına dikkat çekti. Maliyeti yüksek olan maden iş kolunda emek yoğunluklu çalışılarak kar elde edildiğini belirten Torun, devletin madenleri kamulaştırması gerektiğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye sineması ve Orhan Kemal 100 yaşında

SONRAKİ HABER

Seçime günler kala Devlet Bahçeli: Kürt kökenli kardeşlerimiz canımızdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa