18 Eylül 2014 18:46

Bonzaide asıl mesele önleyici işlem

Eskişehir Tabip Odası’nın bonzai konulu panelinde konuşan Doç. Dr. Serdar Ekemen, “Madde kullanımlarının asıl mesele önleyici işlemlerdir.” dedi.

Bonzaide asıl mesele önleyici işlem
Paylaş

Eskişehir Tabip Odası’nın bonzai konulu panelinde konuşan Doç. Dr. Serdar Ekemen, “Madde kullanımlarının asıl mesele önleyici işlemlerdir.” dedi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ekemen, bonzainin yüzlerce çeşidinin olduğunu belirterek, “Bu nedenle özellikle doktorlar da yoğun bakımda bonzai vakalarına nasıl yaklaşacaklarını tam olarak bilemiyor. Hatta bazen vakanın ne olduğu bile anlaşılmıyor. Hükümetin hazırladığı Ulusal Uyuşturucu ve Strateji Belgesi de mutlaka bu çerçevede tekrar gözden geçirilmeli. Ayrıca cezai yaptırımlar da oldukça düşük, bunlar artırılmalı” diye konuştu.

Konuşmacılardan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci İlhan ise; bağımlılığın bir hastalık olmadığını söyledi. Bağımlılığın biyo-psiko-sosyal bir süreç olduğu kaydeden İlhan, “Bütün madde kullanımları şizofreni olma riskini 2 ila 7 kat artırıyor. Bonzai konusundaki asıl mesele ise maddenin tanımlanamaması. Çünkü bir belirsiz bir karışım. Belirleyici nokta önleyici hekimlik.” dedi. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Polisler mühür, nineler anadili nöbetinde

SONRAKİ HABER

JES’e karşı direnen Değirmendereliler yol kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa