18 Eylül 2014 12:49

'Öğrenci eyleminde bulunan örgüt, Dink cinayetinde bulunamıyor'

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden yaklaşık 8 yıl geçti. Olaya ilişkin 4 dava, 3 de soruşturma devam ederken henüz bir hüküm çıkmadı.

Paylaş

Osman ARSLAN

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden yaklaşık 8 yıl geçti. Olaya ilişkin 4 dava, 3 de soruşturma devam ederken henüz bir hüküm çıkmadı. Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, basit bir öğrenci eylemi dahi örgüt kapsamında değerlendirilirken Dink cinayetinde örgüt bulunamamasına tepki gösterdi.

Cinayetin Trabzon’da örgütlenmiş olabileceğini ama bu cinayetin Trabzon ile sınırlı olmadığını kaydeden Bakırcıoğlu, “İstanbul’da da bağlantıları vardır. Ama bugüne kadar İstanbul bağlantılarına ilişkin hiçbir somut bilgi ele geçmedi. Çünkü etkin soruşturma yapılmadı” dedi.

Ana davada yerel mahkemenin Yargıtay’dan dönen ‘örgüt yok’ kararını eleştiren Bakırcıoğlu, “Siz öğrenci eylemlerini dahi örgüt kapsamında değerlendiriyorsunuz, ama burada kalkıp örgüt olmadığını söylüyorsunuz, bu olmazdı” diye konuştu.

8 YILDIR SÜRÜYOR

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Cinayetin üzerinden 8 yıla yakın zaman geçti ve olaya ilişkin adli süreç hâlâ devam ediyor. Cinayetle ilgili hali nazırda 4 dava, 3 de soruşturma sürüyor. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden ana davada mahkemenin, Yargıtay’ın bozma kararına karşı kararını vermesi bekleniyor. (İstanbul/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

İzmir’in Kültürpark’ı yok mu olacak?

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa