18 Eylül 2014 09:59

Türkiye IŞİD'e karşı mücadeleye destek verenler listesinde yok

ABD, Irak ve Suriye'de önemli noktaları ele geçiren ve İslam Devleti ilan eden Irak-Şam İslam Devleti'ne karşı (IŞİD) operasyon adı altında ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyona destek veren ülkeler ve uluslararası kurumlar açıklandı.

Türkiye IŞİD\'e karşı mücadeleye destek verenler listesinde yok
Paylaş

ABD, Irak ve Suriye'de önemli noktaları ele geçiren ve İslam Devleti ilan eden Irak-Şam İslam Devleti'ne karşı (IŞİD) operasyon adı altında ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyona destek veren ülkeler ve uluslararası kurumlar açıklandı. ABD'ye IŞİD ile savaşta askeri ya da insani yardım sözü veren toplam 38 ülkenin bulunduğu listede Türkiye yer almadı.

"IŞİD'e karşı mücadele, Irak ile Suriye halkına yardım için uluslararası girişim" başlıklı listede şu ülke ve topluluklar var: Arnavutluk, Arap Birliği, Avusturalya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Umman, Katar.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Yabancı Basın Merkezi tarafından, ABD'ye yaşayan yabancı gazetecilere gönderilen listenin açıklama bölümünde, "Bu liste, IŞİD'e karşı mücadelede, IŞİD zulmüyle yüz yüze kalan Irak ve Suriye halklarına birçok açıdan yardım edeceklerini kamuoyuna açıklayan ülkeleri içermektedir. Bazı ülkeler, katkı ve girişimlerinin ne olacağını kamuoyu ile paylaşmak istemedikleri için, liste uluslararası girişimin tüm elementlerini içermemektedir. Bu uluslararası girişimde ülkelerin ne tür bir rol alacağına, hangi ülkenin ne tür katkılarda bulunacağına göre liste büyüyecek ve güncellenecektir" denildi.

KOALİSYONDA KİM, NE YAPIYOR?

Peki Türkiye’nin isminin geçmediği koalisyondaki ülkeler IŞİD’e karşı ‘mücadele’de ne yapacaklar? İşte bazıları :

AVUSTRALYA

Avustralya Hükümeti ABD’nin çağrısına olumlu yanıt verdi ve Birleşik Arap Emirliklerine birliklerini gönderdi. Ancak Başbakanın açıklamalarına göre Avustralya bir kara harekatında savaşmayacak. İnsanı krizlerde yardımcı olacak.

BRİTANYA

Başbakan David Cameron IŞİD’i bir ‘tehtid’ olarak tanımladı ve Britanya’nın Kürt güçlerini ve Irak Hükümetini destekleyeceğini söyledi, insanı yardıma ve ABD ile IŞİD’E karşı koordinasyona devam edeceğini açıkladı. “Bu İngiliz birliklerinin kara savaşına gireceği anlamına gelmiyor, bu terörist tehlikeyi savuşturmak için birlikte çalışma anlamına geliyor” demeyi de ihmal etmedi.

FRANSA

Fransa, ABD planı dışında kendi planını da işletiyor. Cumhurbaşkanı Hollande Irak’I ziyaret ette ve Paris’te IŞİD karşıtı konferans topladı. Fransa Irak’da mühimmat yardımı da yapıyor. Dışişleri Bakanı Laurent Fabuis, ‘gerekirse Irak’ta askeri harekata da katılırız’ dedi.

ALMANYA

Almanya, ülkede IŞİD’e destek faaliyetlerini yasakladı. Kürt güçlerine silah yardımı da yapan Almanya, bu bölgelere askeri yardım da gönderiyor.
 

HOLLANDA

Hollanda’nın yardımı IŞİD’e katılmak için ya da bir şekilde destek vermek için gidecekleri önleme üzerine. New York Times haberine göre, “Töreristlerle çalışanların” engellenmesi için yasa sözü verildi.

KANADA
Kanada, IŞİD’e karşı savaş için teknik ekipman ve mühimmat yardımı taahhütü verdi.
Başbakan Stephen Parper, 50 Kanadalı özel operasyon birliğinin Irak’a danışmanlık için gittiğini fakat doğrudan askeri müdaheleye katılmayacaklarını duyurdu.

SUUDİ ARABİSTAN

John Kerry’nin IŞİD’e karşı koalisyon toplantısı yaptığı ülkenin finansal destek verdiği bilinen IŞİD’e karşı ne yapacağı merak konusu. ABD, Suudi Arabistan, Katar ve Mısır’ın medya ağlarının IŞİD karşıtı propaganda yapmasını istiyor. Suudi Arabistan ayrıca BM insani yardım ajansına Irak’ta kullanılmak üzere 500 milyon dolar verdi.
Ürdün’ün anahtar rolünün istihbarat desteği olması bekleniyor

MISIR VE KATAR
Kerry’e göre Mısır’ın IŞİD’e karşı ‘ideolojik’ mücadelede kritik rolü var. Fakat Mısır’ın tam olarak ne yapacağına dair net bilgi yok. Mısır büyük müftüsü geçtiğimiz hafta IŞİD’i lanetledi ve eylemlerinin İslam’a aykırı olduğunu söyledi.

Katar da özellikle Suriye İslamcı çeteleri destekleyen ülkelerin başında geliyor. Katar’ın insani yardımlara destek vereceği ileri sürülüyor. 

 

 

(New York/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbullulara gökkuşağı sürprizi

SONRAKİ HABER

Filipinler\'de Mayon Yanardağı aktifleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...