17 Eylül 2014 23:59

Kayıp yakınları: Yaramıza tuz bastılar

Kayıp yakınları, Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 1993-1995 yılları arasında işlenen çok sayıda ‘faili meçhul’ cinayetlerin bir numaralı sorumlusu olarak anılan Albay Cemal Temizöz’ün Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararıyla tahliye edilmesine tepkili.

Paylaş

Cengiz OĞLAĞI

Kayıp yakınları Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 1993-1995 yılları arasında işlenen çok sayıda ‘faili meçhul’ cinayetlerin bir numaralı sorumlusu olarak anılan Albay Cemal Temizöz’ün Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararıyla tahliye edilmesine tepkili. Dönemin JİTEM komutanı olan Yüzbaşı Cemal Temizöz tarafından gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan yüzlerce kayıp arasında bulunan Abdulkerim Kalkan, İhsan Arslan Yahya Akman ve Mehmet Aydın’ın yakınları, Gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan kayıpların yakınları, Temizöz’ün tahliyesi için “Bu insanlık dışı karar yaramıza tuz bastı” dedi. 

‘EŞİMİ ÇIRILÇIPLAK SOYUP İŞKENCE YAPTI’

Temizöz ve arkadaşlarının eşi Mehmet Aydın’ı işkence ile katlettiğini söyleyen Medine Aydın, eşiyle birlikte 7 kişinin daha, Temizöz ve Korucubaşı Kamil Atak’ın da aralarında bulunduğu asker ve korucular tarafından gözaltına alındıklarını belirterek, “Eşim ve Mehmet İlbasan’ı, güneşte karınca yuvasının üstünde çıplak bir şekilde bağlamış, işkence ediyorlardı. Ertesi gün kardeşi giderek, eşimin serbest bırakmasını istedi. Ancak Temizöz tarafından ölümle tehdit edildi” dedi. Aydın, haftalar sonra eşinin cenazesini boş bir arazide eli kolu bağlı bir şekilde bulduklarını söyledi. Temizöz’ün işlediği cinayetlerin canlı tanığı olduğunu söyleyen belirten Aydın, “Hangi savcı ve hakim bu insanları serbest bırakıyor? Neye dayanarak serbest bıraktılar? Allah’tan korkuları yok mu” diye sordu.

JİTEM TETİKÇİLERİ ‘EMRİ TEMİZÖZ VERDİ’ DEMİŞTİ

Temizöz tarafından karakola çağrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Abdulkerim Kalkan’ın eşi Zekiye Kalkan ise “Eşim yalnızca Kürt olduğu için katledildi. 20 yıldır eşim kayıp. Bir mezarı bile yok. Temizöz’ün serbest bırakılması haksızlık, zulüm ve adaletsizlik” dedi. Eşinin, Temizöz’ün emriyle katledildiğinin JİTEM tetikçileri Abdulhakim Güven ve Hıdır Aktuğ tarafından mahkemede de itiraf edildiğini anlatan Kalkan, “Devlet halen insanları katleden ve kaybeden bir zihniyete sahip yüreğimiz yanıyor. Onlarca insanı katleden katillerin dışarıda olması bizi çok üzüyor” diye konuştu.

Cemal Temizöz ve Korucubaşı Kamil Atak tarafından evinden zorla alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan İhsan Arslan’ın eşi Şevkiye Arslan da “Eşimin katillerinin serbest bırakılması bu ülkede adaletin olmadığını gösteriyor” dedi. 

‘YÜZÜĞÜ İÇİN OĞLUMUN PARMAĞINI KESEN KATİL’

Temizöz tarafından infaz edildiği belirtilen 14 yaşındaki Yahya Akman’ın babası İsa Akman da Cemal Temizöz’ün serbest bırakılmasının ‘insanlık dışı bir karar’ olarak değerlendirdi. Akman, “14 yaşındaki oğlumu katlederek parmağındaki yüzük için parmağını kesen katillerin serbest bırakılmasını lanetliyoruz. Adalete inancımız kalamdı” dedi. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Müslüman Kardeşler ortaya çıkabilecek mi?

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa