17 Eylül 2014 19:57

Gönlünden ne koparsa

Türkiye’de ilk defa bu yıl ERÜ’de uygulanmaya başlanan ders tekrarı, dönem uzatma, üstten ders alma talebi için ayrıca istenen ‘katkı payı’ ve harçlara yapılan zamlar, ERÜ öğrencilerini yeni eğitim döneminde oldukça zorlamış durumda

Paylaş

Hakan YILDIZ
Erciyes Üniversitesi
Kayseri


Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte üniversitelerde yaşanan sorunların çözümsüzlüğü giderek ve büyüyerek sürüyor. Üniversitelerde ulaşım, barınma ve harç sorunlarıyla başetmeye çalışan öğrencilerine birer müşteri gözüyle bakan üniversite yönetimleri, nitelikli eğitimden çok bizlerden alacağı paranın derdine düşmekte.
12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan YÖK ve 12 Eylül zihniyetini sürdüren AKP hükümetinin biz üniversite öğrencilerine dayatmakta olduğu gerici eğitim anlayışı üniversitelerin özerk ve özgür kimliğini engellemeye devam ediyor.
Bir yanda gerici, ezberci anlayışa karşı bilimsel bir eğitim talep ediyoruz diğer yandan parasız eğitim mücadelesi veriyoruz. Devlet üniversitelerinde alınan harçların -katkı payı- özel üniversitelerle yarıştırılması, barınma için KYK yurtlarının yetersizliği ve her eğitim dönemi başlangıcında ev sahiplerinin vicdanına bırakılan ev kiralarıyla eğitimden çok geçinme derdine düşüyoruz.
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ A.Ş.
2 yıl önce üniversitelerden harçları kaldırıyoruz propagandası yapan hükümet sadece örgün öğretimin harçlarını kaldırmış, esas para kaynağı olarak baktığı ve en yüksek harçların alındığı ikinci öğretimlerden eğitim harcı almaya devam etmiştir. 2 yıldır yapılan harçları kaldırdık propagandası ile esas gelir sağladıkları ikinci öğretim harçlarının üstünü kapatmaya çalışmaktalar.
Türkiye’de ilk defa bu yıl Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) uygulanmaya başlanan ders tekrarı, dönem uzatma, üstten ders alma talebi için ayrıca istenen ‘katkı payı’ ve harçlara yapılan zamlar, ERÜ öğrencilerini yeni eğitim döneminde oldukça zorlamış durumda. Mevcut haliyle barınma, ulaşım sorunları yetmezmiş gibi öğrencilerin ödemek zorunda bırakıldığı ‘katkı payları’ çıktı bir de. Ödememeleri halinde ders kayıtlarının yapılmayacağı tehlikesiyle karşı karşıyalar.
NEDEN ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
Sosyal medya üzerinden örgütlenen ERÜ öğrencileri bu sorunun derhal çözülmesi, öğrencisine müşteri gözüyle bakan bu anlayışın değişmesini talep etmektedir. Sosyal medya üzerinden büyüyen bir tepkiyle karşılaşan ERÜ yönetimi şöyle bir duyuru yayımladı: “Tüm üniversiteler 2547 sayılı kanunun gereğini uygulamak zorundadır. Erciyes Üniversitesi keyfi bir uygulama yapmamakta olup mevcut yasaları uygulamaktadır.” Bu sözler başlanan uygulamanın aslında mevcut eğitim düzeninin sistemsizliğini ve ne kadar rantçı bir uygulama olduğunu, asıl amacın daha fazla para kazanmak olduğunu gözler önüne seriyor. Tüm üniversitelerin uyması gerektiğini söylesikleri kararın 2011 yılında alınmış olup bu yıl sadece ERÜ’de uygulanmaya başlaması ayrıca düşündürücüdür.
KAR HIRSI ÖĞRENCİLERİ ÖLDÜRÜYOR!
6 Eylül gecesi Torun Center inşaatında yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren 10 işçiden biriydi Tunceli Üniversitesi öğrencisi Hıdır Ali Genç. Eğitim masraflarını karşılamak için 5 gün önce işe başlamıştı. Hıdır, geçinme derdinde olan her üniversite öğrencisi gibi çalışmaya başlamış ve bunun bedelini canıyla ödemişti. Hıdır ve iş cinayetlerinde yaşamını yitiren öğrencilerin katili eğitim sistemi ve AKP hükümetidir.
Bizler her milliyetten üniversite öğrencileri olarak eşit, parasız ,bilimsel ve ana dilinde bir eğitim sisteminin mücadelesini vermeliyiz. Üniversitelerin devletin ve YÖK’ün boyunduruğu altından çıkması, özgür ve özerk kimliğinin sağlanması için önemli olanın bilim üretmek olduğunu vurgulamalıyız.

ÖNCEKİ HABER

Kucaktan toprağa

SONRAKİ HABER

Alman Vali Walter Lübcke'yi Neonaziler mi öldürdü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa