17 Eylül 2014 19:23

Hakkımızı Savunacağız

Paylaş

Rabia Gündüz
Merve Türkel
Sivil Havacılık Bölümü
Erciyes Üniversitesi
Kayseri


Türkiye’de hemen her dönem eğitim sisteminde birçok sorun yaşanmaktadır. Bu sorunlar genel anlamda sistemin tam oturmadan öğrencilere dayatılmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle üniversiteler bu dayatılmaların sık sık yaşandığı kurumlardan biridir. Her ne kadar kendi içinde özerk olması gerekse de öğrenciler yerine yöneticilerin söz sahibi olduğu bir kurum olmanın dışına çıkamamıştır. Öğrencilere hiçbir açıklama yapılmadan ve onlara danışılmadan yapılan değişiklikler bir takım sorunlara yol açmıştır. Erciyes Üniversitesi’nde yaşadığımız son olay bunun somut bir örneğidir.
Bizler Erciyes Üniversitesi öğrencileri olarak hiçbir açıklama yapılmaksızın arttırılan harçların birinci ve ikinci öğretim öğrencileri arasındaki eşitsizliği daha da arttırmasından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirmek için bu yazıyı yazdık. Yıllardır parasız eğitim olarak geçen bu sistemin aslında hiç de öyle olmadığı apaçık ortadadır. Örneğin Sivil Havacılık Yüksek Okulu ikinci öğretiminde öğrenim gören bir öğrencinin YÖK tarafından belirlenerek ödediği yıllık harç miktarı 4268 TL’dir.
Erciyes Üniversitesi yönetimi hiçbir gerekçe göstermeden hem bu harçlara zam yapmış hem de ikiden fazla alttan ve üstten alınan derslerin kredileri başına ücret talep etmiştir. Bu ücretler karşısında dönemlik harçları 5000 TL’ye ulaşan bazı öğrencilerin bu miktarı karşılayamayacakları için okullarını yarıda bırakmaları söz konusudur. Unutmayalım ki bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. Bu eğitim bizim doğal hakkımızdır ve bu hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Bizler bu haksızlığa bir dur demek için herkesin desteğini bekliyoruz.
 

ÖNCEKİ HABER

Sekiz günden daha fazlası

SONRAKİ HABER

Sanayi üretimi ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre %3,6 azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa