17 Eylül 2014 14:24

17 yaşındaki çocuğunu IŞİD kampında buldu

Dört hafta önce camide dini eğitim aldığı sırada ortadan kaybolan E.Ş’nin babası M.F.Ş. 17 yaşındaki oğlunu 4 gün boyunca gezdikleri IŞİD’e ait birkaç kampın ardından gittikleri son kampta buldu.

Paylaş

Sinan TUNÇDEMİR

Dört hafta önce camide dini eğitim aldığı sırada ortadan kaybolan E.Ş’nin babası M.F.Ş. 17 yaşındaki oğlunu 4 gün boyunca gezdikleri IŞİD’e ait birkaç kampın ardından gittikleri son kampta buldu.

Kurdukları dernekler üzerinden faaliyet yürüten ve dini hassasiyeti olan Kürt gençlerini hedef seçen IŞİD bağlantılı grupların, IŞİD’e nasıl eleman kazandırdığı 17 yaşındaki E.Ş’nin yaşadıklarıyla anlaşıla bilinecek nitelikte. İstanbul’un Başakşehir ilçesine bağlı Altınşehir mahallesinde bulunan Medine Mescit Cami’nde dini eğitim aldığı sırada kandırılarak IŞİD’e gönderilen E.Ş, ailesinin çabaları sonucu IŞİD’in elinden kurtarılarak evine geri döndü. E.Ş’nin IŞİD’e katılımı ve bulunması sürecinde ortaya çıkan ilişkiler IŞİD bağlantılı grupların nasıl faaliyet yürüttüğünü de gözler önüne seriyor.

CAMİDE DİNİ EĞİTİM ALIRKEN ORTADAN KAYBOLDU

3 yıl önce ilköğretimi tamamladıktan sonra okulu bırakan ve daha sonra tekstil atölyelerinde çalışmaya başlayan E.Ş, mahallelerinde bulunan Medine Mescit Cami’ne giderek dini eğitimler almaya başladı. Dini eğitim aldığı camide görevli kişilerle ilişkileri sıkılaşan E.Ş, 4 hafta önce birden ortadan kayboldu.

Çocuklarından haber alamayan ailesi, onu bulmak için başta dini eğitim aldığı camide görevli olan ilişkide olduğu kişiler olmak üzere birçok kişi ile görüşerek bilgi almaya çalıştı. Yanı sıra hem karakollara hem de hastanelere başvuran aile, çocuklarına dair herhangi bir ize ulaşamadı.

‘BEN SURİYE’DEYİM KİMSEYİ SORUMLU TUTMAYIN’

Ortadan kaybolduktan iki gün sonra babasını arayan E.Ş, “Baba ben Suriye’deyim, beni aramayın, buraya İslami bir vakıfa hizmet amaçlı geldim” dedi.

Gelen bu telefon üzerine ailesi çocuklarını aramayı, ilişkili olduğu camide görevli olan kişiler üzerinden yürütmeye çalıştı. Cami görevlilerinin yanı sıra oğlunun çalıştığı işyerindeki arkadaşları ile de görüşen baba M.F.Ş, cami görevlileriyle yaptığı görüşmenin hemen ertesi günü oğlundan ikinci telefonu aldı.

E.Ş bu kez telefonda babasına, dini eğitim gördüğü Medine Mescit Cami’nde görevli olan ve “Enes hoca” olarak bilinen kişiyi kastederek, “Enes Hoca’ya bir şey mi yaptınız. Benim buraya gelmemden Enes Hoca sorumlu değildir. Ona karışmayın” dedi.

ÇOCUĞUNU IŞİD KAMPINDA BULDU

Baba M.F.Ş oğlundan gelen telefonların ardından oğlunu gönderdiğini düşündüğü cami görevlisi Enes hoca olarak bilinen kişinin yanına giderek, oğlunu geri getirmek için kendisine ilişki sağlamasını istedi. Enes hoca olarak bilinen kişinin “Oğlunuzu geri getireceğiz, ancak bunun için siz babası olarak bizzat gideceksiniz ve yanınıza birini vereceğim” diyerek kendisine bir ilişki vermesi üzerine baba M.F.Ş, söz konusu kişi ile birlikte Suriye’ye gitti. 4 gün boyunca gezdikleri birkaç kampın ardından gittikleri son kampta çocuğunu buldu.

Kampta görevli IŞİD üyelerine çocuğunun psikolojik sorunlar yaşadığını gösteren hastane raporlarını göstererek, çocuğunun tedavisi için ikna eden baba, oğlunu yanına alarak Türkiye’ye geri döndü.

OĞLUNU İKNA ETMEK İÇİN SES KAYDI DİNLETTİ

Oğlunun orada İŞİD üyeleri gibi eğitildiğini, IŞİD kıyafetlerini giydiğini ve silah eğitimi dahi aldığını söyleyen baba M.F.Ş, oğlunu ikna etmek için ise Enes Hoca diye bilinen cami görevlisinden aldıkları “Merhaba Yunus, ben Enes hoca, babana sorun çıkarma babanla birlikte geri dön” ifadelerinin yer aldığı ses kaydını dinlettiğini söyledi.
Baba M.F.Ş, olayla ilgili ayrıntıları, oğlunun ve ailesinin başına gelebilecek tehlikelerden dolayı anlatmaktan çekiniyor.

IŞİD’in elinden kurtarılarak evine getirilen E.Ş’nin ise psikolojisi hala bozuk. Baba M.F.Ş çocuğunun kimseyle iletişim kurmadığını ve yaşadığı tramvayı hala atlatamadığını söyledi. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

EMEP\'in yardım kampanyası sürüyor

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa