17 Eylül 2014 13:00

Davutoğlu: Ateistin bile din bilgisi sahibi olması zarurettir

Başbakan Ahmet Davutoğlu Milli Eğitim Bakanlığı ziyaretinden sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, 'Bir ateistin dahi din kültürü bilgisi sahibi olması zarurettir' ifadesini kullandı.

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. Başbakan Davutoğlu, "AİHM kararıyla ilgili müfredat ve ders kitaplarında bir değişikliğe gidilecek mi? Öğrencilere din dersinden çekilme hakkı tanınacak mı?" sorusuna "AİHM ve benzer kararlara ön yargılı yaklaşmayız. Ama AİHM kararlarının farklı nasıl kararlar verildiği de malum. Türkiye'de bunu dini baskı aracı gibi yansıtma çabalarını kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Başbakan Davutoğlu, hiç kimseye dini gerekçelerle hiç kimseye baskı uygulanamayacağını, Marksist olmadığını ancak, iktisat eğitimi görürken Marksizmi bilmenin bir zaruret olduğunu anlatırken, "Bir ateistin dahi din kültürü bilgisi sahibi olması zarurettir" diye konuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu bazı okullara yönelik yapılan molotoflu saldırıları sert bir dille eleştirirken şöyle devam etti: "Üçüncü boyut ise, okullarımıza yönelik molotoflu saldırılar şiddet, terördür. Siz hem özgürlükten bahsedeceksiniz bir de yetmeyecek eğitim amacıyla oraya giden öğrencilerin, öğretmenlerin hayatını riske ederek bazı okullara molotof atacaksınız. Bu şiddete, teröre bu ülkeyi teslim etmeyiz."

"BİZ AİHM KARARLARINA ÖN YARGILI YAKLAŞMAYIZ"

Davutoğlu, bir soru üzerine AİHM'in zorunlu din eğitimine dair verdiği kararın detaylarını hep birlikte inceleyeceklerini, ön yargılı olmadıklarını ifade ederken şöyle dedi: "Bazı ülkelerde bırakınız Türkiye'de din kültürü ahlak dersi, bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürülüyor. Uygulamalı din dersi hepsine veriliyor. Belli okullarda hepsine veriliyor. Bütün bu uygulamaları göz ardı edip de Türkiye'de bunu dini baskı aracı gibi yansıtma çabalarını kabul etmemiz mümkün değil. Hele Türkiye'nin çevresindeki gelişmelere baktığınızda bu Türkiye için elzemdir. Devlet, dini telakki ailede öğrenilir. Ama doğru ve sağlam bir dini bilgi eğitimle verilmezse, işte çevremizdeki radikalleşmenin kaynağını teşkil eden düzensiz dini bilgiyi denetleme imkanı kalmaz."

"ATEİSTLER TARAFINDAN BİLE KABUL EDİLEN BİR GERÇEK"

Başbakan Davutoğlu, dinin insanoğlunun var oluşundan bu yana var olduğunun Ateistler tarafından bile kabul edilen bir gerçek olduğunu iddia ederek, "Burada din kültürü ve ahlak dersine Türkiye'de duyulan ihtiyaç, bu konularda benzer meydan okumaların görülmediği başka ülkelere göre farklı olabilir. Biz bu konuda kendi ihtiyaçlarımıza cevap verecek adımlar atarız" dedi.

Başbakan Davutoğlu, dini gerekçelerle hiç kimseye baskı uygulanamayacağını, Türkiye, Ortadoğu ve Balkanlar'da hiçbir sosyal olayın din olgusu dışında anlaşılamayacağını; bazı olayların çevredeki ülkelerde doğru bir din kültürü, dinleri karşılıklı anlayışa dayalı biçimde öğretilmediği için görüldüğünü öne sürdü. Davutoğlu, "Mesele burada müfredat ve evrensel kriterlerdir. Ben böyle bir baskı unsuru görmedim. Varsa konuşulabilir, tartışılabilir. İhtiyaçlar farklı" açıklamasında bulundu.

"KÜRTÇE GÜZEL BİR DİLİMİZ"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir gazetecinin "Kürtçe eğitim için okullar açıldı. Valilikler tarafından kapatıldı. Ama Diyarbakır'da bir okulun mührü söküldü. Ne söylersiniz?" sorusu üzerine şu ifadelere yer verdi:  "Bu olayın üç boyutu var. Bizim herhangi bir Türkiye'de konuşulan bir dile ön yargılı yaklaşmadığımızı herkes bilir. Bundan çok değil 10 sene önce Kürtçe yayın yapan ulusal kanal, seçmeli ders olan okullar, öğretmen yetiştiren üniversite bölümleri olacak denseydi kimse ihtimal vermezdi. Kürtçe bizim güzel Türkçemiz gibi, bir dilimizdir. Bir çok başka lehçe ve diller gibi. Her birisi saygındır, her birisi azizdir. Çünkü insanlar arasında o dilin aktarılma kullanılması önemlidir. Muhabbetle konuşulduğunda her dil güzeldir. Bu konuda da devrimsel adımlar attık. Bu sene yeni bir dönem başlıyor. İlk defa Kürtçe öğretmen görevlendirilecek. Bu adımları atarken, bazı çevrelerin sanki bu çevrelerin onların baskısıyla atılıyor gibi kamu düzenini bozacak şekilde adımlar atması kabul edilemez. Nasıl Kürtçe saygınsa, hepimiz bunu biliyorsak, bütün kurumlar da bilmelidir ki Türkiye bir hukuk devletidir ve kamu düzeni esastır. Okul açmanın da bir prosedürü var. Ama herhangi birisi benim çözümün tek çözümdür diyerek, kamu düzenini bozan bir dayatmayı Türkiye'de yapamaz. Buna da izin vermeyiz. Herkesin de bunu bilmesi lazım." 

"İMAM HATİP OKULU DA KAPATILIRDI"

Davutoğlu, "Eğer İstanbul'da veya Konya'da birisi İmam Hatip okulu açıyorum. Üzerine de kendi ben burada kendime göre eğitim yapıyorum deseydi o da kapatılırdı. Kamu düzeni esastır" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

MEB’den ateizme \'marjinal\' tanımı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa