16 Eylül 2014 19:30

‘Filistinlilerle savaşmak istemiyoruz’

İsrail’in Filistin’e yönelik yaklaşık 1 aydan fazla süren işgal hareketinden sonra, istihbarat çalışanlarından oluşan İsrail askerleri, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya bir mektup yazarak Filistin’e yönelik saldırılarda görev almak istemediklerini söylediler.

Paylaş

İsrail’in Filistin’e yönelik yaklaşık 1 aydan fazla süren işgal hareketinden sonra, istihbarat çalışanlarından oluşan İsrail askerleri, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya bir mektup yazarak Filistin’e yönelik saldırılarda görev almak istemediklerini söylediler. İçlerinde bir yönetici ve iki asistanında yer aldığı İsrail istihbaratından sorumlu 43 yedek asker, Netanyahu’ya gönderdikleri mektupta, Filistinlilere yönelik hak ihlallerinde yer almak istemediklerini açıkladı. Gönderilen mektupta ise şu ifadeler yer aldı.

“Bizler 8200 numaralı İstihbarat biriminde yer alan askerler olarak, İsrail’in işgal ettiği topraklarda Filistinlilere yönelik hak ihlallerinde görev almayı reddediyoruz.
Genellikle askeriyelerin istihbarat servislerinin ahlaki ikilemlerden muaf olduğu düşünülmektedir. Bizlere, askeriyede istihbarat servisinin askeriyenin ayrılmaz bir parçası olduğu öğretildi. Bugün askeri yönetim altında yaşayan Filistin halkı İsrail istihbaratı tarafından casusluk ve izlenmeye maruz kalmaktadır. İsrail vatandaşlarının izlenmesi ve takip edilmesine yönelik kısıtlamalar varken, Filistinliler bu korumaya dahil değildir. Şiddette dahil olan ya da olmayan hiçbir Filistinli arasında ayrım gözetilmemektedir. Toplanan bilgiler masum insanların aleyhinde kullanılır. Toplanan bilgiler bir çok durumda Filistinlilerin haklarında delil olarak kullanılır ve askeri mahkemelerde adil yargılamalarını engeller. İstihbarat, milyonlarca insanın yaşam alanlarını işgal ederek onların üzerinde sürekli olarak kontrol sağlamaya çalışır ve bu durum insanların normal yaşamlarını dönmelerine izin vermeyerek onları daha çok şiddete yaklaştırır.”

ORDUYA ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Askerlerin mektubunda, “Şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetilmiyor. Milyonlarca insanın haklarını inkar ediliyor” ifadeleri de yer aldı. Askerler ayrıca diğer meslektaşlarına da kendilerine katılmaları çağrısında bulundu.

8200 numaralı birimde görev almış eski bir komutan olan Tuğgeneral Hanan Gefen, mektubu yazan askerleri kendilerine duyulan güveni ayaklar altına almakla suçladı. İsrail’in Strateji İşleri Bakanı ise, askerlerin NSA’in eski sistem analisti Edward Snowden’dan etkilendiklerini ileri sürdü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Şampiyonlar Ligi\'nde perde açıldı: GS-1 Anderlecht-1

SONRAKİ HABER

Tekirdağ'da deniz 25 metre çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa