16 Eylül 2014 18:36

JİTEM'cilere dava

Mardin ve ilçelerinde 1990’lı yıllarda yaşanan faili meçhul, zorla köy boşaltmalara ilişkin o yıllarda görev yapan JİTEM üyeleri hakkında dava açıldı.

Paylaş

Mardin ve ilçelerinde 1990’lı yıllarda yaşanan faili meçhul, zorla köy boşaltmalara ilişkin o yıllarda görev yapan JİTEM üyeleri hakkında dava açıldı. 22 faili meçhul cinayet, kaybetme ve köy yakma olaylarında yer alan JİTEM üyelerinin tespiti için İHD Mardin Şubesi’nin  yaptığı suç duyurusu sonrası  Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesin’de açılan davanın ilk duruşması  28 Kasım 2014 tarihinde görülecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, 1990 yıllarda bir savaş aygıtı olarak kurulan JİTEM’in Kürdistan coğrafyasının tamamında zorla gözaltında kaybettirme, köy yakma, köy boşaltma, yargısız infaz, işkence ve kötü muamele gibi insanlığa karşı suçlar işlendiğini söyledi. Kuzu, JİTEM’in işlemiş olduğu suçların, bir devlet politikası olarak, siyasi bir karar ile uygulanmaya konulmuş olup devletin bilgisi dahilinde organizeli olarak gerçekleştirildiğini vurguladı. Davanın müdahili ve takipçisi olacaklarını söyleyen Kuzu, yargının faili meçhul davalardaki cezasızlık tavrına rağmen bu tür davaların  mağdurların failler ile yüzleşmesi ve  Türkiye kamuoyunun gerçek ile yüzleşmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Kuzu, son olarak dönemin siyasetçilerinin de yargılanması ve davaya dâhil edilmeleri gerektiğini söyledi. (Mardin/DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Açığa alınan hekime meslektaşlarından destek

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa