16 Eylül 2014 18:10

Açığa alınan hekime meslektaşlarından destek

Edirne’de Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Dilek Tucer'in Ergene Nehri’nin suladığı alanlarda yetişen pirinçlerin kansere yol açabileceğini söylediği gerekçesiyle Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarafından görevinden alınması tepki topladı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Dr. Dilek Tucer’in yanında olduklarının belirterek, Vali Şahin'e tepki gösterdi.

Paylaş

Edirne’de Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Dilek Tucer'in Ergene Nehri’nin suladığı alanlarda yetişen pirinçlerin kansere yol açabileceğini söylediği gerekçesiyle Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarafından görevinden alınması tepki topladı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Dr. Dilek Tucer’in yanında olduklarının belirterek, Vali Şahin'e tepki gösterdi.

TTB Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “Halkın sağlığını hiçe sayan bilim insanlarını tehdit eden, Dr. Dilek Tucer'i açığa alan Edirne Valisi görevden alınmalıdır” denildi. İktidarın hekimleri halkın sağlık hakkını savundukları ve vatandaşları sağlık tehditlerine karşı uyarmaları nedeniyle “halkı kışkırttıkları” algısı yarattığını ifade edilen açıklamada, geçmişte Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun bilimsel araştırmasında elde ettiği bulguları kamuoyuyla paylaştığı için “şarlatanlıkla” suçlandığını hatırlatıldı.

‘ETTİĞİMİZ YEMİNİN GEREĞİ’

Açıklamada, “Tucer’in kanserin yaygınlaştığından, çevre kirliliğinden, tedavi olmak arzusuyla tüketilen otların zararlarından, söz ederek halkta bir duyarlılık yaratmaya çalıştığı çok açık. Bu açıklamayı öğrenen valinin arkadaşımızı görevden alması sonrasında bütün Türkiye Dr. Dilek Tucer’in konuşmasının içeriğinden, Trakya’da kolon ve mide kanserinin son yıllarda artmış olduğu izleniminden haberdar oldu” denildi. Meslektaşlarının, hekimlik yemini gereği tüm tehditlere karşı insan yaşamına, sağlığına ve onuruna yönelik tehditler karşısında insanların yanında olacağı vurgulanan açıklamada, Tucer'e destek mesajı verildi. (Ankara/EVRENSEL)


EDİRNE VALİSİ: DOKTOR UZMANLIĞI DIŞINDA VE İZİNSİZ AÇIKLAMA YAPTI

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin yaptığı yazılı açıklamada 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 15’nci maddesine atıfta bulunarak Dr. Dilek Tucer’in yetkisiz ve izinsiz açıklama yaptığını ifade etti. Vali Şahin yazılı açıklamasında, “Edirne Devlet Hastanesi'nde görevli Gastroentoloji Uzmanı Dr. Dilek Tucer'in, kendi uzmanlık alanı dışında toplumda infiale yol açacak biçimde gıda sektörü ve halk sağlığı alanında basına bilgi ve demeç verdiği, yetki alanı dışındaki idari ve siyasi makamların görev alanına müdahale ederek toplumu yanlış yönlendirdiği ve bu konularda hiçbir bilimsel veriler olmadan açıklamalarda bulunarak bir hekim sıfatına uygun düşmeyen tavır ve davranışlar sergilemesi sebebiyle görevden alınmıştır. Hakkında açılan soruşturma sürmektedir. Müfettiş raporu doğrultusunda kişinin durumu değerlendirilecektir. Valiliğimiz hiçbir kişi veya kuruma ön yargılı ve taraflı olarak davranmamakta, hukuk devletinin gereği kapsamında yasal yetkisini kullanarak hareket etmektedir” dedi.

YERİNE DOKTOR GÖREVLENDİRİLDİ

Vali Şahin, görevden aldığı Edirne Devlet Hastanesi’nin tek Gastroentoloji Uzmanı olan Dr. Dilek Tucer’in yerine ise Kırklareli Devlet Hastanesi’nden geçici görevle doktor görevlendirildiğini, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bünyesinde de aynı branştan 3 akademisyenin görev yaptığını hatırlattı. (Edirne/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Af yok taksit var!

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa