16 Eylül 2014 17:25

Fatih’te ‘demir perde’ gerginliği

Fatih'te Ümmi Sinan Tekke arsasında arkeolojik kazı çalışması yapmak isteyen Geylani Vakfı çalışanları halkın sert tepkisi ile karşılaştı.

Paylaş

Fatih'te Ümmi Sinan Tekke arsasında arkeolojik kazı çalışması yapmak isteyen Geylani Vakfı çalışanları halkın sert tepkisi ile karşılaştı. Mahalledeki tek yeşil alan olan parkın çevresini demir perde ile çevrelemek isteyen vakıf çalışanları, yaptıklarının yasal olduğunu savunarak arazinin vakıf mülkiyetinde olduğunu, Fatih Belediyesi’nin duruma müdahale edemeyeceğini savundu.

Daha sonra gelen zabıta ekipleri ise çalışmanın yapılması için gerekli olan izinlerin eksik olduğunu belirterek, demir perde inşasını durdurdu. Zabıta ile vakıf çalışanları arasında yaşanan gerginlik sırasında; mahalleli de içinde Oruç Baba türbesinin de bulunduğu bölgede bulunan tek boş alanın bu arazi olduğunu söyleyerek inşaata tepki gösterdi.

MAHALLE HALKI TEPKİLİ

Mahalleli Zeynep Sevim Keleş “Belediye başkanı Mustafa Demir geldiğinde, ‘Bu park sizin mahallelinin olacak’ dedi ve sözünü verdi bize. Biz nefes alınabilecek bir ortam istiyoruz. Artık açız buna, bir ağacımızın bile kıymeti bizim için çok büyük” dedi.

Fatih Belediyesi ise, konuyla ilgili olarak, bölgedeki vatandaşların şikayetleri üzere ekiplerin olay yerine intikal ettiğini, taş panellerin monte edilmesi için izin alınması gerektiğini, ancak vakfın izin başvurusunda dahi bulunmadığını belirtti.

ARAZİ VAKFA VERİLMİŞTİ

Fatih Topkapı’da bulunan ve Vakıflar mülkiyetinde bulunan 2 bin 348 metrekarelik arazi, 10 sene süreyle ‘yeniden ihya, inşa ve restore edilmesi kaydıyla; dini, ilmi ve eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere’ 10 Temmuz 2013 tarihinde Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı’na tahsis edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı 4 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ise, 3 kat yüksekliğe kadar sosyo-kültürel tesis alanı temel kazısı için izin verdi. Haziran ayında parkta bulunan bankların sökülmesi üzerine başlayan gerginlik, vatandaşların parkı kapatan zincirleri kırarak yeniden kullanıma açmasıyla sona ermişti. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Monsanto’yu kovdular

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa