16 Eylül 2014 16:10

Gürkan: Daha çok ölmemek için birlik olmalıyız

Van'da işten atılan depremzede İŞKUR işçilerinin Ankara'daki eylemleri sürüyor. 20 kişilik bir grupla Abdi İpekçi Parkı'nda sabahlayan işçileri Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ziyaret etti.

Paylaş

Van'da işten atılan depremzede İŞKUR işçilerinin Ankara'daki eylemleri sürüyor. 20 kişilik bir grupla Abdi İpekçi Parkı'nda sabahlayan işçileri Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ziyaret etti.

EMEP'in ziyaretine Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan, Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Birsen Seyhan da katıldı. Ziyaret sırasında sıkça “İş, ekmek, özgürlük”, “Kar, nan, azadi” sloganları atıldı.

İşçiler adına konuşan Selim Cengiz, 7 bini aşkın işçinin keyfi bir şekilde işten çıkarıldığını söyledi. 3 yıl boyunca en kötü işlerde çalıştırıldıklarını belirten Cengiz, seçilmiş ve atanmış yetkililerin verdikleri sözleri tutmadığını dile getirdi. Cengiz, Van'da 94 gün direndiklerini ve talepleri kabul edilmeyince de Ankara'ya yürüdüklerini söyledi. Kilometrelerce yol aştıklarını ve bu nedenle birçok arkadaşlarının ayaklarının yara bere içinde olduğunu kaydeden Cengiz, “Sadece irademiz sağlam kaldı. Böylece Ankara'ya ulaştık. Mücadelemiz sonucunda kazanamasak bile iktidara işçinin iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu gösterdik” dedi. Cengiz, Emek Partisi'nin Van'dan Ankara'ya kadar her yerde yanlarında olduğunu söyledi.'EKONOMİ İŞÇİLERİN CANIYLA BÜYÜYOR'

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ülke ekonomisinin işçilerin alın teri, canı ve kanı üzerinden büyüdüğünü belirterek, en kalifiye işçilerin bile 1500 TL maaş ile çalıştırılmak istendiğini söyledi. Türkiye'nin bedava emek pazarı haline getirilmeye çalışıldığını ifade eden Gürkan, yaşanan iş cinayetlerine dikkat çekti. Gürkan, günde 4-5 işçinin yaşamını yitirdiğini ve ülke kalkınmasının işçi mezarlıkları üzerinden gerçekleştiğini dile getirdi. Van İŞKUR işçilerinin deprem enkazını kaldırdığını ve en kıt koşullarda çadırlar kurduklarını hatırlatan Gürkan, işçilerin depremden sonra ise kapının önüne konulduklarını ifade etti. “İşçilerin ve ailelerin geleceği siyasi iradelerin vesayetine bırakılmayacak kadar  önemlidir” diyen Gürkan, hükümetin “Benden olanı istihdam ederim” deme lüksüne sahip olmadığını söyledi. İşçi sınıfının birlikte mücadele etmesi gerektiğini  vurgulayan Gürkan “Birlikte gelen gücümüzü kullanmazsak daha çok ölmeye, sömürülmeye, kölece çalışma koşullarına devam edeceğiz. Tek tek verilen mücadeleler işçi sınıfının tutması gerektiği yolu gösteriyor. Van işçileri birliğin ve mücadelenin yolunu gösteriyor” diye konuştu.

DÜĞÜNDEN SONRA DİRENİŞE

Yeni evlenen  bir İŞKUR işçisi de arkadaşlarını yalnız bırakmadı. Düğününün üzerinden daha iki gün geçmesine rağmen Ankara'ya gelen Orhan Ertaş adlı işçi, üzerindeki takım elbiseyle direnişe katıldı. Yetkililere sorunu çözme çağrısında bulunan Ertaş, evlenmenin kolay olmadığını ancak arkadaşlarını da yalnız bırakamayacağını söyledi. Pazar günü yaptıkları düğünün ardından arkadaşlarının yanında gelen Ertaş, talepleri kabul edilene kadar direnişe devam edeceklerini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Katliamın bilirkişi raporu: Torunlar GYO kusurlu

SONRAKİ HABER

Sosyal Demokrasi Vakfı: Yargı bağımsızlığı ve yargıya güven sınıfta kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa