16 Eylül 2014 15:55

Akademisyen Ali Ekber Doğan beraat etti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Burhanettin Kocamaz, kendisine hakaret ettiği iddiası ile Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Doğan hakkında açtığı dava beraatla sonuçlandı.

Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediyesi Burhanettin Kocamaz, kendisine hakaret ettiği iddiası ile Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Doğan hakkında açtığı dava beraatla sonuçlandı.

30 Mart yerel seçimleri öncesi MHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın çalışmalarına ilişkin yerel bir gazetede eleştirel bir yazı kaleme alan Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Doğan hakkında açılan “iftira ve hakaret” davasının ilk duruşması 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve çok sayıda Eğitim Sen üyesinin izleyici olarak katıldığı duruşmada, Doğan mahkemede hazır bulundu. Kocamaz’ın avukatının da katıldığı mahkemede, yapılan kimlik tespitlerinin ardından Doğan’ın ifadesi alındı. Yaptıklarının ifade özgürlüğü çerçevesinde olduğunu belirten Doğan, beraatını talep etti. Doğan’ın ardından avukatların savunması ile devam eden mahkemede, mahkeme başkanı Doğan’ın yazdığı yazının ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini belirterek, beraat kararını verdi.

‘BÖYLE ŞEHİR YÖNETİLMEZ’

Duruşmanın ardından Adliye binası önünde bir açıklama yapan Doğan, söz konusu kararın ifade özgürlüğü ve düşünce hürriyeti kapsamında önemli bir karar olduğunu belirterek, bundan sonraki eleştirileri ile Kocamaz’ın daha da zorlanacağını ve Mersin’i yönetirken daha geniş düşünmesi gerektiğini söyledi. HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, Kocamaz’ın Mersin gibi kozmopolit bir şehri yönetirken faşist duygularla hareket etmemesi gerektiğini ve yapılan eleştirileri daha yapıcı değerlendirmesi gerektiğini belirterek, “Öyle hemen başkanlığı kazanır kazanmaz Kürtçe müziği yasaklayarak, bir şehir yönetilemez” dedi. (Mersin/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Yeni Ortadoğu projesinin uygulayıcısı IŞİD

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa