16 Eylül 2014 14:07

Bakanın oluruyla haksız kazanç!

Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından işletilen Menteşe ilçesine bağlı Akçaova Mahallesi'ndeki maden ocağında çıkarılan kömür üzerinden haksız bir şekilde rödovans bedeli ödendiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Paylaş

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın oluruyla, aylık 30 ton kömür üretilen maden ocağından, rödovans ödemesi adı altında Anadolu Madencilik AŞ’ye aylık 100 bin ton kömür üretilmiş gibi para ödendiği ortaya çıktı. Rödovans uygulamasının başladığı günden bu yana haksız olarak ödenen para 8 milyon lirayı buldu. Bu iddiayı savcılığa taşıyan T.Maden-İş Yatağan Şubesi, Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında görev kötüye kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı (TKİ) Menteşe ilçesine bağlı Akçaova Mahallesi'ndeki maden ocağı için Anadolu Madencilik AŞ ile 2 Kasım 2011 tarihinde protokol imzalandı. Bu protokole göre TKİ sahada kömür üretse de, üretmese de firmaya aylık en az 50 bin ton üzerinden rödovans bedeli ödediğini anlatan Girgin, “Yapılan sondajlar sonucunda 5 milyon 167 bin ton üretilebilir açık ocak kömür rezervi tespit edildi. Sahada üretim faaliyetleri devam ederken firmayla 2 Şubat 2013 tarihinde yeniden ek protokol imzalandı. Buna göre aynı sahadan kömür üretse de, üretmese de ayda en az 100 bin ton üzerinden firmaya 5.82 TL/ ton rödovans bedeli ödeyecektir şeklinde protokol yapıldı. Bu çerçevede TKİ, firmaya Haziran 2013 ayından itibaren aylık 100 bin ton üzerinden 5,82 TL/ton rödovans bedeli ödemeye başlamıştır. Anılan sahada ise aylık ortalama 30 bin ton civarında kömür çıkartmaktadır. Yani aylık ortalama 30 bin ton kömür çıkartılmasına rağmen ek protokoller ve Bakanlık oluruyla aylık 100 bin ton kömür çıkarılmış gibi ruhsat sahibi firmaya para ödenmektedir” dedi.

8 MİLYON LİRA FAZLADAN ÖDENDİ

27 Ağustos 2013 tarihinde TKİ'ye bağlı GELİ Müessesesi YEAŞ Bünyesine bağlandı. YEAŞ ile birlikte Özelleştirme İdaresi'ne devredildi. Ocak 2014'ten Ağustos 2014 tarihine kadar YEAŞ Yönetim Kurulu Kararına istinaden firmaya rödovans ödemesi yapılmadı. Hatta üretilmeyen kömürün rödovans bedeli önceki aylarda fazla yapılan rödovans ödemesinden kurum yönetimi tarafından düşürüldü. Böylece kurumun uğradığı zarar giderilmeye çalışıldı. Bu sürede para ödenmemesinin nedeni olarak GELİ yetkililerinin “Almadığımız kömürün parasını neden ödeyelim” biçimindeki direncinin etken olduğu yönünde duyumları olduğunu söyleyen Girgin, “Ancak nedense bakan oluru ve talimatı doğrultusunda Ağustos 2014 sonunda alınan YEAŞ yönetim kurulu kararı ile firmaya Ocak 2014 ayından itibaren aylık 100 bin ton üzerinden rödovans ödenmesine karar verilmiştir. Buna istinaden Ocak 2014 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında 8 ayda YEAŞ-GELİ tarafından 216 bin 317 ton kömür üretilmiş ancak aylık 100 bin ton üzerinden 800 bin ton kömür üretilmiş gibi firmaya rödovans karşılığı para ödenmiştir” dedi. 

Girgin, yaklaşık 3 yıl içerisinde TKİ tarafından maden ocağından 783 bin 986 ton kömür çıkarıldığını ve bunun karşılığında ruhsat sahibi firmaya ödemesi gereken miktarın 4 milyon 562 bin lira olduğunu bildirdi. Bakan talimatı ve oluruyla 100 bin ton düzenlemesi sonucunda, firmaya 12 milyon 978 bin lira ödendiğini dile getiren Girgin, “Yani haksız bir şekilde bir firma, zenginleştirilmiş ve üretmediği halde, üretmiş gibi 8 milyon lira firmanın hesabına yatırılmıştır” diye konuştu. Girgin TKİ’nin ilk yönetim kurulunca firmaya 14 yılda ödenecek rödovans tutarının bakan eliyle 4 yılda ödenir hale getirildiğini söyledi. Girgin, şöyle devam etti: “Hepimizin vergileri ile oluşturulan devlet bütçesinin talanına müsaade etmeyeceğiz.” Rödovans anlaşması iptal edilmesini isteyen Girgin, bunun için idare mahkemesinde dava açacaklarını bildirerek “Enerji Bakanı Taner Yıldız görevi kötüye kullanarak suç işlemiştir”dedi. (MUĞLA)

ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe maçına çıkmayan Galatasaray\'ın cezası belli oldu

SONRAKİ HABER

Çocuk istismarı suçundan men alan antrenör, çocuk takımı mı çalıştırıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa