16 Eylül 2014 06:00

'NATO bir kez daha emperyalistlerin dış politika merkezi'

Sosyolog James Petras: Yeni versiyonuna göre NATO´nun görevi, bir ülkede hükümet darbesi yapılmışsa darbecilere destek amaçlı müdahalede bulunmaya çalışmak; bir halk hükümeti söz konusuysa, bu ülkede istikrarı bozma yönünde çaba göstermektir...

Paylaş

Sosyolog James Petras, Uruguay’da yayın yapan Radyo Centenario’da Efraín Chury Iribarne’ye verdiği röportajda, “Yeni versiyonuna göre NATO´nun görevi, bir ülkede hükümet darbesi yapılmışsa darbecilere destek amaçlı müdahalede bulunmaya çalışmak; bir halk hükümeti söz konusuysa, bu ülkede istikrarı bozma yönünde çaba göstermektir” dedi ve NATO’nun bu yeni sürümünün eskisinden çok daha tehlike olduğu yorumunu yaptı.

Efrain Chury Iribarne: Ukrayna’daki son durumla ilgili görüşlerinizi açıklayabilir misiniz?

James Petras: Bence Ukrayna’daki durum mevcut uluslararası politikada temel bir faktördür. Açıkçası ABD ve başta İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere ABD’nin batı Avrupalı müttefikleri, NATO’nun rolünü büyütmenin yollarını aramaktalar. NATO Sovyetler Birliğinin çöküşünden bu yana uluslararası arenada önemli bir işlev üstlenmedi. Emperyalistler, şimdi ellerindeki tüm yeni silahları, yeni füzeleri kullanmak ve daha fazla askeri harcama yapmak için Rusya’nın bir tehdit unsuru olduğu bahanesini ileri sürmekteler.

Bundan sonra NATO, dış politikada şu üç konuda yine önemli bir odak olacak: 1. Rusya’ya baskı yapılması 2. Baltık ve Balkan ülkeleri gibi zayıf ülkelerin askerileştirilmesi 3. NATO’nun Avrupa’yı korumak için değil ancak bağımsız hükümetlerin olduğu yerlerde genişlemeyi sağlamak için küresel temelde kullanılması. Bu nedenle, iktidarın batıyı desteklemeyen bir hükümetin elinde olduğu ya da muhalefete karşı NATO politikalarını destekleyen, ancak zayıf bir hükümetin söz konusu olduğu yerlerde müdahale gerçekleştirmek için bu yeni hızlı müdahale projesini başlattılar.   

Dolayısıyla NATO’nun yeniden, emperyalist ülkelerin mevcut etkinliklerinde mızrak başı olarak dış politikalarının merkezine dönüştüğünü söyleyebiliriz. Şu anda NATO Avrupa ötesinde, Afrika, Suriye, Irak’ta olabilir. Mevcut bağlamda NATO’nun yeni sürümüyle karşı karşıyayız; geleneksel çatışmalardan farklı yöntemlere başvuracak olan, bir kez daha Rusya’ya tehditler savuran türüyle...

NATO’nun hareket alanı kapsamında Latin Amerika da var mı? 

Bu, koşullara bağlı. Latin Amerika ülkeleri için de şu ana kadar yalnızca Kolombiya NATO´ya katılma ve bir ortak olarak asker gönderme hevesi içinde. Üye değil ancak NATO ile yakın ilişkileri var. Bundan başka göz ardı edilmemesi gerek şöyle bir gerçeklik de söz konusu: Örneğin, Latin Amerika´da bir hükümet darbesi mevcut, darbeciler desteksiz ve halkın karşı çıkışı ile karşı karşıyaysa, darbeci hükümet, kendi uydurdukları herhangi bir gerekçeyle NATO´dan müdahale etmesini isteyebilir. Yani NATO mevcut temel politikasına göre Latin Amerika´ya müdahale edebilir.

NATO’nun yalnızca Avrupa’da işlev gördüğü fikri geçmişte kalmıştır. NATO’nun yeni versiyonu fırsat verildiğinde Avrupa’da eylem yapabilir; bir darbe yapılmışsa darbecileri desteklemek için müdahale, bir halk hükümeti durumunda istikrarsızlaştırma çabasına girebilir. Yani NATO’nun bu yeni sürümü eskisinden çok daha tehlikelidir. 

*lahaine.org´dan kısaltarak çeviren: Hilal ÜNLÜ

ÖNCEKİ HABER

Fransa IŞİD’i vurmaya hazır

SONRAKİ HABER

İbrahim Tatlıses: Tayyip Erdoğan için ölürüm

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa