15 Eylül 2014 16:55

Almanya’da iki eyalette seçimler yapıldı

Almanya’nın doğusunda bulunan Thüringen ve Brandenburg eyaletlerinde Pazar günü yapılan parlamento seçimlerine katılım oranı düşük olurken, avro karşıtı çıkışlarıyla dikkatleri üzerinde toplayan Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin zaferiyle sonuçlandı.

Paylaş

Almanya’nın doğusunda bulunan Thüringen ve Brandenburg eyaletlerinde Pazar günü yapılan parlamento seçimlerine katılım oranı düşük olurken, avro karşıtı çıkışlarıyla dikkatleri üzerinde toplayan Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin zaferiyle sonuçlandı. Thüringen’de seçme hakkına sahip olanların yüzde 53’ü, Brandenburg’ta ise yüzde 49’a yakını oy kullandı.

Her iki eyalette de Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında aldığı yüksek oy oranıyla dikkat çeken ve ırkçılık ve AB düşmanlığı üzerinden politika yapan Almanya için Alternatif (AfD) adlı aşırı sağcı parti ilk kez meclise girdi. AfD, Thüringen’de yüzde 10.6, Brandenburg’ta ise yüzde 12.2’ye erişti.  İki hafta önce Saksonya eyaletinde yapılan seçimlerde de AfD yüzde 10’a yakın oy olarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Hür Demokrat Parti (FDP) ve Almanya Nasyonal Demokrat Partisi (NPD) ise yüzde 5 barajının altında kaldı.

Brandenburg’ta SPD, Thüringen’de ise CDU birinci parti oldular. Sol Parti, yüzde 28,2’lik oy oranıyla Thüringen’de şimdiye kadar aldığı en yüksek oy oranına erişti. Partinin Başbakan Adayı Bodo Ramelow, SPD ve Yeşiller’in koalisyon kurmaya yanaşması durumunda ilk kez eyalet başbakanlığı koltuğuna oturan Sol Parti’li olacak. Ramelow seçimlerden sonra yaptığı açıklamada, her iki partiyle koalisyon yapmak istediğini söyledi.

Sol Parti Brandenburg’da ise Thüringen’in tersine önemli ölçüde oy kaybetti. Brandenburg eyaletinde SPD/Die Linke koalisyonunun devam edeceği sanılırken, Thüringen’de CDU’nun AfD ile koalisyon yapmayacağını açıklaması nedeniyle  CDU/SPD veya Die Linke/SPD/Yeşiller koalisyonu gündeme gelebilir.

OY ORANLARI

THÜRİNGEN: Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) yüzde 3.5;  Sol Parti yüzde 28.2; Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 12,4; Almanya için Alternatif Partisi yüzde 10.6; Yeşiller yüzde 5.7.
Yüzde 2.5’e gerileyen liberal Hür Demokrat Parti (FDP) parlamento dışında kaldı.
Brandenburg: SPD yüzde 31.9; CDU yüzde 23; Sol Parti yüzde 18.6; AfD yüzde 12.2; Yeşiller yüzde 6.2.
Hür Demokrat Parti (FDP) bu eyalette de büyük hezimet yaşadı. Yüzde 5.7 oy kaybederek yüzde 1,5’e gerileyen FDP, parlamento dışında kaldı. NPD bu eyalette yüzde 2.2’de kalırken, parlamentoya giremedi. (Köln/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Katar Emiri ile görüştü

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa