15 Eylül 2014 15:23

Abdullah Akkulu toprağa verildi

Lice'de, 8 Haziran günü karakol ve kalekol yapımlarına dönük protesto eyleminde askerlerin açtığı ateşte ağır yaralanması sonrası dün akşam tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Abdullah Akkulu'nun cenazesi, Lice'de toprağa verildi.

Paylaş

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Bîryas (Çalıbükü) köyünde, 8 Haziran'da karakol ve kalekol yapımlarına karşı başlatılan protesto eylemlerinde askerlerin ateş açması sonucu 2 yurttaş hayatını kaybetmişti.  Aynı olayda ağır yaralanan ve tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde dün hayatını kaybeden Abdullah Akkulu'nun cenazesi, ailesi tarafından toprağa verilmek üzere Lice'ye getirildi. Hastane morgundan alınıp Diyarbakır merkezde Lice Yas Evi'nde cenaze namazı kılındıktan sonra ambulansla Lice'ye bağlı Sise (yolçatı) köyüne getirilen Akkulu'nun cenazesi, defnedilmek üzere "Şehîdgeha Şehîd Amed û Şehîd Hevîdar" şehitliğine getirildi. Burada yapılan törene Lice Belediyesi Eş Başkanı Harun Erkuş, MEYADER Başkanı Leyla Ayaz ve MEYADER yöneticilerinin de aralarında bulunduğu binlerce yurttaş katıldı.

Akkulu için yapılan törende ilk olarak Çerxa Şoreşê marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşundan sonra konuşma yapan Abdullah Akkulu'nun babası Ferman Akkulu, "Başta PKK lideri Abdullah Öcalan olmak üzere Kürt halkının başı sağ olsun ve Şehîd namirin, Bijî Serok Apo" dedi.

MEYADER temsilcisi Kazım Pervane ise kalekol, karakol ve baraj yapımındaki protestolarda 4 canlarının yaşamını yitirdiğini söyledi. Devletin kirli politikalarının küçük bir su birikintisinin önünü kapatıp, baraj ve HES'ler yapmaya ulaştığını dile getiren Pervane, Kürdistan doğasının talan edildiğini söyledi.

Bunların durdurulmasına yönelik talep ve eylemlerin ise en doğal ve insani eylem olduğunu vurgulayan Pervane, "Devlet ise bu insani eylemlere ağır silahlarla müdahale edip can kayıplarının yaşanmasına neden oluyor. Buna rağmen Kürt halkının direnişi her yerde ve her zeminde boyutlandırılarak devam edecek" diye belirti. Yapılan konuşmanın ardından Akkulu'nun cenazesi, sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

Mezarlıktan ayrılan yurttaşlar buradan Akkulu ailesi tarafından Delûvan mahallesinde bulunan yas evine kurulan taziyeye katıldı. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Yaşasaydı okula başlayacaktı!

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa