15 Eylül 2014 12:47

En büyük adliyede büyük rezalet

Dünyanın en büyük adliyesi olarak kabul edilen Kartal Anadolu Adliyesi’nde salon küçük olduğu için Hasan Ferit Gedik davası görülemiyor. Kartal Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi Maltepe Gülsuyu’da uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik davasının, salonun dar olması gerekçesiyle başka bir yere naklini istedi.

Paylaş

Eda YILDIRIM
İstanbul

Kartal Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi Maltepe Gülsuyu’da uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik davasının, salonun dar olması gerekçesiyle başka bir yere naklini istedi.

Hasan Ferit Gedik’in öldürüldüğü ve aralarında ESP üyelerinin de olduğu çok sayıda kişinin yaralandığı olaya ilişkin Kartal Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması yine görülemedi. Bir önceki celse avukatların daha büyük salon tahsis edilmesi talebi nedeniyle duruşma ertelenmişti. Ancak Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından büyük bir salon tahsis edilmediği için duruşma yine kendi salonunda görüldü.

Duruşmaya Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik’in yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal,Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Gezi eylemleri sırasında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Mehmet Ayvaltış’ın ağabeyi Volkan Ayvalıtaş da katıldı.

SAVCILIK VE EMNİYETTEN GÜVENLİK BAHANESİ

Duruşmaya tutuklu sanıklar getirilmezken, Mahkeme Başkanı Mahir Merdun, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan mahkemeye salon talebiyle ilgili gönderilen yazıyı okudu. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adliyede büyük salon olmadığı, büyük bir salon yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı tarafından adliyeye ödenek verilmesi durumunda büyük bir salon yapılabileceğini belirttiğini kaydetti. Öte yandan davanın nakli konusunda da görüş bildiren Başsavcılık güvenlik gerekçesiyle davanın naklinin yapılmasının uygun olduğunu söyledi. Yazıda Adalet Bakanlığı’nın duruşmanın diğer celselerinin Silivri Adliyesi’nde randevu alınmak suretiyle yapılabileceğini Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdiği de ifade edildi.

‘AÇIKÇA ACİZLİKTİR’

Daha sonra avukatlar söz aldı. Gedik ailesinin avukatlarından Selçuk Kozağaçlı davanın başka bir yere naklinin acizlik olduğunu belirtti. Kozağaçlı, “Dünyanın en büyük adliyesini yapacaksınız ses sistemi yok, havalandırma sistemi yok, bir kapkaç davası bile görülemez. Böyle adliye binası ve yargılama salonu olamaz. Bu adliyede mi kamu güvenliği sağlanamaz? İstanbul dünyada kişi başına en çok polis düşen üç kentten biri. Burada mı kamu güvenliği sağlanamıyor. Siz yargı çevresi içinde duruşmaya uygun spor salonu veya tiyatro salonu gibi mekanların temin edilmesini sağlama yetkiniz var. Nakille ilgili hiçbir talepte bulunmayın” dedi.

Duruşmada söz alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da, “Davanın Silivri’ye, bir cezaevinin içerisindeki uluslararası belgelere göre yargılama yapılması mümkün olmayan bir yere taşınması da adalete erişmeye imkan vermeyecek” dedi. 

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme kamu güvenliğini gerekçe göstererek davanın nakli konusunda talep ile birlikte dosyanın Adalet Bakanlığına gönderilmesine ve Yargıtayın bu konuda vereceği kararın beklenmesine hükmederek duruşmayı 19 Kasım 2014 günü saat 10.00’a erteledi.

‘BU DAVAYI BİZDEN KAÇIRAMAZLAR, SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Kararın ardından Gedik ailesi, avukatları ve gün boyu adliye önünde bekleyen çok sayıda kişi açıklama yaptı. Burada konuşan avukat Selçuk Kozağaçlı, “Bu davalara sahip çıkmamızı engelleyemezsiniz” dedi.

Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik de “Bugün 3. duruşmamız oldu hâlâ davamız başlamadı, hâlâ katillerimiz yargılanmıyor. Ve bunların istedikleri davayı başka illere sevk etmek. Dosyayı bizden gizleyerek, kaçırarak kendi aralarında sessiz sedasız bu mahkemeyi yapmayı düşünüyorlar. Ama biz oğlumuzun arkasındayız. Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Bizi yıldıramayacaklar” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Abdel Fattah serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

LGS sonuçları açıklandı: Kız öğrenciler daha başarılı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa