15 Eylül 2014 06:00

Öğretmenler yeni eğitim yılını değerlendirdi

Okullar açılıyor, peki hangi şartlarda? İstanbul’un çeşitli semtlerindeki okullarda görev yapan öğretmenler Evrensel'e değerlendirdi. Eğitim emekçileri, 4+4+4’ün neden olduğu sorunların devam ettiğini, okul müdürü olarak Eğitim Bir Sen üyelerinin atanmasının yeni sorunlara kapı açtığını belirtiyor.

Paylaş

Okullar açılıyor, peki hangi şartlarda? İstanbul’un çeşitli semtlerindeki okullarda görev yapan öğretmenler Evrensel'e değerlendirdi. Eğitim emekçileri, 4+4+4’ün neden olduğu sorunların devam ettiğini, okul müdürü olarak Eğitim Bir Sen üyelerinin atanmasının yeni sorunlara kapı açtığını belirtiyor.

‘1 SENEDE ÇOK OKUL DEĞİŞTİRDİK’

Dilek Kartal (Avcılar’da bir anaokulunda öğretmen): 4+4+4 ile birlikte okullar ilkokul ve ortaokula ayrılsa da her iki tarafta da ana sınıfları kalmaya devam etti. Fakat eskiden ilköğretim iken çocuk gittiği anasınıfından sonra o okulda 1. sınıfa başlayacağı için bütün okullara eşit miktarda talep oluyordu. Mesela benim çalıştığım bir okulda 6 sınıf varken, okulum imam hatip ortaokuluna dönüştürülünce kimse çocuğunu bu okula göndermek istemedi ve çok az kayıt alındı. Böyle olunca da 4 öğretmen norm fazlası durumuna düşerek ilçe içinde ilçenin uygun gördüğü okullara görevlendirildik ve bu durum her an kayıt gelebilir belki bir sınıf açılabilir mantığıyla devam ettirildiği için okullar açılmasına rağmen biz öğretmenler olarak nerede çalışacağımız belli olmadan ortada kalmıştık. Sonra görevlendirilmeler verildi ve orada da 3 ay çalışınca bize il içi tayin hakkı verildi. Bu kez de 3 ay boyunca hem öğrenci öğretmenlere hem de bizler çocuklara tam alışmışken yeni okula gitmek gerçekten zor oldu. Keza yeni geldiğim okuldaki öğretmen de ücretli olduğu için görevden alındı ve onun öğrencileri de hem öğretmenlerinden ayrıldıkları için hem de ben yeni bir öğretmen olarak geldiğim için fazlasıyla sorun yaşadık. Yaklaşık 1 dönem boyunca uyum sorunları ve velilerin problemlerini çözmekle uğraştık. Tam bu kez burada kalacağım sanırım bir sorun yok derken geldiğim okul da ortaokula dönüştürüldü. Bunu haziran ayında öğrendik ve müdürümüze norm güncellemelerinde sınıf sayılarını düşürmesini talep ettik. Çünkü öğrenci kaydının gelmeyeceğini biliyorduk. Fakat idare bizi dinlemedi ve 6 açık gösterdi. 2 tane ücretli olan öğretmenin yerine de eş durumundan ve il içinden öğretmen geldi. Eylül ayı geldiğinde ise kayıt sayısı 39’u geçmeyince iki sınıftan fazlasını da açamadılar ve yine 4 öğretmen norm fazlası olduk. Okullar başladı ama biz 4 öğretmen hala hiçbir okula görevlendirilmedik. Görevlendirilsek bile 14 Eylül’de yapılacak olan ilk atamalarla birlikte görevlendirildiğimiz okuldan ayrılma durumumuz var. Anlaşılan yine bizler dönem ortalarında bir okula gönderileceğiz ya da ayrılacağız.

İMAM HATİP ARTARKEN DİĞERLERİ SABİT KALDI

Evren Yüncü (Gaziosmanpaşa’da çalışan ortaokul öğretmeni): Ortaokul veya ilkokul olarak kesin dönüşen bölgemiz okullarında kayıt bölgeleri öğrenci veliler açısından gözle görülür sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Örneğin Eyüp Güzeltepe İlköğretim Okulu sabahçı ve öğlenci olarak ortaokul ve ilkokul olarak eğitim vermekteydi. Geçtiğimiz temmuz ayında kesin olarak ortaokula dönüştürüldü. İlkokul öğrencileri bölgede eğitim veren üç okula dağıtıldı. Aynı şekilde iki okulun ortaokul öğrencileri Güzeltepe Ortaokulu’na dağıtıldı.

İmam hatip ortaokulu sayısı arttırılırken ortaokul sayısı sabit kalıyor. Ancak aynı oranda imam hatip ortaokuluna devam eden öğrenci sayısı artmıyor. Bunun yanında iki okul türü arasında eşitsizlikler söz konusu. İmam hatip ortaokullarında sınıf mevcutları az, ücretsiz servis ve yemek olanakları var. 2011-12 eğitim öğretim yılı başında Eyüp bölgesinde açılan imam hatip ortaokulu sayısı 3 iken 2014-15 eğitim öğretim yılı başında bu sayı 6 oldu.

‘SORGULAMAYAN NESİL İSTİYORLAR’

Murat Temel (Bahçelievler’de çalışan bir lise öğretmeni): Kendi istedikleri eğitim sistemini oturtmak dindar ve kindar nesiller yaratmak için hem öğrencileri hem öğretmenleri harcadılar. Okul dönüşümleri sonucu binlerce öğretmen zorunlu sürgüne gönderildi. Bu nedenle psikolojisi bozulan onlarca arkadaşımız var. Kimse bunlardan kaliteli bir eğitim beklemesin. Zorunlu sürgüne gitmeyen arkadaşlarımıza ise sadece maaş karşılığı çalışma dayatıldı ki ek ders desteği olmadan bir öğretmenin evini geçindirmesi mümkün değil. Peki ne yapıyor bu arkadaşımız? Gidiyor özel ders veriyor ya da dershanede çalışıyor. Sonuç olarak okula vermesi gereken enerjisinin büyük bir bölümünü başka alanlara aktarmak zorunda kalıyor.

İmam hatipler yetmezmiş gibi düz liselerde de imam hatip sınıfları açılıyor ya da seçmeli dersler sonucu gençler bilimsel düşünceden uzaklaştırılıp sorgulamayan eleştirmeyen nesiller olarak yetiştiriliyor.

EĞİTİM KAOSA SÜRÜKLENİYOR

Hüseyin Özev (Bağcılar’da çalışan bir ilkokul öğretmeni): 2014-2015 eğitim öğretim yılı yine büyük sorunlarla başlıyor. 4+4+4 sisteminin getirmiş olduğu sorunlara ek olarak bu yıl yönetici atama yönetmeliği ile 7 bin okul müdürünün görevine son verildi ve yerlerine AKP’nin ve yandaş sendikası Eğitim Bir Sen’in ortak çalışması sonucunda kendi ideolojilerine uygun yöneticilerin atanmaya başlayacağı bir dönme giriyoruz.

İlkokuldan liseye kadar eğitim içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklenmektedir. Okullara kaynak  aktarmayan milli eğitim özel okullara kaynak aktarmak için bütün yolları deniyor. Devlet okullarının bütün masrafları velilerin sırtına yıkılmış durumda. Okul aile birlikleri okulların parasal işleri ile ilgilenen birer şirket haline gelmiş durumda. İstanbul’da her semtte farklı gelir gruplarına göre okullar bölünmüş durumda. Velilerinin gelir durumunun iyi olduğu okullar kaynak bakımından sorun yaşamazken yoksul emekçi mahallelerindeki okullar yetersizlikler içinde bocalamaktadırlar.

Bu yıl TEOG sistemi ile on binlerce öğrenci hem bulundukları adresten kilometrelerce uzaktaki hem de istemedikleri bir okula kayıt yaptırmak zorunda kalmışlardır. Liselerin anadolu liselerine dönüştürülmesi sonucunda on binlerce öğrenci imam hatip liselerine veya meslek liselerine mahkum edilmiş durumda. Yine bazı okulların bazı katları imam hatip okullarına tahsis edilmiş durumda. İlkokula başlama yaşının düşürülmesi de okula uyum sorununu da beraberinde getirmiştir. Bu yıl da öğrenciler aynı problemlerle karşı karşıya. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İŞKUR işçileri Kayseri\'de

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa