Hukuksuzluk son bulsun

Hukuksuzluk son bulsun

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul milletvekillerinin çağrısıyla, Blok milletvekillerinin Meclise alınmamasına tepki göstermek amacıyla yapılan eyleme katıldıkları için 5 emekçinin tutuklanmasına tepki geldi, tutukluların bir an önce serbest bırakılması istendi.Esenyurt İşçi Dayanışma Merkezinden yapılan a&cc

Esenyurt İşçi Dayanışma Merkezinden yapılan açıklamada tutuklular arasında Dayanışma Merkezinin Üyesi Sendikacı Özbey Dursun’un da bulunduğu bildirildi.

MECLİSTE HALKIN VEKİLLERİ OLMALI

26 Haziranda Şişli’de demokratik tepkilerini dile getirmek isteyen emekçilere yönelik saldırının kınandığı açıklamada “İşçi Dayanışma Merkezi olarak kurulduğumuz günden bugüne işçilerin sendikal hak ve özgürlükleri için mücadele ediyoruz ve sendikal hak ve özgürlüklerin önünde bir çok engelle karşılaşıyoruz. İşçi kardeşlerimiz sendika istediği için işlerinden atılıyor ve iş yerlerinde çalışma koşulları giderek kötüleşiyor. Biz işçiler olarak ülkemizde işçi ve emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesini ve başta Kürt sorunu olmak üzere ülkemizdeki ayrımcılık ortamının son bulmasını istiyor ve bunun çabasını veriyoruz. İşçi dayanışma merkezi olarak ülkemizde Kürt sorunu, demokrasi sorunu, işçilerin gasbedilen hakları ile ilgili parlamentoda halkın vekillerinin olasını önemsiyoruz” dendi.

HİÇBİR GEREKÇE YOK

Halkın seçtiği milletvekillerinin engellenmesinin demokrasiye vurulmuş bir darbe olduğunu kaydedilen açıklamada, bu nedenle Dayanışma Merkezinin 26 Haziranda İstanbul Bağımsız Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel’in de katılımıyla gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasına üyeleriyle katıldığı belirtildi. “Hiçbir uyarı yapılmadan milletvekilleri, kadınlar ve çocukların da içerisinde bulunduğu kitleye vahşice bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırı sonrasında rast gele gözaltına alınan insanlar oldu. Üyeimiz Özbey Dursun da bu saldırı sırasında atılan yoğun gazın etkisinden henüz kurtulamamışken apar topar hiçbir haklı gerekçe ortada yolken gözaltına alındı ve tutuklandı. Toplam olarak 5 kişi bu saldırı sonrasında tutuklandı” denilen açıklamada, bu durumun Dayanışma Merkezi üyeleri arasında tepkiyle karşılandığı bildirildi. Tutuklu bulunan Özbey Dursun’un sendikacı olduğu ve hiçbir suç işlemediği vurgulanan açıklamada “Demokratik bir etkinliğe katılması suç ise bu suçu bizler de işledik” dendi. Özbey Dursun ve diğer tutukluların serbest bırakılması istenen açıklamada, hukuksuzluğa son verilmesi çağrısında bulunuldu. (İstanbul/EVRENSEL)


USTALIK DÖNEMİ ZULMÜ

Mehmet Turp

Halkın demokratik hakkını kullanmasına karşı, Bölge’de ve Türkiye’nin her yanında polis saldırısı ve terörü artarak sürüyor.

Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesi ve cezaevinden seçilen vekillerin tahliye edilmemesini kınamak ve çözüm bulması için hükümete çağrı yapmak üzere yapılmak istenen açıklamalara bile tahammül gösterilmemektedir. Vahşice saldırılmaktadır. Gaz bombaları halklarımızın arzuladığı barışa ve kardeşliğedir.

Bu Kürt halkının iradesini yok saymaktır.

26 Haziranda, Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloku bileşenlerinin çağrısıyla İstanbul Şişli’de yapmak istediği basın açıklamasına yönelik vahşi saldırıda da bu saldırganlık sergilendi.

Saldırıda aralarında Sendika üyelerimizin de bulunduğu onlarca kişi yaralanmış ve gözaltına alınmıştır. Hükümetin ustalık icraatı ile temsilcilerimiz tutuklanmıştır.

Bu gidişat demokratikleşme ve toplumsal barışın sağlanmasını değil bir kaos ortamının yaratılmasını beraberinde getirecektir.

26 Haziranda İstanbul’da estirilen polis terörü AKP’nin halk iradesinden, barış ve kardeşlikten ne anladığını ortaya koymuştur.

Bu nedenle, halkın iradesini ve demokratik sistemi yok sayan kararlar derhal düzeltilmeli; yargının siyasallaşmasının önüne geçecek önlemler alınarak Türkiye’nin yeni bir huzursuzluk ve çatışma ortamına sürüklenmesi engellenmelidir.
26 Haziranda Temsilcimiz Özbey Dursun da milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasında usulsüzce göz altına alınmış ve tutuklanmıştır.

Demokratik taleplerini dile getirdikleri için tutuklanan temsilcimiz Özbey Dursun ile Ramazan Altaş, Doğan Akdamar, Osman Esen ve Mehmet Hatip Yılmaz derhal serbest bırakılmalıdır. Sendikamız yapılmak istenen ve vahşi bir saldırı ile engellenen demokratik etkinliğin destekçisidir bu sebeple temsilcimizde orada bulunmaktadır. Demokratik olarak tepkinin ifade edilmesi bir suç ise bu suçu sendikamız her kademesi ile işlemiştir. Yok değilse de temsilcimiz ve diğer tutuklu arkadaşlar derhal serbest bırakılmalı ve bu hukuksuzluk son bulmalıdır.

(*) DİSK/Cam Keramik-İş Sendikası Genel Başkanı

www.evrensel.net