14 Eylül 2014 06:00

Romanlara karşı ön yargılar arttı

Romanya ve Bulgaristan’nın AB üyesi olmasının ardından vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı kazanmasıyla birlikte, Almanya’ya gelen Roma ve Sintilere (Çingeneler) karşı siyasetçiler ve basın tarafından körüklenen önyargılar, Alman halkı içinde de etkili oldu.

Romanlara karşı ön yargılar arttı
Paylaş

Romanya ve Bulgaristan’nın AB üyesi olmasının ardından vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı kazanmasıyla birlikte, Almanya’ya gelen Roma ve Sintilere (Çingeneler) karşı siyasetçiler ve basın tarafından körüklenen önyargılar, Alman halkı içinde de etkili oldu.
Federal Ayrımcılığa Karşı Daire tarafından yaptırılan bir araştırmaya katılanların önemli bir bölümünün, Roma ve Sintilerin sosyal yardımları suiistimal ettiği, hırsızlık ve çocuk kaçırma olaylarına karıştığı şeklindeki klişe suçlamalara inandığı tespit edildi.
2000 kişi arasında yapılan araştırmaya katılanların yüzde 80’i, Roma ve Sintilerin sosyal yardımları suistimal ettiğini ileri sürerken, yüzde 78’i suç olaylarına karıştığını düşünüyor. Bunlardan ötürü araştırmaya katılanların yüzde 50’si Roma ve Sintilerin Almanya’ya gelişlerinin sınırlandırılmasını savunuyor.
Yine araştırmaya katılan her beş kişiden birisi, Roma ve Sintilerin komşularına rahatsızlık verdiğini savundu. Sonuçlar, özellikle bu yılın başında Roma ve Sintilere yönelik yoğunlaştırılan karşı kampanyanın ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.
Sonuçları değerlendiren Ayrımcılığa Karşı Daire Müdürü Christine Lüders, elde edilen verilerin ayrımcılığın ne denli yaygın olduğunu göstermesi bakımından önemli olduğunu söyledi. Almanya Roma ve Sinti Merkezi Konseyi Başkanı Romani Rose de yaptığı açıklamada, sonuçların endişe verici düzeyde olduğuna dikkat çekti. Almanya’da yaratılan “düşman çingene” algısının halen devam ettiğini söyleyen Rose, aynı araştırmada halkın yüzde 81’inin Roma ve Sintilerin Hitler faşizmi tarafından katledildiğini kabul etmesinin ise kendilerine teselli olduğunu belirtti.

KLİŞELER BELİRLEYİCİ OLDU

Almanya’da halk arasında Roma ve Sintilere yönelik ayrımcı yaklaşımların bu denli yüksek olmasında, klişelerin sürekli basın ve siyasetçiler tarafından öne çıkarılması etkili oldu. Romanya ve Bulgaristan’ın serbest dolaşım hakkına sahip olmasından sonra özellikle sermaye basını tarafından Roma ve Sintilere yönelik karalama kampanyaları düzenlendi. Bundan güç alan ırkçı örgütler de bu konuda çeşitli kampanyalar örgütlediler. Avrupa Irkçılık ve Ayrımcılığı Gözetleme Dairesi (EUMC) tarafından 2002’de yapılan bir araştırmada, basında Roma ve Sintilere karşı klişelerin etkili kullanıldığı ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştu.
Yine Temmuz 2014’te yayınlanan bir araştırmada da Roma ve Sintilere karşı ırkçı ve ayrımcı yaklaşımların olduğuna dikkat çekilmişti.
 (Köln/EVRENSEL) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şimdi \'Barış zamanı\'

SONRAKİ HABER

Antep'te süren eylem yasağına tepki: Hak arama mücadelesi kısıtlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa