13 Eylül 2014 22:08

Kerry: IŞİD’e karşı Mısır kritik role sahip

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır’ın, ‘İslam aleminin entelektüel ve kültürel merkezlerinden’ olduğunu söyledi ve 'IŞİD’in radikal ideolojisinin kınanması için' kritik bir role sahip olduğunu ifade etti.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır’ın, "İslam aleminin entelektüel ve kültürel merkezlerinden" olduğunu söyledi ve "IŞİD’in radikal ideolojisinin kınanması için" kritik bir role sahip olduğunu ifade etti.

Kahire’de Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ve Dışişleri Bakanı Semih Şukri ile görüşen Kerry, Mısır’ın IŞİD’e karşı hangi desteği verebileceği konusunda bilgi aldı. Mısır’ın IŞİD’le mücadeleye lojistik ve istihbarî destek vermesi bekleniyor.

Kerry ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Şukri, IŞİD ile mücadelede İran’ın desteği meselesinin sorulması üzerine, “Terörle mücadelenin, uluslararası toplumun tüm üyelerinin sorumluluğu olduğuna inanıyoruz” dedi. Kerry, daha önce, İran’ın bu koalisyonda yer almasının söz konusu olmadığını ifade etmişti.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, "radikal örgütler arasında finans desteği ve her türlü iletişimi engellemek için çaba gösterdiklerini" dile getirdi.

Mısır’ı dost ve müttefik bir ülke olarak nitelendiren Kerry ise Kahire hükümetinin başarılı olmasını istediklerini söyledi. ABD; Mısır’da darbenin ardından iş başına gelen yönetimi insan hakları ihlalleriyle ilgili birkaç kez yumuşak dille eleştirmişti. Kerry, “Bazen dostlar arasında bazı konularda anlaşmazlık olur ama Washington ve Kahire arasında onlarca yıla dayanan ilişkiler bakidir. Önemli ekonomik reformlar gerçekleştirmekte olan Mısır'ı destekleyeceğiz” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Bronz madalya Fransa\'nın

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa