13 Eylül 2014 17:03

Aleviler Ankara’ya yürüyecek

Alevi örgütleri TEOG sınavıyla birçok öğrencinin imam hatip liselerine yerleştirilmesine ve eğitimde gericileşmeye karşı ülkenin dört bir yanındaki dergahlardan Ankara’ya yürüyecekler.

Paylaş

Alevi örgütleri TEOG sınavıyla birçok öğrencinin imam hatip liselerine yerleştirilmesine ve eğitimde gericileşmeye karşı ülkenin dört bir yanındaki dergahlardan Ankara’ya yürüyecekler.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi’nde yapılan ortak basına metnini okuyan PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, eğitimin her yıl daha da bilimsel ve çağdaşlıktan uzaklaştırılarak dinselleştirilmeye çalışıldığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türk-İslam sentezi ideolojisini zorunlu din dersleri, TEOG, 4+4+4 gibi adımlarla dayattığını belirten Doğan, TEOG sistemi adı altında gençlerin yeteneklerine bakılmaksızın meslek liselerine, inançlarına bakılmaksızın imam hatip liselerine yerleştirildiğini ifade etti. Mevcut eğitim sisteminin belli bir siyasal bakışın dışına çıkmadığını, veli ve öğrenci tercihini yadsımayı amaçladığını dile getiren Doğan, Alevi ve diğer farklı inançları yok sayan veya dini eğitim almak istemeyenleri yok sayan bir sitemi asla kabul edemeyeceklerini söyledi.

Doğan, “Bu sistem yalnızca Alevileri çocukları asimile etmeyecektir. Bu dayatılan sistemin ülkemizde de ve ortak  vatanımızda da farklı uluslardan ve inançlardan halkımızı tek bir eksende toplayıp, Türk İslam ekseninde asimilasyona tabi tutmaktadır” diye konuştu. 15 Eylül’de Dersim’de Düzgün Baba’dan başlayarak farklı  tarihlerde 15 farklı noktadan yürüyüşe geçeceklerini belirten Doğan, 12 Ekim’de Ankara Sıhhiye Meydanı’nda büyük bir miting yapacaklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bu da ambulans cezası mı?

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa