13 Eylül 2014 14:57

Kılıçdaroğlu: Siyasal rüşvete teslim olmayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Ekim’de gerçekleştirilecek HSYK seçimleri öncesinde hakim ve savcılara yüksek oranda zam yapılmasını “siyasal rüşvet” olarak niteledi. Kılıçdaroğlu savcı ve hakimlere çağrıda bulanarak, “Siyasal rüşvete teslim olan bir adaletten, adalet beklenemez” uyarısı yaptı.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Ekim’de gerçekleştirilecek HSYK seçimleri öncesinde hakim ve savcılara yüksek oranda zam yapılmasını “siyasal rüşvet” olarak niteledi. Kılıçdaroğlu savcı ve hakimlere çağrıda bulanarak, “Siyasal rüşvete teslim olan bir adaletten, adalet beklenemez” uyarısı yaptı.

CHP’nin, kurultaydan sonra en yetkili organı olan Parti Meclisi (PM), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplandı. Kılıçdaroğlu, toplantı açılışında konuştu.
Demokrasinin sandıktan ibaret olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, sandıktan çıkanların ülkeyi yönetirken, hukuka ve hukukun üstünlüğüne uymaları, hukuk çerçevesinde hareket etmelerinin gerektiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gidelim sokaktaki vatandaşa soralım. ‘Hukuk önünde bütün vatandaşların eşit olduğuna inanıyor musun’ diye soralım. Emin olun yüzde 90’ı ‘hayır’ der. Eğer vatandaş, hukuk önünde herkesin eşit olmadığına inanıyorsa, burada bir sorun var. Oysa Anayasa’mızda, 12 Eylül darbe anayasasında hiçbir sınıfa, kişiye, zümreye, imtiyaz tanınamaz, der. Herkes hukuk önünde eşittir, der. Darbe anayasasında bu yazar, bugün geldiğimiz noktada darbeden şikayet eden siyasal iktidar, yurttaşları hukuk önünde eşit koymuyor. İmtiyazlı bir sınıf var. Kimsenin dokunmadığı imtiyazlı bir sınıf. Eğer birilerine yargı dokunmayacaksa, birileri hakkında denetim yapılmayacaksa, o zaman bu ülkede demokrasiden söz edemeyiz.”

‘ERKE KARŞI DURUN’

12 Ekim’deki HSYK seçimlerine değinen Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “İktidar bütün gücüyle bu seçimlere yoğunlaşmış durumda. Başbakanı ziyaret ediyorlar, bazıları. Özel rüşvet taleplerinde bulunuyorlar. Olur diyorlar, sizin maaşlarınızı artıracağız. Yeter ki, bizim kişileri HSYK’ye seçin. Buradan bütün savcılara ve hakimlere sesleniyorum. Eğer bu ülkede adalete saygı duyulacaksa, o saygıyı önce siz duyacaksınız, siz sağlayacaksınız. Rüşvete teslim olan, siyasal rüşvete teslim olan bir adaletten, adalet beklenemez. Adaleti güçlü kılmak istiyorsanız, ben siyasal erke bile karşı çıkarım, çünkü ben yargıcım, toplumun vicdanıyım, diyecekseniz, siyasal rüşvete karşı çıkacaksınız. Bunu yapmayan yargıca yargıç denmez, savcıya da savcı denmez. Geldiğimiz süreçte bütün bu gerçekler hepimizin önünde duruyor.”

‘AKP VESAYETİ VAR’

12 Eylül’ün yıl dönümünün dün olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AKP, iktidar olmadan önce ve olduktan sonra, hep vesayetlere karşı çıktığını söyledi. Biz de vesayete karşı çıkıyoruz. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, siyasal partilerin hukuk dışında egemen bir vesayeti reddetmeleri, demokrasi açısından büyük bir kazançtır. Ama bunu sadece söylemde değil, eylemde de gerçekleştirmeleri gerekir. AKP iktidar oldu, vesayetler için gayret etti, şimdi yeni bir vesayetin ta kendisi” diye konuştu. (ANKARA)


BEKAROĞLU PASTA KESTİ

PM, toplantısı öncesinde partiye yeni katılan ve Kılıçdaroğlu’nun kontenjanı ile PM’ye giren Mehmet Bekaroğlu ile CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, üzerinde ‘Tek Hedef İktidar’ yazan pastayı kesti. Bekaroğlu, “Heyecanlıyım ama yabancılık çekmiyorum. Biraz evvel iktidar hedefi pastasını kestik. Umarım CHP gerçekten Türkiye’nin önemli sorunlarını çözecek topluma umut olacak bir siyasi parti. Önümüzdeki dönem yapacağı çalışmalarla bunu gerçekleştirecek. Umuyorum ben de buna katkı sağlayacağım. İlk toplantı hayırlı olsun” dedi.


YSK BAŞVURULARI KABUL ETTİ

Yüksek Seçim Kurulu, 12 Ekim’de yapılacak olan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği seçimi için adli yargı hâkim ve savcıları arasından adaylık için başvuran 48 aday ile idari yargı hâkim ve savcıları arasından adaylık için başvuran 16 adayın tamamının adaylık başvurularının kabulüne karar verdi. YSK, geçici aday listesini ise bugün kendi internet sitesi üzerinden yayımlayacak ve geçici aday listelerine yapılacak olan itirazlar başlamış olacak.

HSYK Genel Kurulu 22 üyeden oluşuyor. Kurulun Başkanı Adalet Bakanı, Adalet Bakanı Müsteşarı da Kurul’un tabii üyesi. Diğer 20 üyenin 4’ü cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atanıyor. Yargıtay Genel Kurulu 3, Danıştay Genel Kurulu 2, Adalet Akademisi Genel Kurulunca da 1 üye seçiyorliyor. Adli ve idari yargı hâkim ve savcıları arasından ise 7’si adli, 3’ü idari yargıdan olmak üzere 10 üye seçiliyor. (ANKARA)


OKUR: SEÇİMLER EŞİT ŞARTLARDA YAPILMIYOR

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 12 Ekim’de gerçekleştirilecek seçimlerin eşit şartlarda yapılmadığını söyledi.
İbrahim Okur, Bursa Barosu tarafından düzenlenen ‘Nasıl bir HSYK’ konulu panele katıldı. Okur, program öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulundu. Gazetecilerin ‘Yargıda baskının tartışıldığı bugünlerde nasıl bir seçim olacak?’ şeklindeki sorusuna İbrahim Okur, “HSYK seçimleri, Türkiye için çok önemli. Eşit şartlarda yarış yapılmıyor. Kamuoyu bunun da farkında. Bir yandan Adalet Bakanlığı’nın imkanlarıyla Yargıda Birlik Platformu, bir yanda dernekler, bir yandan da benim de içinde olduğum bağımsız adaylar yarışıyoruz. Meslektaşlarımın inandıkları, güvenlikli isimlerle kendi listelerini yapacaklarına inanıyorum. Demokratik bir kurul oluşturacaklarını düşünüyorum” yanıtını verdi.
Seçimler öncesinde verilen zam sözlerine ilişkin soruya karşılık ise Okur şunları söyledi:
“Seçim öncesi zamanlaması manidar da olsa, özlük haklarının düzeltilmesi güzel fakat, zamanlama olarak bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Hele hele yasanın çıkarılmayıp seçimden sonraya bırakılması, umarım seçimin sonucu ne olursa olsun zam yapılır.”  (BURSA)

ÖNCEKİ HABER

İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı

SONRAKİ HABER

Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" planı erteleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa