13 Eylül 2014 09:17

Devletin Suriye politikasına desteğin ödülü: IŞİD petrolü

Radikal Yazarı Fehim Taştekin, IŞİD’in elindeki Rakka ve Deyrezor’dan elde edilen mazotların taşındığı, yüzlerce kaçak boru hattının döşendiği Hatay sınırına gitti.

Paylaş

Suriye ve Irak’ta önemli petrol kuyularını ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) uzun süredir bu kuyulardan elde ettiği mazotu bölgesel güç odaklarına(devletler, diğer örgütler vs.) pazarlıyor. Geçtiğimiz yıldan itibaren IŞİD’in Batı ülkeleri tarafından tehdit olarak görülmeye başlanmasından sonra, örgütün ‘ucuz petrol’ alıcılarına karşı da adımlar atılmaya başlandı. Bu adımları atmak zorunda kalanlardan biri de Türkiye.

Radikal Yazarı Fehim Taştekin, IŞİD’in elindeki Rakka ve Deyrezor’dan elde edilen mazotların taşındığı, yüzlerce kaçak boru hattının döşendiği Hatay sınırına gitti.

İşte Taştekin’in Hacıpaşa gözlemleri:
*Sınırın Suriye tarafında Ezmerin’den başlayan petrol boru hatları Asi’den geçiyor, tarlalarda toprağı yarıyor, belediyenin sokaklara döşediği taşların altından uzanıp evlerin arka avlusundan çıkıyor. Karşı yakadan pompalanan mazot bu yakada avlulardaki depoları dolduruyor.
*Deyrezor ve Rakka’dan gelip Türkiye’deki son kullanıcıya ulaşan mazotun fiyatı litre başına 1.25 lira. Kapının önüne gelen müşteri 70 litrelik bidonları yüklenip gidiyor. Devletin Suriye politikasına omuz veren köylülerin ödülü bu.
*Askeri karakol 100 metre öteden sınıra hakim bir noktadan Asi’den sallarla gidip gelen mülteciler bir yana mazot, çay, zeytin gibi kaçak malların geçişini rahatlıkla izliyor.
*Şimdi IŞİD’in ilkel yöntemlerle arıtıp sattığı petrolün Türkiye’de tüketildiğine dair haberlerin önünü almak için devlet marttan itibaren bu çarka müdahale etti. Jandarma boruları tarlaların içinden geçip yola çıktığı noktalarda kesti. Binlerce metre boru tarlalardan toplandı. Asker köyün çıkışına kaçakçılığı önlemek için kontrol noktası kurdu. Çark durdu, ortaklık bozuldu. 3 yıldır çuvallarla para kazananlar şimdi isyanda.

AİLELERİN YÜZDE 90’I BU İŞLE UĞRAŞIYOR

Fehim Taştekin’in bölge halkıyla yaptığı görüşmelere göre ailelerin yüzde 80-90’ı bu işlerle uğraşıyor. Boruların çoğu kesilse de halen mazot geliyor. Mazot fiyatı 1.25 liradan 3 liraya çıktı. Günde 30-50 tankerlik petrolün geçirildiği, sadece Hatay’da 4500 TIR’ın olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin her yerinden TIR’lar bu iş için Hatay sınırına geliyor.

UCUZ MAZOT KARŞILIĞI MİLİTANLARA DESTEK!

Bölge halkı, bu kazançlı düzen karşılığında Suriye savaşında da bir şekilde rol almış. Bir kişi durumu şöyle anlatıyor: “Yardımların Asi’den Suriye tarafına geçirilmesine yardımcı olduk. Yaralıları hastanelere taşıdık. Bir gece minareden anons yapıldı, aracı olanların Asi’ye gidip yaralıları taşıması istendi. Gittim üç yaralıyı taşıdım. Bunlara karşılık petrolden kazandık. Herkes göz yumdu. Marttan sonra iş değişti... Suriye’de herkese yardım ettik. Bazı Türk görevlilerin sınırdan geçmesini de sağladık. Birdenbire suçlu olduk.”

‘MADEM YASADIŞI NEDEN GÖZ YUMULDU?’

Taştekin, Hacıpaşalıların, IŞİD’in bu sayede zengin olduğu gerçeğiyle ilgilenmediğini aktarıyor. Köylüler, “Madem yasadışı devlet neden göz yumdu? Kaymakam da belediye başkanı da jandarma da biliyordu” diyor.

‘SURİYELİ KOMUTANLAR MÜLTECİ KAMPINDAN SAVAŞI KOORDİNE ETTİ’

Taştekin, Suriyeli kadınların pazarlandığının iddia edildiği Apaydın Mülteci Kampı’na da gidiyor. Taştekin’e eski bir yetkili tarafından yapılan itiraf şöyle: “Suriyeli komutanlar telsiz ve bilgisayarlarla donatılmış masalardan Suriye’deki savaşı koordine ediyorlardı. Kurtarılmış bölgeler oluşturulduktan sonra komuta çalışmaları Suriye içine kaydırıldı. Kamptan bir gecede 150 askerin sınırı geçip savaşa katıldığını ve döndüğünü bilirim.”

‘PETROLÜ KISMEN KESTİLER MİLİTANLAR GEÇMEYE DEVAM EDİYOR’

TIR şoförlerine göre kaçak boru hatlarına Hacıpaşa ve Sarsarin’de önlemler alınmış ancak Beşaslan’da 2 kaçak boru hattından mazot gelmeye devam ediyor. Taştekin, bir şoförün “Tamam diyelim ki IŞİD’e önlem için petrolü kestiler ama militanlar her yerden geçiyor. Git Esentepe’ye görürsün” dediğini aktarıyor.

SAVAŞ 3 TİP İNSAN YARATTI

Sınırda güvenlik ve pasaport kontrolünün olmadığını bizzat kendisi sınırdan geçip geri dönerek test eden Taştekin, Suriye’deki savaşın Türkiye sınırında 3 tip insan yarattığını belirtiyor: 1-Savaşın mağdurları. 2-Savaşın ağaları. 3-Sınır bölgelerinde ev kiralayıp savaşa katılan militanlar. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Soma maden işçileri: Sömürü ve katliam düzeni değişmeli

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa