12 Eylül 2014 19:45

'Türkiye el Nusra ve Ahrar'uş Şam'a göz yumdu'

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Ricciardone, Washington'da katlıdığı bir konferansta, büyükelçilik döneminde 'Türkiye'ye El Nusra'ya yardım etmeyin' uyarısında bulunduklarını ancak Türkiye hükümetinin el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam militanlarının sınır geçişlerine göz yumduğunu söyledi.

\'Türkiye el Nusra ve Ahrar\'uş Şam\'a göz yumdu\'
Paylaş

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Washington'da katlıdığı bir konferansta, büyükelçilik döneminde 'Türkiye'ye El Nusra'ya yardım etmeyin' uyarısında bulunduklarını ancak Türkiye hükümetinin el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam militanlarının sınır geçişlerine göz yumduğunu söyledi.

Atlantik Konseyi'nin düzenlediği konferansta konuşan Ricciardone, kendisine yöneltilen Suriye konusunda Türkiye-ABD ilişkileri içerikli bir soruya verdiği yanıtta, Suriye'deki muhalif gruplardan ABD'nin 2012 yılında "terör örgütü" listesine aldığı El Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam'a yardım edilmemesi gerektiğini Türkiyeli yetkililere ilettiklerini söyledi. Ricciardone bu uyarıya karşın Türkiye hükümetinin söz konusu örgütlerin sınır geçişlerine göz yumduğunu söyledi. Ricciardone, "Türklerle farklı fikirlerde olmayı kabul ettik. Türkiye, Nusra gibi örgütlerle çalıştı. Ama biz bu grupları tanımadık ve çalışmadık" diye konuştu.

Türkiye'de 3 yıllık görevi bittikten sonra geçtiğimiz Temmuz ayında emekli olan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Suriye'de Beşar Esad'a muhalif grupları renklere göre ayırdıklarını, kırmızı ile işaretlenenleri açık düşmanlar, sarı ile işaretlenenleri ortadakiler, yeşil ile işaretlenen grupları ise güvenilir dostlar olarak nitelediklerini belirtti.

NATO üyesi ve ABD'nin stratejik ortağı Türkiye'nin sarı grupta yer alan birimleri ikna ederek yeşil grupta yer almalarını sağlayabileceğini düşündüklerini belirten Ricciardone, "Sizin ikna edilebilir olarak gördüğünüz birçok grubu biz limitlerin ötesinde kabul ediyoruz. Onlarla da çalışmamız mümkün değil. Sizin de onlarla çalışmamanız iyi olur. Bu grupların sınırlarınızdan geçmesine de izin vermemeniz gerektiğini düşünüyoruz" dediklerini anlattı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hayat bu kadar mı yüzsüz?

SONRAKİ HABER

Tüm Bel-Sen: İBB'ye yönelik bütçe kısıntıları ve yetki gasbı uygulamaları kayyumdur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa