12 Eylül 2014 18:06

Bekaroğlu: CHP'de başörtülü milletvekili de olmalı

CHP Parti Meclisi’ne seçilen Mehmet Bekaroğlu CHP’nin dindar kesimle barışmasının yolunun sosyal demokrat politikalardan geçtiğini söyledi. Bekaroğlu, “CHP’de başörtülü milletvekili de olmalı” dedi.

Bekaroğlu: CHP\'de başörtülü milletvekili de olmalı
Paylaş

CHP Parti Meclisi’ne seçilen Mehmet Bekaroğlu CHP’nin dindar kesimle barışmasının yolunun sosyal demokrat politikalardan geçtiğini söyledi. Bekaroğlu, “CHP’de başörtülü milletvekili de olmalı” dedi. 

CHP Parti Meclisi 18’nci olağanüstü kurultayın ardından Cumartesi günü ilk toplantısını yapacak. Kurultaydan sonra partinin en yetkili organı olan Parti Meclisi’ne Bilim Kültür Yönetim Platformu’ndan yani genel başkan kontenjanından seçilen Mehmet Bekaroğlu’nun CHP Merkez Yönetim Kurulu’na girip girmeyeceği merak konusu. Bekaroğlu hem kendisinin hem de kurultaydan sonra PM’nin ilk toplantısı öncesinde Al Jazeera’den Sibel Demirci Erdem’in nin sorularını yanıtladı.

Üretilecek politikalara katkı sağlamak için CHP’ye katıldığını söyleyen Bekaroğlu şunları söyledi: “CHP’nin dine karşı olduğu yönünde bir alı var. Bu bir çıkışla bir kişiyle olacak bir hadise değil. Partinin politikalarını ve dilini gözden geçirmekle olacak. CHP sosyal demokrat politikalarda ısrar etmeli. Geçmişin bagajı bir sorun olarak duruyor. Zaman zaman özeleştiri yapmak gerekiyor ama daha çok bugünle ilgili yeni şeyler söylemek lâzım. Sosyal demokratlık eşitlikçiliği, özgürlükçülüğü gerektirir. Dindar, kimsenin yaşam tarzına karışmaz. Ben CHP’nin ‘dine karşı’ algısını yıkmak için CHP’ye geçmiş değilim. Yeni dönem siyasetine katkı sağlamak üzere buradayım. Partinin verdiği görevleri yapacağım, pozisyon peşinde değilim. Sosyal demokrat bir partide toplumun her kesiminden insanlar olmalı. Sosyal demokrat anlayış insanları inançları ve kıyafetleri dolayısıyla ayırmaz. Başı açık, başı örtülü diye ayrım olmaz. Başı açık olduğu gibi başı örtülü milletvekili de olmalı.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asansör sorumlusu: Hiçbir eğitimden geçmedim

SONRAKİ HABER

The Cut Filmekimi’nden çıkartıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...