12 Eylül 2014 16:32

12 Eylül her yerde lanetleniyor

12 Eylül Askeri Darbesi, 34. yıl dönümünde Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan eylemlerle protesto edildi. Yapılan eylemlerde 12 Eylül zihniyetinin AKP Hükümetinin taşeronluğunda sürdürüldüğüne dikkat çekildi.

Paylaş

12 Eylül Askeri Darbesi, 34. yıl dönümünde  Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan eylemlerle protesto edildi. Yapılan eylemlerde 12 Eylül zihniyetinin AKP Hükümetinin taşeronluğunda sürdürüldüğüne dikkat çekildi.

İstanbul’da Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), 12 Eylül döneminde sorgu ve işkence merkezlerinden biri olan Davutpaşa Kışlası önünde basın açıklaması yaptı. Yürüyüşün ardından konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, darbe sonrası “24 Ocak Kararları” ile işçi düşmanı politikaların hayata geçirildiğine dikkat çekti. Davutpaşa Kışlası’nda işkence gören DİSK yöneticilerinden biri olan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de, 12 Eylül’de özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesi veren insanların karşısına tankların ve askerlerin, şimdi ise TOMA ve polislerin çıkarıldığını söyledi.

‘12 EYLÜL SERMAYENİN SALDIRISIYDI’

Ankara’da da DİSK üyeleri  Ulucanlar Cezaevi önünde eylem yaptı. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan DİSK  Genel Başkanı Kani Beko, 12 Eylül’ün öncelikle işçi sınıfına karşı bir sermaye saldırısı olduğuna dikkat çekerek “AKP iktidarı da bugün aynı zihniyetle hareket ederek taşeron sistemiyle çalışma yaşamında kölelik düzenini dayatıyor. Bu kölelik düzeninde işçiler yaşamlarını yitirirken onlar buna ‘Kader’ diyor” dedi.  (Ankara/EVRENSEL)


İZMİR

İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 34. yılında hesap sormak için eylem yaptı. Konak metro çıkışında toplanan kitle “12 Eylül bitmedi, AKP ile sürüyor, Hesap soracağız” pankartı arkasında sık sık “AKP’den hesabı emekçiler soracak” , “Yaşasın devrim ve sosyalizm” , “Yaşasın sınıf dayanışması” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak Konak Eski Sümerbank önüne yürüdüler.

Basın metnini okuyan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü BTS Şube Başkanı Bülent Çuhadar, ülkenin 34 yıldır darbenin yarattığı hukuk ve kurumlarla yönetildiğini bugün AKP iktidarı ile daha otoriter bir rejime sürüklendiğini söyledi. Çuhadar, “12 Eylül’ün Türk-İslam sentezi anlayışını bugün Kürt sorununda hakların barış talebine rağmen barış karşıtı tutumunda ısrar ederek sürdüren AKP hükümeti, son dönemde sürdürülen çözüm, barış ve müzakere sürecine rağmen sorunun çözümüne diyalog ve sağduyu ile değil, 34 yıldır sürdürülen ‘terör ve güvenlik’ ekseninde yaklaşmada inat etmektedir” dedi.  12 Eylül tarafından kapıları açılmış olan 24 Ocak kararlarının hükmünün bugünde işçilerin ve emekçilerin yaşamlarını tek başına belirlediğini dile getiren Çuhadar, “Bugün halkın büyük bir çoğunluğunun yoksulluk ve sefalet içinde yaşadığı, özürlüklerinin kısıtlandığı, siyasi, ekonomik ve askeri bakımdan emperyalizme daha da bağlı olduğu bir ülkede yaşıyorsak bu 12 Eylül ile birlikte kurulan yeni sömürü düzenin bir sonucudur” dedi.
Kitle daha sonra taşeron şirkete geçmemek için direnen Büyükşehir belediye önünde nöbet tutan park bahçe işçilerine dersek verdi. (İzmir/EVRENSEL)


ADANA

Adana’da ve İHD Adana Şubesinin çağrısıyla Abidin Dino Parkı’nda yapılan eylemde konuşan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, AKP’nin 12 Eylül yasalarına sahip çıkarak varlığını devam ettirdiğini dile getirdi. Van’da da Feqiye Teyran Parkı’nda 78’liler Girişimi’nın çağrısıyla düzenlenen eyleme EMEP, DBP, HDP ve SES de destek verdi. 78’liler Girişimi adına konuşan Yusuf Zorba, “12 Eylül rejimi ile hesaplaşıyoruz. Toplumun demokratikleşme mücadelesi buna eşlik ediyor. (Adana/EVRENSEL)


ANTEP

12 Eylül Askeri Darbesi, yıl dönümünde Antep’te oturma eylemiyle protesto edildi. Emek ve Demokrasi Güçlerin çağrısıyla Yeşilsu’da toplanan aralarında KESK, DİSK, EMEP, ÖDP, HDP bileşenlerin olduğu kurumlar, 12 Eylül’ün hesabının sorulmadığını ve yarattığı zihniyetinin ise bugünde devam ettiğini dile getirdi. “12 Eylül AKP ile sürüyor. Susmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz” pankartının dikkat çektiği eylemde, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme teslim olmayacağız”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Yaşasın hakların kardeşliği” sloganları atıldı. 

DARBEYLE AZGIN SÖMÜRÜ GELDİ

Yeşilsu’da Emek ve Demokrasi Güçleri adına ilk olarak ortak açıklamayı okuyan KESK Antep Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, 34 yıl önce gerçekleşen 12 Eylül askeri darbesinin Türkiye halklarına, işçilerine emekçilerine ve gençlerine karabasan gibi çöktüğünü ve 12 Eylül karanlığının dünden bugüne faşizan anlayışla birlikte sürdüğünü dile getirdi.
“İşçilerin ve emekçilerin kendi kaderlerini belirleme haklarını ellerinden alan iradelerini yok sayan 12 Eylül tarafından kapıları açılmış olan 24 Ocak kararlarının hükmü bugün de işçilerin ve emekçilerin yaşamlarını tek başına belirlemektedir” diyen Ersönmez, “Azgın sömürü ve kar hırsıyla tarihin en büyük işçi katliamlarına imza atan AKP hükümeti, bu katliamlara neden olan güvencesiz ve taşeron çalışmayı yasalarla kalıcı hale getirirken, sadece kamu emekçilerini değil, en temel hak olan kamu hizmetlerinden yararlanan tüm halkın yaşamına doğrudan etki eden kamu alanını da taşeron cehennemine dönüştürmektedir” dedi.

12 EYLÜL’ÜN HESABI AKP’DEN SORULMALIDIR

Ersönmez’den sonra söz alan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, sendikalarının 12 Eylül Askeri Darbesi sonrası 12 yıl kapatıldığını belirterek, “ 12 Eylül Askeri darbesi işçi sınıfına karşı bir sermaye saldırısıydı” dedi. İktidarın taşeron sistemiyle işçilere köleliği dayattığını dile getiren Güdücü, “Bu kölelik düzeni neticesinde işçiler ölürken “fıtrat”, “kader” diyor. Çıkardığı yasalar ile işçi sağlığı ve güvenliğini alanını da taşeronlaştırıyor” diye konuştu. 12 Eylül’den sonra “Bugüne kadar işçiler güldü, şimdi sıra bizde” diyerek, 12 Eylül’ü alkışlayan sermaye sözcülerini bugün AKP iktidarı güldürüyor” diyen Güdücü, “Bugün 12 Eylül ile hesaplaşmak AKP iktidarı döneminde patronlar “gülerken” iş cinayetlerinde ölen 12 bini aşkın işçinin hesabını sormaktır” dedi.

Yapılan açıklamalardan sonra 1 dakikalık oturma eylemi yapıldı. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hükümet Êzidilere neden yardım etmiyor?

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa