12 Eylül 2014 16:20

Hükümet Êzidilere neden yardım etmiyor?

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, AFAD’tan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a hükümetin Êzidilere yönelik ayrımcılığını sordu.

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, AFAD’tan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a hükümetin Êzidilere yönelik ayrımcılığını sordu.

IŞİD zulmünden kaçarak Türkiye’ye gelen Êzidilere ilişkin sorumluluklarını yerine getirmeyen AKP hükümetinin tutumunu Meclis gündemine taşıyan Sarıyıldız, Türkiye’nin de imzaladığı Cenevre Sözleşmesi’ni hatırlatarak, ülkesini terk etmek zorunda kalan kişilere sığınmacı veya mülteci statüsü tanındığını hatırlattı. Mülteci statüsü tanınan kişilerin o ülke insanlarının faydalandığı temel insani haklardan yararlanabileceğini söyleyen Sarıyıldız, “Suriyeli sığınmacılar için barınma, yemek ve sağlık hakları, çıkarılan bazı genelge ve yönergeler ile kısmi olarak düzeltilirken, Êzidilere bu duyarlılık gösterilmemiştir” dedi.

TÜRKİYE, İNSANLIK DRAMINA GÖZLERİNİ YUMDU

Türkiye’nin, insani meselelerde dahi inanç, mezhep ve etnik grup ayrımı gözettiğini belirterek, AFAD’tan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a şu soruları yöneltti:
- Suriyeli mülteciler konusunda son derece açık bir sınır politikası uygulayan Türkiye neden Êzidilere karşı aynı tavrı sergilememektedir?
- Suriye’den gelen Arap sığınmacılar için çadır kentler ve konteynırlar kuran Türkiye, neden aynı yaklaşımı Êzidilere karşı göstermemiştir?
- AFAD’ın depolarında kaç adet çadır ve prefabrik yapı bulunmaktadır? Bunlar neden Türkiye’ye göç eden Êzidiler için kullanılmamaktadır?
- Türkiye’ye Habur Sınır Kapısı üzerinden ve kaçak yollar ile giriş yapan Êzidilerin kayıtları tutulmakta mıdır? Hali hazırda Türkiye’ye sığınan Êzidilerin sayısı kaçtır?
- AFAD’ın Ezidileri kayıt altına aldığı doğru mudur? Doğru ise bu hangi genelgeye dayanılarak yapılmaktadır? Bu genelge 09.09.2013 tarihli Suriyeli Mültecilerin Sağlık ve Diğer Hizmetleri Hakkında Genelgenin sağlamış olduğu acil sağlık hizmetleri ile 1. basamak sağlık hizmetlerine ücretsiz erişimi sağlamakta mıdır? Şengal’den gelen Êzidiler için sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayacak bir genelge hazırlığı var mıdır?
- AFAD’ın Êzidîler için yaptığı kayıt sisteminde doğum yeri ibaresine ‘diğer’ ya da ‘Suriye’ yazıldığı yönündeki iddia doğru mudur? Söz konusu iddia doğruysa kayıt sistemine neden Êzidilerin geldiği ülke kısmına neden ‘Irak’ yazılmamaktadır?
- AFAD’ın Êzidiler için yaptığı kayıt sisteminde din ibaresinde sadece ‘Hristiyan’, ‘Yahudi’, ‘İslam’ ve ‘diğer’ tercihlerinin olduğu, Êzidilerin ‘diğer’ şeklinde kayıtlara geçirildiği yönündeki iddia doğru mudur? (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu, Hama\'da kritik bir kasabayı ele geçirdi

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa